Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: [email protected]

Chora żywa hodowana przy użyciu komórek macierzystych może zapobiec operacji wymiany stawu biodrowego

Można zobaczyć alternatywę dla operacji wymiany stawu biodrowego. W badaniu naukowcy ujawniają, w jaki sposób można wykorzystać własne komórki macierzyste pacjenta do wzrostu nowej chrząstki w kształcie stawu biodrowego.

[Rusztowanie stawu biodrowego trójwymiarowego]

Ponadto zespół – w tym naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis, MO – mówi, że możliwe jest zaprogramowanie nowo wyhodowanej chrząstki do uwalniania cząsteczek przeciwzapalnych, co może powstrzymać powrót zapalenia stawów – najczęstszej przyczyny bólu stawu biodrowego.

Według National Institute of Arthritis i Musculoskeletal and Skin Diseases (NIAMS), choroba zwyrodnieniowa stawów jest główną przyczyną uszkodzenia stawu biodrowego, wymagającego operacji wymiany stawu biodrowego, powodującej silny ból i niepełnosprawność.

Operacja wymiany stawu biodrowego, znana również jako artroplastyka, polega na chirurgicznym usunięciu chorej części stawu biodrowego i zastąpieniu jej nowymi, protetycznymi częściami. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych wykonuje się ponad 332 000 operacji wymiany stawu biodrowego.

Podczas gdy skuteczny współautor badań, dr Farshid Guilak, profesor chirurgii ortopedycznej na Washington University, oraz jego koledzy zauważają, że lekarze są ostrożni w chirurgii wymiany stawu biodrowego u pacjentów w wieku poniżej 50 lat.

Wyjaśniają, że proteza stawu biodrowego trwa zwykle mniej niż 20 lat, więc jest prawdopodobne, że młodsi pacjenci będą kiedyś wymagać drugiej wymiany stawu biodrowego. Wymiana zużytego protetycznego stawu biodrowego jest złożona i może zwiększać ryzyko infekcji i powodować uszkodzenie otaczającej kości.

W związku z tym istnieje zapotrzebowanie na alternatywę dla operacji wymiany stawu biodrowego, a Guilak i jego współpracownicy uważają, że mogli ją znaleźć.

Powrót artretyzmu można zapobiec za pomocą metody terapii genowej

W swoich badaniach naukowcy opisują, w jaki sposób można wyhodować nową chrząstkę z własnych komórek macierzystych pacjenta, które są ekstrahowane z tłuszczu pod skórą.

Nowa chrząstka jest hodowana w celu pokrycia trójwymiarowego, syntetycznego rusztowania, które można uformować w dokładny kształt stawu biodrowego pacjenta.

Szybkie fakty o chorobie zwyrodnieniowej stawów

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą postacią zapalenia stawów
  • W latach 2008-2011 około 30,8 miliona osób w USA miało zapalenie kości i stawów
  • W 2011 roku choroba zwyrodnieniowa stawów stanowiła około 80 procent wszystkich operacji wymiany stawu biodrowego w USA.

Dowiedz się więcej o chorobie zwyrodnieniowej stawów

Pokryte chrząstkami rusztowanie może zostać wszczepione na powierzchnię uszkodzonego stawu biodrowego pacjenta. Zespół wyjaśnia, że ​​może to złagodzić ból wywołany artretyzmem, a u niektórych pacjentów może opóźnić lub zatrzymać operację wymiany stawu biodrowego.

Rusztowanie zostało stworzone przy użyciu około 600 biodegradowalnych wiązek włókien, które są splecione razem, tworząc twardą tkaninę, która ma zdolność działania jak normalna chrząstka.

„Na dowód tego, tkane implanty są wystarczająco mocne, aby wytrzymać obciążenia do 10 razy większe niż masa ciała pacjenta, co zwykle ma miejsce w naszych stawach podczas ćwiczeń” – mówi współautor badania, dr Franklin Moutos. wiceprezes ds. rozwoju technologii w firmie Cytex Therapeutics Inc.

Co więcej, naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób, poprzez wstawienie genu do nowo wyhodowanej chrząstki, mogą wyzwalać uwalnianie cząsteczek przeciwzapalnych, które mogą powstrzymać powrót artretyzmu.

„W przypadku stanu zapalnego możemy podać pacjentowi prosty lek, który aktywuje wszczepiony przez nas gen, aby zmniejszyć stan zapalny w stawie” – wyjaśnia Guilak. „Możemy przestać podawać lek w dowolnym momencie, co wyłącza gen.”

Dodaje, że ten element terapii genowej jest kluczowy; podwyższony poziom cząsteczek zapalnych w stawie może zwiększyć ból i uszkodzić chrząstkę. Możliwość obniżenia poziomu tych cząsteczek może chronić nowo wyhodowaną chrząstkę i promować długotrwałe funkcjonowanie.

Naukowcy są przekonani, że ich nowy implant może pewnego dnia stanowić bardzo potrzebną alternatywę dla operacji wymiany stawu biodrowego dla milionów pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów – z których wielu to młodsi pacjenci w wieku 45-65 lat.

„W przyszłości przewidujemy, że ta populacja młodszych pacjentów może być idealnym kandydatem do tego rodzaju biologicznej wymiany stawu”.

Współautor badania współautor Bradley Estes, Ph., Cytex Therapeutics Inc.

Zespół twierdzi, że implanty są obecnie testowane na modelach zwierzęcych, a jeśli odniosą sukces, mogą dotrzeć do testów na ludziach w ciągu najbliższych 3-5 lat.

Dowiedz się, jak całkowita operacja wymiany stawu biodrowego lub kolanowego w chorobie zwyrodnieniowej stawów może zwiększyć krótkoterminowe ryzyko zawału serca.

Like this post? Please share to your friends: