Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wychowanie wegańskie może zapobiec cukrzycy typu 2

Nadwaga jest głównym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2. Ostatnie badania sugerują jednak jedną strategię, która mogłaby pomóc w zapobieganiu chorobie u osób z nadwagą i wiąże się z porzucaniem mięsa i produktów mlecznych.

sałatka z quinoi i mango

Badacze odkryli, że osoby z nadwagą, które zmieniły dietę wegańską na 16 tygodni, wykazały poprawę wrażliwości na insulinę oraz funkcjonowanie komórek beta w porównaniu z grupą kontrolną.

Komórki beta znajdują się w trzustce i produkują i uwalniają insulinę.

Dieta wegańska doprowadziła również do poprawy poziomu cukru we krwi, zarówno podczas postu, jak i podczas posiłków.

Główny autor badania, dr Hana Kahleova z Komitetu Lekarzy ds. Odpowiedzialnej Medycyny w Waszyngtonie, D.C., twierdzi, że odkrycia mają „ważne implikacje dla zapobiegania cukrzycy”.

Dr Kahleova i koledzy niedawno zgłosili swoje wyniki w czasopiśmie.

Cukrzyca typu 2 powstaje, gdy organizm nie jest w stanie skutecznie reagować na insulinę – co jest stanem znanym jako insulinooporność – lub komórki beta trzustki nie produkują wystarczającej ilości insuliny. Insulina jest hormonem regulującym poziom cukru we krwi.

W rezultacie poziom cukru we krwi może stać się zbyt wysoki. Może to prowadzić do poważnych powikłań, w tym chorób sercowo-naczyniowych, chorób nerek, cukrzycowej choroby oczu i uszkodzenia nerwów.

Szacuje się, że ponad 30 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych choruje na cukrzycę, a cukrzyca typu 2 stanowi około 90-95 procent wszystkich przypadków.

Badanie wpływu diety wegańskiej

Nadwaga jest jednym z głównych czynników ryzyka cukrzycy typu 2. W rzeczywistości około 80 procent osób z cukrzycą typu 2 ma nadwagę lub otyłość.

Wprowadzanie zmian w stylu życia – takich jak przyjęcie zdrowej diety i zwiększenie aktywności fizycznej – może pomóc zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2. Nowe badanie przeprowadzone przez dr Kahleova i jej zespół dostarcza dalszych dowodów na to, po zidentyfikowaniu diety wegańskiej jako potencjalnego kandydata do zapobiegania cukrzycy typu 2 u osób z nadwagą.

Aby osiągnąć swoje wyniki, naukowcy zapisali 75 mężczyzn i kobiet w wieku od 25 do 75 lat. Wszyscy uczestnicy mieli wskaźnik masy ciała (BMI) pomiędzy 28 a 40, co powodowało nadwagę lub otyłość, ale nie mieli oni żadnej historii cukrzycy.

W sumie przez 16 tygodni osobnicy byli randomizowani w stosunku 1: 1 do dwóch różnych grup. Jedna grupa stosowała dietę wegańską o niskiej zawartości tłuszczu, która składała się z owoców, warzyw, roślin strączkowych i ziaren. Ta dieta nie miała ograniczeń kalorycznych. Uczestnicy z drugiej grupy (kontrolerzy) zostali poproszeni o nie wprowadzanie zmian w swojej diecie.

Zespół zauważa, że ​​żadna grupa nie wprowadziła żadnych zmian w swojej aktywności fizycznej, ani też nie zmieniła stosowania leków.

Funkcje komórek beta, wrażliwość na insulinę, poziomy glukozy we krwi i BMI każdego pacjenta oceniano na początku badania i pod koniec 16 tygodni.

„Jedzenie naprawdę jest lekarstwem”

Wyniki badania ujawniły, że uczestnicy, którzy stosowali niskotłuszczową dietę wegańską doświadczyli znacznego zmniejszenia BMI w porównaniu z grupą kontrolną.

Co więcej, grupa wegańska doświadczała wzrostu wydzielania insuliny po jedzeniu, jak również poprawy wrażliwości na insulinę.

Pacjenci, którzy stosowali dietę wegańską, również doświadczali obniżenia poziomu cukru we krwi podczas posiłków i podczas postu.

Na podstawie tych wyników zespół sugeruje, że przyjęcie diety wegańskiej może być skutecznym sposobem zapobiegania cukrzycy typu 2.

„Jeśli nic się nie zmieni, to nasze następne pokolenie – pierwsze, które spodziewa się żyć krócej niż ich rodzice – ma kłopoty: jedna trzecia młodych Amerykanów ma rozwinąć cukrzycę w swoim życiu” – mówi dr Kahleova.

„Na szczęście badanie to wzbogaca rosnące dowody na to, że żywność naprawdę jest lekarstwem, a spożywanie zdrowej diety opartej na roślinach może znacznie pomóc w zapobieganiu cukrzycy”.

Dr Hana Kahleova

Naukowcy odnotowują pewne ważne ograniczenia w ich badaniu. Na przykład wskazują, że badani byli „ogólnie zdrowymi osobnikami”, którzy byli gotowi dokonać znaczących zmian w diecie.

„Pod tym względem mogą nie być reprezentatywne dla ogólnej populacji”, mówią autorzy „, ale mogą być reprezentatywne dla populacji klinicznej poszukującej pomocy w przypadku problemów z nadwagą.”

Mimo to wyniki z pewnością wymagają dalszych badań.

Like this post? Please share to your friends: