Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: [email protected]

„Po prostu oddychanie” wystarcza do rozprzestrzenienia się grypy

Oddychanie – bez kaszlu i kichania – wystarczy, aby osoba z grypą rozprzestrzeniła wirusa, wynika z nowych badań przeprowadzonych przez University of Maryland w College Park.

człowiek oddychający w niskich temperaturach

„Ludzie z grypą” – tłumaczy główny autor Donald K. Milton, profesor zdrowia środowiskowego na Uniwersytecie Maryland – „generują infekcyjne aerozole (maleńkie kropelki, które pozostają zawieszone w powietrzu przez długi czas), nawet gdy nie kaszlą, i zwłaszcza w pierwszych dniach choroby. „

Powszechnie uważa się, że grypa rozprzestrzenia się poprzez kaszel i kichanie od zarażonych osób oraz od dotykających powierzchni zanieczyszczonych wirusem.

Jednak nowe badanie ujawnia, że ​​osoby chore na grypę mogą zrzucać zakaźny wirus do powietrza wokół siebie przez samo oddychanie.

„A więc,” mówi prof. Milton, „gdy ktoś zachoruje na grypę, powinien wrócić do domu, a nie pozostawać w miejscu pracy i zarazić innych”.

On i jego koledzy zgłaszają swoje ustalenia w.

Sezonowa grypa jest bardzo zróżnicowana

Grypa lub grypa to zakaźna choroba układu oddechowego wywoływana przez wirusy. Choroba waha się od łagodnego do ciężkiego i może prowadzić do hospitalizacji, a nawet śmierci.

Osoby o podwyższonym ryzyku poważnych powikłań związanych z grypą to małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z określonymi schorzeniami, takimi jak rak, HIV / AIDS, choroby serca, udar, astma i cukrzyca.

Obciążenie grypą sezonową w Stanach Zjednoczonych jest bardzo zróżnicowane z roku na rok, w zależności od tego, które wirusy krążą, kiedy zaczyna się i kończy sezon, jak dobrze działa szczepionka i ile osób ją ma.

Od 2010 roku liczba osób, które każdego roku złapały grypę w USA, wahała się od 9,2 miliona do 35,6 miliona; liczba hospitalizowanych osób wahała się od 140 000 do 710 000, a liczba zmarłych wynosiła od 12 000 do 56,000.

Ośrodki Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) radzą wszystkim w wieku 6 miesięcy i starszych w USA co roku, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grypy sezonowej.

W nowym badaniu naukowcy ocenili wirusa grypy u 142 osób, u których potwierdzono obecność grypy. Pobrano próbki od każdego uczestnika w ciągu pierwszych 3 dni po pojawieniu się objawów.

Grypa rozprzestrzenia się bez kaszlu, kichania

W sumie zespół był w stanie wykorzystać dane z 218 próbek wydychanego powietrza i 218 „wymazów z nosogardzieli”, gdzie próbki są pobierane przez nos lub tył nosa i gardła. Próbki wydychanego powietrza zawierały próbki pobrane podczas naturalnego oddychania, spontanicznego kaszlu i kichania.

Aby zebrać próbki wydychanego oddechu, naukowcy poprosili uczestników, by oddychali normalnie w stożkowym aerozolu próbkowym przez 30 minut, podczas gdy oni recytowali alfabet raz na 5, 15 i 25 minut. Zebrali dwa rodzaje próbek aerozoli: gruby i delikatny.

Spośród 23 drobnych próbek aerozolu zebranych podczas normalnego oddychania bez kaszlu, analiza wykazała, że ​​11 próbek – lub prawie połowa – zawierało wykrywalne ślady wirusowego RNA, w tym osiem z zakaźnym wirusem. Sugeruje to, że normalne oddychanie jest znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do uwalniania się wirusa grypy przez wydychany oddech.

Uczestnicy również nie kichnęli bardzo, a kiedy to zrobili, kichnięcia nie były szczególnie związane z większą obecnością wirusowego RNA, ani w grubych, ani w drobnych próbkach aerozolu. Sugeruje to, że kichanie nie jest istotnym czynnikiem w wydalaniu wirusa grypy przez wydychany oddech.

Na podstawie tych wyników naukowcy wyciągnęli wniosek, że „kichanie jest rzadkie i nieważne – i że kaszel nie jest wymagany – aerozolizacja wirusa grypy”.

„Stwierdziliśmy, że przypadki grypy zanieczyszczają otaczające je powietrze zakaźnym wirusem tylko przez oddychanie, bez kaszlu i kichania.”

Prof. Donald K. Milton

Sugerują, że ich odkrycia mogą pomóc w ulepszeniu modeli komputerowych, które analizują ryzyko przenoszenia grypy drogą powietrzną. Mogłoby to ostatecznie poprawić skuteczność inicjatyw dotyczących zdrowia publicznego grypy w celu kontrolowania i ograniczania pandemii i epidemii.

Wyniki sugerują również, że poprawa wentylacji w biurach, szkołach i innych miejscach publicznych – takich jak samochody metra – może również pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się grypy.

Poniższy film ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Maryland podsumowuje badanie:

Like this post? Please share to your friends: