Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: [email protected]

„Więcej szkód niż pożytku” z przeciwutleniacza z czerwonych winogron

Naturalny przeciwutleniacz występujący w czerwonych winogronach, resweratrolu, może nie być tak korzystny jak wcześniej sądzono. Nowe badania u starszych mężczyzn sugerują, że może on przeciwdziałać korzyściom z ćwiczeń sercowo-naczyniowych.

Badanie pochodzi od naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze, którzy sugerują, że jedzenie diety bogatej w przeciwutleniacze może utrudniać korzyści zdrowotne wynikające z ćwiczeń, takich jak niższe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Naukowcy zauważają, że ponieważ starzenie się wiąże się z zaburzeniami funkcji naczyniowych ze względu na szczepienie oksydacyjne, resweratrol – który, jak wykazano, zmniejsza liczbę chorób naczyniowych i poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego – początkowo spodziewano się poprawy układu sercowo-naczyniowego u starszych mężczyzn. W końcu okazało się, że badania na zwierzętach przynoszą korzyści w tym dziale.

Jednak niespodziewanie, naukowcy odkryli, że w przeciwieństwie do naszych zwierzęcych odpowiedników, resweratrol faktycznie upośledza korzyści sercowo-naczyniowe wynikające z ćwiczeń u starszych mężczyzn.

Przez 8 tygodni badacze śledzili 27 mężczyzn, którzy mieli około 65 lat i byli zdrowi. W tym czasie wszyscy mężczyźni brali udział w ćwiczeniach o wysokiej intensywności, ale połowa mężczyzn otrzymywała dziennie 250 mg resweratrolu, podczas gdy druga połowa otrzymywała tabletkę placebo.

Lasse Gliemann, badacz, który pracował nad tym studium, wyjaśnia wyniki i projekt eksperymentu:

„Projekt badania był podwójnie zaślepiony, więc ani badani, ani badacze nie wiedzieli, który uczestnik otrzymał resweratrol lub placebo.”

„Stwierdziliśmy, że trening wysiłkowy bardzo skutecznie poprawia parametry sercowo-naczyniowe, ale suplementacja resweratrolem łagodzi pozytywne efekty treningu na kilka parametrów, w tym ciśnienie krwi, stężenie lipidów w osoczu i maksymalny pobór tlenu.”

Tak więc pomimo tego, że mężczyźni czerpali korzyści zdrowotne z ćwiczeń, ci, którzy przyjmowali dzienną dawkę resweratrolu, zauważyli, że wiele z tych korzyści zostało skutecznie zniszczonych.

Ostatnio pojawiło się kilka badań, które pochwalają i potępiają korzyści zdrowotne resweratrolu. Badanie z 2012 r. Pokazuje na przykład potencjał resweratrolu jako leczenia cukrzycy, choroby Alzheimera i chorób serca. Jednak kolejne badanie z tego samego roku ujawnia, że ​​przeciwutleniacz może nie przynosić korzyści zdrowym kobietom.

Chociaż istnieją argumenty za i przeciw związkowi znalezionemu w czerwonym winie, to szczególne badanie z Uniwersytetu w Kopenhadze sugeruje, że „reaktywne formy tlenu, ogólnie uważane za powodujące starzenie się i choroby, mogą być niezbędnym sygnałem, który powoduje zdrowe adaptacje w odpowiedzi na podkreśla jak ćwiczenie. „

W skrócie, spożywanie zbyt wielu przeciwutleniaczy może nie być dobrą rzeczą, ale naukowcy twierdzą, że ilość resweratrolu podawana mężczyznom w badaniu przekracza ilość, która normalnie byłaby spożywana przez samą żywność.

Napisane przez Marie Ellis

Like this post? Please share to your friends: