Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ibuprofen może powstrzymać chorobę Alzheimera, twierdzą naukowcy

Być może już dziś zażywałeś ibuprofen, aby złagodzić bóle głowy lub złagodzić ból pleców. Ale może być więcej wspólnego z tym pospolitym lekiem, niż z ulgą w bólu; nowy dokument sugeruje, że dzienna dawka ibuprofenu może zapobiegać chorobie Alzheimera.

kobieta przyjmująca ibuprofen

Prowadzone przez dr Patricka McGeera, który jest dyrektorem generalnym Aurin Biotech w Kanadzie, badanie opisuje, w jaki sposób ibuprofen może zmniejszyć stan zapalny wywołany przez peptyd związany z chorobą Alzheimera.

Artykuł został niedawno opublikowany w.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią demencji. Szacuje się, że około 5,7 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych żyje z tą chorobą.

Szacuje się, że do roku 2050 liczba ta wzrośnie do prawie 14 milionów.

Kontynuowane są poszukiwania dokładnych przyczyn choroby Alzheimera, ale uważa się, że lepkie białko zwane beta-amyloidem odgrywa rolę w tej chorobie.

Beta-amyloid może zlepiać się razem i tworzyć „blaszki” w mózgu. Te płytki będą zakłócać komunikację w komórkach mózgowych, co może prowadzić do utraty pamięci, zmian w zachowaniu i wielu innych objawów charakterystycznych dla choroby Alzheimera.

W badaniu opublikowanym w zeszłym roku dr McGeer i współpracownicy wykazali, że peptyd beta-amyloidowy – znany jako amyloid-beta 42 (Abeta 42) – występuje w ślinie, a także w mózgu, i że poziomy tego peptydu są wyższe u dorosłych, u których występuje większe ryzyko choroby Alzheimera.

Na podstawie tych wyników zespół sugeruje, że test śliny może być użyty do przewidywania ryzyka choroby Alzheimera na wiele lat przed pojawieniem się objawów.

„To, czego nauczyliśmy się dzięki naszym badaniom” – donosi dr McGeer – „to to, że ludzie zagrożeni rozwojem choroby Alzheimera wykazują takie same podwyższone poziomy Abeta 42, jak ludzie, którzy już go mają, a ponadto wykazują te podwyższone poziomy w całym dożywotnio, więc teoretycznie mogą zostać przetestowane w dowolnym momencie. „

„Prawdziwy przełom”?

W swoim artykule badacze twierdzą, że ibuprofen – szeroko stosowany niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) – może zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera u osób z wysokim poziomem Abeta 42.

Dr McGeer i zespół wskazują na wcześniejsze badania, które przeprowadzili, w których sugerowali, że Abeta 42 wywołuje odpowiedź zapalną.

Ta odpowiedź mogłaby zostać zredukowana przez ibuprofen i inne NLPZ, powiedzmy naukowców, które mogłyby powstrzymać chorobę Alzheimera.

Zespół twierdzi, że określenie ryzyka choroby Alzheimera poprzez test na obecność śliny dałoby ludziom możliwość zapobiegania rozwojowi choroby Alzheimera za pomocą dziennej dawki ibuprofenu.

„Wiedząc, że częstość występowania klinicznej choroby Alzheimera rozpoczyna się w wieku 65 lat” – wyjaśnia dr McGeer – „zalecamy, aby ludzie zostali poddani testowi 10 lat wcześniej, w wieku 55 lat, kiedy to zacznie się początek choroby Alzheimera”.

„Jeśli wykazują podwyższone poziomy Abeta 42, to jest czas, aby rozpocząć codzienne przyjmowanie ibuprofenu, aby odeprzeć chorobę.”

Dr Patrick McGeer

Test śliny traktuje jako „prawdziwy przełom”, ponieważ „wskazuje kierunek, w którym można ostatecznie wyeliminować chorobę Alzheimera”. Jednak twierdzenia dr McGeera spotkały się z pewną krytyką.

Codzienne zalecenie ibuprofenu „przedwczesne”

Dr Doug Brown, dyrektor ds. Polityki i badań w Alzheimer’s Society w Wielkiej Brytanii, uważa, że ​​jest zbyt wcześnie, aby zalecać codzienny ibuprofen profilaktyki Alzheimera.

„Badania populacyjne”, mówi, „które gromadzą duże ilości informacji z dokumentacji medycznej tysięcy ludzi, rzuciły pomysł, że przyjmowanie ibuprofenu i innych dostępnych bez recepty środków przeciwzapalnych może wiązać się z niższym ryzykiem demencji . „

„Ale wyniki badań klinicznych z tymi lekami są jak dotąd rozczarowujące.”

„Sugerowana przez badaczy sugestia, że ​​przyjmowanie codziennego leku przeciwzapalnego, gdy tylko wystąpi dodatni wynik w przypadku ryzyka otępienia, jest pokazane w teście śliny jest przedwczesne”, dodaje dr Brown, „w oparciu o dowody w tej chwili.”

Zauważa także ryzyko długotrwałego stosowania NLPZ, w tym krwawienia z jelit i wrzody żołądka. NLPZ mogą również wchodzić w interakcje z innymi lekami, takimi jak warfaryna i powodować szkodliwe działania.

„Zawsze zalecamy rozmowę z lekarzem przed zmianą leku” – mówi dr Brown.

PLMedBook