Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy: Co powinieneś wiedzieć

Badanie szyjki macicy umożliwia wczesne wykrycie i leczenie raka szyjki macicy. Badanie polega na skrobaniu niewielkiej próbki komórek z powierzchni szyjki macicy kobiety.

Według National Cancer Institute regularne badania przesiewowe zmniejszają częstość występowania i śmiertelność raka szyjki macicy o 80 procent.

W Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano 11955 kobiet, aw 2013 r. 4217 kobiet zmarło na raka szyjki macicy.

Zgony z powodu raka szyjki macicy w USA spadają jednak o około 2 procent rocznie ze względu na postęp w diagnozie i leczeniu.

Rak szyjki macicy

[Rak szyjki macicy]

Rak szyjki macicy wpływa na szyjkę macicy, wąską część dolnej części macicy, gdzie łączy się z górną częścią pochwy. Ma stożkowy lub cylindryczny kształt i wystaje przez koniec pochwy.

Główną przyczyną raka jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). HPV występuje w około 99 procentach przypadków raka szyjki macicy, chociaż większość przypadków HPV nie powoduje raka. Posiadanie HPV jest największym czynnikiem ryzyka raka szyjki macicy.

Badania przesiewowe mogą pokazywać nieprawidłowe komórki. Jeśli dalsze badania udowodnią, że są rakowe, można zastosować leczenie, aby zapobiec rozwojowi raka.

Zazwyczaj od 3 do 7 lat w przypadku „wysokiego stopnia” lub ciężkich zaburzeń raka szyjki macicy.

Testy przesiewowe

Badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy mogą obejmować testowanie wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), badanie cytologiczne lub badanie wymazowe oraz badanie cytologiczne na bazie płynu, będące alternatywą dla testu cytologicznego. Lekarz może również przeprowadzić badanie miednicy w tym samym czasie.

[Wazy-na raka szyjki macicy]

Cytologia ciekła (LBC): W pochwie umieszcza się wziernik, a lekarz drapie szyjkę niewielką szczoteczką, która zbiera komórki szyjki macicy. Lekarz odrywa główkę szczotki, umieszcza ją w małym naczyniu z płynem i przesyła do laboratorium.

Wymaz Pap: Pracownik służby zdrowia umieszcza wziernik w pochwie pacjenta i otwiera go, aby umożliwić dostęp do szyjki macicy. Następnie pobierają próbkę komórek przez zeskrobanie zewnętrznego otworu szyjki macicy za pomocą szpatułki. Komórki umieszcza się bezpośrednio na szkiełku mikroskopowym i wysyła do laboratorium. W laboratorium komórki są dokładnie badane. Zgłaszane są wszelkie nieprawidłowe komórki.

Wyniki testu mogą zająć do 3 tygodni.

Test Papa bierze swoją nazwę od greckiego lekarza, George’a Papanicolaou, który wraz z rumuńskim lekarzem, Aurelem Babeşem, opracował test pod koniec lat dwudziestych.

Badania wskazują, że oba typy testów są prawidłowe, a więcej laboratoriów wykonuje zarówno analizę LBC, jak i tradycyjną analizę testu Pap.

Co oznaczają wyniki

Wyniki badań przesiewowych szyjki macicy mogą być normalne, niejasne lub nieprawidłowe.

Normalne: nie było zmian w komórkach szyjki macicy.

Niejasne: komórki wyglądają tak, jakby były nieprawidłowe i patolog nie mógł zobaczyć, czy były znaczące zmiany, które mogłyby wskazywać na prekursor. Te nienormalne komórki mogą odnosić się do HPV, infekcji, ciąży lub zmian życiowych.

Nieprawidłowe: zmiany stwierdzono na szyjce macicy. Nieprawidłowe komórki nie zawsze wskazują, że rak jest obecny. Konieczne będą dalsze badania i leczenie, aby sprawdzić, czy jest to nowotwór złośliwy czy rak.

W wyniku niejasnych zmian komórki są obecne, ale komórki są bardzo zbliżone do normalnych i prawdopodobnie rozwiążą się same. Pacjent zostanie prawdopodobnie zaproszony do powtórzenia testu w ciągu 6 miesięcy.

Erozja szyjki macicy może prowadzić do niejasnego wyniku. Czasami określany jako ektropium, erozja szyjki macicy oznacza, że ​​komórki gruczołowe można zobaczyć na powierzchni szyjki macicy.

Często występują erozje, zwłaszcza u kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne, nastolatki i kobiety w ciąży. Po seksie może wystąpić lekkie krwawienie. Większość przypadków rozwiązuje się bez leczenia.

Nieprawidłowe wyniki

Nieprawidłowy wynik oznacza, że ​​patolog wykrył zmiany w szyjce macicy pacjenta. To niekoniecznie oznacza, że ​​kobieta ma raka szyjki macicy. W większości przypadków nie ma raka.

Nieprawidłowe zmiany w komórkach szyjki macicy są często spowodowane przez HPV. Jeśli zmiany są „niskiej jakości”, są one niewielkie. Jeśli są one „wysokiej jakości”, są poważniejsze. Większość drobnych zmian rozwiązuje się bez leczenia.

Poważniejsze zmiany mogą w końcu stać się nowotworowe, jeśli nie zostaną usunięte. Nazywa się je zwykle „prekancerami”. Ważne jest, aby pacjent nie dopuszczał do pogorszenia tych zmian.

Konieczne będą dalsze testy, aby to potwierdzić. Rak szyjki macicy jest łatwiejszy w leczeniu, jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowany.

Rzadko, wyniki testu mogą wskazywać na obecność śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy (CIN).

To prawdopodobnie oznacza, że ​​istnieją komórki przedrakowe. Nie oznacza to, że pacjent ma raka szyjki macicy.

Oznacza to, że są nieznacznie nieprawidłowe komórki, które mogą przerodzić się w raka, jeśli nie zostaną poddane leczeniu.

Wyniki mogą przedstawiać następujące elementy:

  • CIN 1 (łagodne zmiany komórek): jedna trzecia grubości skóry pokrywającej szyjkę ma nieprawidłowe komórki
  • CIN 2 (umiarkowane zmiany komórkowe): dwie trzecie grubości skóry pokrywającej szyjkę ma nieprawidłowe komórki
  • CIN 3 (ciężkie zmiany komórkowe): cała grubość skóry pokrywającej szyjkę ma nieprawidłowe komórki

Biopsja szyjki macicy będzie musiała potwierdzić te wyniki.

Problemy testowe

Czasami wyniki odzwierciedlają problem z testem, a nie obecność jakichkolwiek nieprawidłowych komórek.

Pacjent może być zmuszony do powtórzenia testu, ponieważ próbka była „niewystarczająca”, co oznacza, że ​​nie można jej poprawnie odczytać.

Nieadekwatna próbka może być spowodowana:

  • Pobrano zbyt mało komórek
  • Pacjent ma infekcję, aby komórki nie były wyraźnie widoczne
  • Miesiączka, jeśli obecność krwi utrudnia prawidłowe widzenie komórek
  • Zapalenie szyjki macicy, przez co trudno jest wyraźnie zobaczyć komórki

W każdym z tych przypadków kobieta zostanie poproszona o poddanie się kolejnej próbie.

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) ponad 3 miliony kobiet cierpi na nieprawidłowe lub niejasne wyniki badań PAP, z których tylko około 10 000 ma raka szyjki macicy.

Jeśli ma infekcję, infekcję należy najpierw leczyć.

Screening: kto i jak często?

American Cancer Society wydaje zalecenia dotyczące regularnych badań przesiewowych w różnym wieku.

Od 21 do 29 lat zalecają, aby kobiety miały wymaz co trzy lata.

Wytyczne zalecają, aby badania na obecność wirusa HPV nie były stosowane do badań przesiewowych w kierunku raka w tej grupie wiekowej. Test DNA HPV identyfikuje szereg zakażeń, które nie są związane z rakiem, a dodatni wynik testu na obecność wirusa HPV często nie oznacza, że ​​ta kobieta zachoruje na raka.

[Rak szyjki macicy HPV]

W jednym badaniu u 86,7% kobiet, u których wynik testu na obecność wirusa HPV był pozytywny, nie rozwinęły się choroby nowotworowe przez co najmniej następne 10 lat.

Od 30 do 65 lat zalecają wykonanie testu Pap w połączeniu z testem HPV co 5 lat. Alternatywnie, sugerują one badanie Pap samodzielnie co 3 lata. National Cancer Institute ostrzega jednak, że połączony test HPV i Pap może prowadzić do większej liczby fałszywych trafień, większej liczby testów i bardziej inwazyjnych procedur.

Po ukończeniu 65 lat kobiety, które miały regularne badania przesiewowe z wyraźnymi wynikami w ciągu ostatnich 10 lat, mogą zaprzestać badań przesiewowych. Jeśli jednak test kobiecy wykazał poważny stan przedrakowy w ciągu ostatnich 20 lat, taki jak CIN2 lub CIN3, powinna kontynuować badanie do 20 lat po dacie znalezienia nowotworu.

Kobieta z wysokim ryzykiem raka szyjki macicy może być częściej poddawana badaniom przesiewowym. Osoby o podwyższonym ryzyku obejmują kobiety z tłumionym układem odpornościowym, na przykład z powodu zakażenia HIV, przeszczepu narządu lub długotrwałego stosowania steroidów.

Po całkowitej histerektomii, w której usunięto szyjkę macicy, badania przesiewowe nie są już konieczne. Jeśli jednak histerektomia nie usunęła szyjki macicy lub została wykonana z powodu raka, należy kontynuować badania przesiewowe.

Kobiety, które zostały zaszczepione przeciwko HPV, powinny nadal mieć te badania.

Kobieta, która choruje na raka szyjki macicy lub przed rakiem szyjki macicy lub ma zakażenie wirusem HIV, będzie miała własny plan badań przesiewowych i leczenia.

Badanie szyjki macicy nie jest już wymagane co roku. Dodatkowe badania przesiewowe mogą spowodować więcej szkód niż korzyści. Fałszywie dodatni wynik może nie tylko powodować stres, ale może prowadzić do niepotrzebnych procedur, które mogą powodować długoterminowe ryzyko.

Młodsze kobiety są bardziej podatne na płaskonabłonkowe zmiany śródnabłonkowe niskiej jakości (LSIL), które często ustępują bez leczenia.

Istnieje obawa, że ​​leczenie tych zmian może prowadzić do problemów z płodnością i powikłań ciąży, w tym do porodu przedwczesnego i przedwczesnego pęknięcia błon płodowych.

Czy warto sprawdzać?

W miarę postępu technologii i testów stają się bardziej skuteczne, zmieniają się wytyczne. W latach 2017-2018 stowarzyszenia medyczne będą dokonywać przeglądu wytycznych, co może wpływać na stosowanie testu HPV i częstotliwość badań przesiewowych.

[Diagnostyka raka szyjki macicy]

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zauważa, że ​​test Pap jest „jednym z najbardziej wiarygodnych i skutecznych testów przesiewowych dostępnych”.

Jednak testuje tylko raka szyjki macicy. Kobieta, która ma nietypowe objawy, powinna zgłosić się do lekarza, ponieważ może to świadczyć o raku pochwy, jajnika, sromu lub macicy.

Badania przesiewowe mogą być kosztowne, ale zalecane badania przesiewowe są zwykle objęte ubezpieczeniem zdrowotnym.

Osoby o niskich dochodach lub nie posiadające ubezpieczenia zdrowotnego mogą kwalifikować się do bezpłatnego lub taniego badania cytologicznego za pośrednictwem Krajowego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i Szyjki Macicy.

Like this post? Please share to your friends: