Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

„Dobry” cholesterol nie jest tak dobry w zapobieganiu chorobom serca

Powszechnie uważa się, że powinniśmy kontrolować poziom „złego” cholesterolu, podczas gdy „dobry” cholesterol powinien być wysoki, aby chronić przed chorobami serca i innymi chorobami sercowo-naczyniowymi. Ale nowe badania kwestionują to przekonanie.

znak cholesterolu

Cholesterol o wysokiej gęstości (HDL) „jest” dobrym „cholesterolem”, napisać American Heart Association (AHA). „Pomyśl o tym, jako o” zdrowym „cholesterolu, więc wyższe poziomy są lepsze”, dodają.

W świetle tego powszechnie akceptowanego przekonania, coraz więcej badań próbowało różnych terapeutycznych sposobów zwiększania poziomu cholesterolu HDL.

Istnieje również nadzieja, że ​​testowanie tak różnych terapii może rzucić nieco światła na mechanizmy, dzięki którym HDL pozornie zapobiega chorobom serca. Takie mechanizmy są nadal niejasne, ponieważ większość poglądów, że HDL chroni przed chorobami serca, opiera się na dowodach obserwacyjnych.

Jedną z takich strategii terapeutycznych było blokowanie aktywności białka zwanego białkiem przenoszącym estry cholesterolu (CETP).

Ale teraz nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie, pokazuje, że podniesienie poziomu tak zwanego dobrego cholesterolu poprzez blokowanie tego białka nie robi wiele dla ochrony przed chorobami serca.

Badanie było w dużej mierze genetyczne – analizowało warianty genetyczne ponad 150 000 dorosłych w Chinach – i było prowadzone przez zespół z University of Oxford w Wielkiej Brytanii we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Pekińskiego i Chińskiej Akademii Nauk Medycznych, zarówno w Pekin, Chiny.

Głównym autorem artykułu jest dr Iona Millwood z Wydziału Zdrowia Populacji w Nuffield na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Badanie wpływu blokowania CETP

Białko CETP ma za zadanie przeniesienie cholesterolu HDL do niektórych lipoprotein w zamian za triglicerydy, które są rodzajem tłuszczu znajdującego się we krwi.

Jak wyjaśniają dr Millwood i jej współpracownicy, niektóre warianty genetyczne mogą mieć taki sam wpływ na białko CETP, jak lek.

W związku z tym zespół przeanalizował zmienne pod względem CETP warianty genetyczne 151,217 osobników, aby ocenić potencjalne korzyści i ryzyko stosowania leczenia hamującego CETP.

Uczestnicy byli obserwowani klinicznie przez ponad 10 lat. Pod koniec tego okresu ponad 5700 z nich rozwinęło chorobę wieńcową, a ponad 20 000 miało udar.

Dr Millwood i współpracownicy stwierdzili, że większa liczba wariantów genetycznych CETP zwiększała poziom cholesterolu HDL, ale nie zmniejszała ryzyka choroby wieńcowej i udaru.

Ponadto, badania nie wykazały żadnego wpływu na ryzyko miażdżycy lub innych chorób, takich jak cukrzyca i choroby nerek. Główny autor badania podsumowuje wyniki.

„Nasze badania pomogły wyjaśnić rolę różnych rodzajów cholesterolu i sugerują, że podniesienie poziomu HDL [cholesterolu] poprzez blokowanie aktywności CETP, bez obniżania poziomu LDL [cholesterolu], nie przynosi żadnych znaczących korzyści dla chorób sercowo-naczyniowych.”

Dr Iona Millwood

Współautor badania, Zhengming Chen, profesor na Uniwersytecie Oksfordzkim, dodaje: „Badanie to demonstruje wartość dużych prospektywnych badań biobanków z danymi genetycznymi związanymi z dokumentacją zdrowotną, przeprowadzanymi w różnych globalnych populacjach, w celu przewidywania potencjalnych korzyści lub szkód. nowych leków. „

Naukowcy planują wykorzystać to samo podejście genetyczne do wyjaśnienia potencjalnych skutków innych celów związanych z narkotykami.

PLMedBook