Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o rozładowaniu pępka

Pępek to miejsce, w którym zarazki mogą zostać uwięzione i rozmnożyć się. Zbyt wiele drobnoustrojów w pępku może spowodować infekcję, która może doprowadzić do wyładowania przez skórę.

Wyładowanie przycisku brzucha może mieć różne kolory i wydzielać nieprzyjemny zapach. Istnieje kilka różnych przyczyn wyładowań pępka, z których każda wymaga szczególnego leczenia.

Profilaktyka może być najlepszym sposobem na uniknięcie rozładowania pępka spowodowanego przez infekcje.

Szybkie informacje na temat usuwania pępka:

 • Infekcje są najczęstszą przyczyną wyładowania pępka.
 • Osoby, które niedawno przeszły operację brzucha, mogą być zagrożone.
 • Cysty są kolejną przyczyną wyładowania pępka.
 • Leczenie wyrzucania pępka zależy od przyczyny.

Przyczyny

Istnieje kilka typowych przyczyn wyładowań pępka, które wyjaśniono poniżej:

Infekcje bakteryjne lub grzybicze

Pępek osoby.

Pozostawienie nieczystego pępka może pozwolić szkodliwym bakteriom obezwładnić te pomocne i spowodować infekcję.

Według opublikowanego artykułu przeciętny pępek zawiera 67 różnych rodzajów bakterii, niektóre szkodliwe i pomocne.

Częstym czynnikiem ryzyka infekcji bakteryjnej jest kolczyk w pępku. Otwarta rana, taka jak piercing, jest idealnym sposobem na przedostanie się bakterii pod skórę i wywołanie infekcji.

Infekcje bakteryjne powodują wyładowanie, które ma nieprzyjemny zapach. Wyładowanie może mieć zabarwienie żółte lub zielone i często powoduje obrzęk i ból.

Infekcja grzybicza lub drożdże mogą powodować objawy nieznacznie różne. to drożdże naturalnie występujące na skórze, które preferują ciemne, wilgotne środowiska, w tym pach i pachwinę.

Infekcja drożdżowa często powoduje wysypkę w okolicach dotkniętych chorobą. Wysypka jest zazwyczaj swędząca i zaczerwieniona, a wydzielina z pępka będzie gęsta i ma biały kolor.

Chirurgia

Każdy, kto niedawno poddał się operacji brzusznej i zauważył ropę lub ciecz wypływającą z pępka, powinien zadzwonić do swojego lekarza. Ten rodzaj wyładowania może być oznaką infekcji wewnętrznej, która wymaga natychmiastowego leczenia.

Cysty

Torbiele to twarde lub miękkie narośla wypełnione cieczą i ropą.

Torbiel urachalna może być przyczyną wyładowania pępka. Urachus to rura łącząca pęcherz płodu z pępowiną. Podczas gdy urachus zwykle zamyka się przed urodzeniem dziecka, czasami nie zamyka się całkowicie.

W przypadkach, gdy rurka urachusa nie zamknęła się całkowicie, w późniejszym okresie życia może powstać torbiel. Jeśli cysta zostanie zainfekowana, może spowodować wyciek mętnego lub krwawego płynu z pępka. Inne objawy mogą towarzyszyć rozładowaniu, takie jak ból brzucha, gorączka i ból, gdy osoba oddaje mocz.

Kaszaki są również przyczyną wyładowań pępka w niektórych przypadkach. Gruczoły łojowe uwalniają olej w skórze. Jeśli jeden z tych gruczołów w lub w pobliżu pępka zostanie cofnięty lub zatkany brudem i olejem, pod skórą może pojawić się torbiel.

Jeśli torbiel jest zakażona i cieknie, często dochodzi do niej gęsta, żółto-żółta wydzielina. Wyładowanie będzie miało nieprzyjemny zapach, a sama cysta może być opuchnięta, czerwona i bolesna.

Cukrzyca

Stany takie jak cukrzyca mogą narazić osobę na ryzyko wyładowania z pępka w określonych momentach. Zgodnie z wynikami badań, wydaje się, że istnieje związek pomiędzy wysokim poziomem cukru we krwi a zakażeniem drożdżakami.

Ludzie z cukrzycą często mają wyższy poziom cukru we krwi niż zwykle, a drożdże odżywiają się tym cukrem. Drożdże mogą następnie łatwiej rozprzestrzeniać się w ciele i na skórze.

Kiedy iść do lekarza

Starszy męski pacjent ma brzusznego egzamin od lekarki.

Konieczne jest, aby każdy, kto ma wyładowanie z guzika pępkowego, zobaczył lekarza. Wyładowanie guzikiem brzucha spowodowane przez infekcję musi zostać przeanalizowane przez lekarza tak szybko, jak to możliwe. Inne objawy zakażenia obejmują:

 • gorączka
 • ból lub trudności z oddawaniem moczu
 • ból mięśni brzucha
 • zaczerwienienie w okolicy pępka
 • tkliwość w pobliżu pępka

Nawet jeśli przyczyna jest znana, właściwa diagnoza ma kluczowe znaczenie w leczeniu wyładowań pępka.

Diagnoza

Diagnozowanie rozładowania pępka wiąże się z badaniem lekarskim, w którym lekarze oceniają rozładowanie i wszelkie związane z nimi warunki, jakie osoba może mieć. To może wystarczyć do postawienia diagnozy. Jeśli nie ma pewności, lekarze mogą pobrać próbkę wydzieliny lub komórek skóry z pępka, aby przeanalizować.

Leczenie

Pępek powinien być zawsze czysty i suchy, aby ułatwić gojenie:

Leczenie infekcji

Krem maściowy.

Infekcje bakteryjne są zazwyczaj leczone maściami lub kremami antybiotykowymi. Infekcje grzybicze lub drożdżakowe są również zwykle leczone przeciwgrzybiczym proszkiem lub kremem.

W niektórych przypadkach te metody leczenia można znaleźć bez recepty, ale lekarze mogą również przepisywać określone leki.

Pomocne może być również ograniczenie spożycia cukru przez drożdże, ponieważ drożdże wywołujące zakażenie prawdopodobnie będą karmić ten cukier.

Osoby chore na cukrzycę powinny starać się kontrolować poziom cukru we krwi najlepiej jak potrafią i powinny współpracować z lekarzem i endokrynologiem, aby znaleźć idealny lek i dawkę, aby utrzymać poziom cukru we krwi przez cały dzień.

Osoby, które wyzdrowieją po operacji brzusznej powinny dbać o pępek i mieć oko na wszelkie oznaki infekcji.

Leczenie cyst

Jeśli zainfekowana torbiel powoduje wyładowanie pępka, leczenie może być nieco bardziej zaangażowane. Pierwszym krokiem jest leczenie samej infekcji, zwykle za pomocą antybiotyków. Torbiel prawdopodobnie również będzie całkowicie rozładowany.

Ponieważ torbiele zazwyczaj powracają, chyba że korzeń zostanie usunięty, lekarze mogą zalecić laparoskopię lub zabieg laserowy w celu usunięcia całej torbieli i znacznie zmniejszyć szanse na powrót.

Zapobieganie i wskazówki

Wyładowanie przycisku brzucha jest w dużym stopniu możliwym do uniknięcia za pomocą następujących metod:

 • Pępek należy czyścić codziennie, używając mydła i ciepłej wody.
 • Po kąpieli lub pod prysznicem przycisk pępka powinien być dobrze wysuszony.
 • Zbudowane oleje, szumowiny lub włókna należy usunąć z pępka przez cały dzień
 • Unikaj podnoszenia lub drapania pępka.
 • Należy unikać noszenia ciasnych ubrań.
 • Luźna odzież wykonana z naturalnych włókien może pomóc skórze oddychać.
 • Kremy, środki nawilżające i produkty antyseptyczne bez recepty nie należą do pępka, chyba że są przepisane przez lekarza, ponieważ oleje i kremy mogą zatykać pory i tworzyć idealne środowisko dla rozwoju bakterii.
 • Piercing do brzucha może również powodować wiele problemów u niektórych osób, a biżuteria i piercing powinny być regularnie czyszczone, aby uniknąć infekcji.

Regularne czyszczenie pępka i przestrzeganie niektórych z tych wskazówek dotyczących higieny może zapobiegać infekcjom w jak największym stopniu.

Perspektywy

Opróżnianie guzika brzucha powinno być zawsze diagnozowane przez lekarza. Perspektywa każdego przypadku wyładowania pępka zależy od tego, jak dobrze plan leczenia jest przestrzegany i jak dobrze ktoś dba o swój pępek.

Like this post? Please share to your friends: