Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o trądziku cystowym

Trądzik torbielowaty jest ciężkim typem trądziku, w którym pory w skórze zostają zablokowane, co prowadzi do infekcji i stanu zapalnego.

Stan skóry wpływa głównie na twarz, ale także często wpływa na górny tułów i ramiona górne.

Trądzik najczęściej występuje u młodzieży i młodych dorosłych, a około 80 procent osób w wieku od 11 do 30 lat doświadcza w pewnym momencie trądziku.

Torbiel torbielowaty jest najcięższą postacią i dotyka znacznie mniej ludzi.

W 2009 r. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) stwierdziło, że trądzik jest głównym powodem, dla którego ludzie odwiedzają dermatologa.

Szybkie fakty na temat trądziku torbielowatego

Oto kilka kluczowych punktów na temat trądziku torbielowatego. Więcej szczegółów i informacje dodatkowe znajdują się w treści tego artykułu.

 • Podczas trądziku jest bardzo często, torbiel cystic jest stosunkowo rzadkie i bardziej poważne.
 • Głównymi czynnikami powodującymi trądzik torbielowaty są zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, ale może również wystąpić u osób starszych.
 • Trądzik torbielowaty nie jest spowodowany przez czekoladę, orzechy lub tłuste potrawy, ani przez brak higieny lub masturbacji.
 • Trądzik torbielowaty może być bolesny, a także emocjonalnie dokuczliwy z powodu jego wpływu na wygląd twarzy.

Leczenie

Blizny po trądziku

Leczenie ciężkiego trądziku torbielowatego wymaga pomocy lekarza specjalisty i pewnych środków samopomocy. Leczenie farmakologiczne może być skuteczne w zapobieganiu cystom i bliznowaceniu.

Łagodny lub umiarkowany trądzik może być leczony przy pomocy lekarza. Jednak ciężki trądzik charakteryzujący się guzkami i torbiele może wymagać skierowania do specjalisty, ponieważ może pozostawić blizny lub już wykazują oznaki bliznowacenia. Jest to częściowo spowodowane tym, że główne leki stosowane w leczeniu trądziku torbieli są ściśle kontrolowane.

Nadtlenek benzoilu

Nadtlenek benzoilu to leczenie dostępne dla osób z trądzikiem o dowolnym nasileniu. Jest to również opcja leczenia dla osób z ciężkim trądzikiem, którzy oczekują specjalistycznego leczenia.

Nadtlenek benzoilu jest dostępny bezpośrednio w aptekach bez recepty w wielu preparatach, które można nakładać na skórę. Jest podstawą leczenia trądziku od ponad 50 lat i działa poprzez zabijanie bakterii, szczególnie Propionibacterium acnes ().

Rozbija również zaskórniki. Należą do nich zaskórniki i zaskórniki.

Dostępne są wodne i alkoholowe preparaty nadtlenku benzoilu, a najbardziej odpowiednia postać zależy od rodzaju skóry. Preparaty na bazie alkoholu mają działanie wysuszające, dzięki czemu są bardziej odpowiednie dla osób o cerze tłustej.

Produkty zawierające nadtlenek benzoilu, które obejmują płyny czyszczące i batony, płyny, kremy i żele, są stosowane raz lub dwa razy dziennie. Najczęstszym działaniem niepożądanym jest podrażnienie skóry. Alergie nie występują powszechnie.

Leczenie farmakologiczne izotretinoiną

Izotretynoina jest lekiem na receptę stosowanym w leczeniu trądziku torbielowatego, sprzedawanego pod wieloma nazwami handlowymi w Stanach Zjednoczonych, w tym w przypadku produktów Absorica, Amnesteem, Claravis, Myorisan i Sotret.

Izotretynoina jest bardzo skutecznym leczeniem, ale ma znaczące skutki uboczne i jest niebezpieczna dla nienarodzonego dziecka. Zwykle przyjmuje się ją w dawce 1 miligrama (mg) na każdy kilogram masy ciała raz na dobę przez 16 do 20 tygodni.

W przypadku umiarkowanego trądziku nie zaleca się stosowania izotretynoiny do czasu, gdy standardowe leczenie antybiotykami doustnymi zostanie uznane za nieskuteczne. Izotretynoina jest jednak zalecana jako leczenie pierwszego rzutu w przypadku ciężkiego trądziku.

Potencjalne działania niepożądane związane ze stosowaniem izotretynoiny obejmują:

 • suchość oka i narządów płciowych
 • spierzchnięte usta
 • bóle stawów
 • depresja
 • uszkodzenie wątroby
 • podwyższony poziom lipidów

Izotretynoina jest lekiem teratogennym. Oznacza to, że przyjmowanie go w czasie ciąży przy dowolnej dawce, nawet przez krótki czas, może prowadzić do wrodzonych deformacji.

Izotretynoina może również prowadzić do utraty ciąży lub przedwczesnych porodów i może spowodować śmierć noworodka.

Kobiety, które mogą zajść w ciążę, muszą zatem stosować dwie metody antykoncepcji przez 1 miesiąc przed, w trakcie i co najmniej miesiąc po leczeniu izotretynoiną.

Przed rozpoczęciem izotretynoiny wymagane jest również badanie na ciążę, a następnie co miesiąc do 1 miesiąca po zaprzestaniu stosowania leku.

Warunki przepisywania leku obejmują dwa negatywne testy ciążowe.

Zastrzyki sterydowe

Wstrzykiwanie leku kortykosteroidowego zwanego triamcynolonem bezpośrednio do torbieli może pomóc zmniejszyć stan zapalny i zapobiec bliznowaceniu. Zabieg ten jest prowadzony przez dermatologa.

Po wstrzyknięciu mogą wystąpić krótkotrwałe miejscowe działania niepożądane.

Dermatolodzy mogą oferować nacięcie i drenaż niektórych dużych cyst, ale zdecydowanie zaleca się, aby ludzie nie próbowali tego samodzielnie, ponieważ prawdopodobnie pogorszy to problem skóry i może spowodować poważne blizny i głębsze zakażenie.

Tabletki antykoncepcyjne

Długotrwałe leczenie trądziku u kobiet może obejmować pigułkę antykoncepcyjną, która hamuje wytwarzanie łoju. W razie potrzeby doustny lek zawierający estrogen i progesteron może być stosowany przez 6 miesięcy lub dłużej.

Lek zwany spironolaktonem może być również przepisywany za pomocą pigułki. Jest to syntetyczny steryd, który hamuje androgeny.

Objawy

Trądzik powoduje objawy znane wszystkim nam. Torbiel torbielowaty jest jeszcze bardziej widoczna, ponieważ jest najcięższą postacią i powoduje powstawanie torbieli i guzków oraz zapalnych grudek i krost. Trądzik może również powodować widoczne blizny.

Wszystkie formy trądziku mogą wpływać na poczucie własnej wartości i nastrój, ale ryzyko zaburzeń psychicznych jest większe w przypadku trądziku torbielowatego, ponieważ zazwyczaj ma większy wpływ na wygląd twarzy i nieproporcjonalnie dotyka młodych dorosłych, którzy mogą być bardziej wrażliwi społecznie.

Większość osób z trądzikiem zwykle nie doświadcza fizycznych objawów, ale pojawienie się skóry może wywołać stres emocjonalny. W torbieli torbielowej jednak dystres może być większy, a torbiele mogą być bolesne.

Znaczenie leczenia podkreśla ryzyko blizn po długotrwałym trądziku torbielowatym. Może to spowodować długotrwałe i trwałe uszkodzenie w postaci:

 • małe, głębokie pestki, znane jako „blizny od lodu”
 • większe doły
 • płytkie zagłębienia w skórze
 • czerwone, podniesione blizny

Przyczyny

Trądzik

Pory skóry mają gruczoły łojowe, które wydzielają oleistą substancję zwaną łojotokiem.

Prawidłowe wydzielanie sebum pomaga chronić mieszki włosowe i skórę, ale nadprodukcja sebum i nadmierny wzrost komórek skóry może spowodować zatkanie porów. Może to stworzyć idealne warunki dla przerostu.

Torbiele są najczęściej zapalnym, zerwanym typem trądziku.

Największym czynnikiem powodującym trądzik są zmiany hormonalne w młodzieńczych latach młodzieńczych. W okresie dojrzewania poziom krążących hormonów androgenowych dramatycznie wzrasta, co powoduje wzrost wydzielania łoju; komórki skóry również zaczynają rosnąć szybciej.

Trądzik nie ogranicza się jednak do nastolatków i dotyczy innych czynników, w tym:

 • zmiany hormonalne związane z cyklem miesiączkowym, ciążą, kontrolą urodzeń, stosowaniem terapii hormonalnej i stresem
 • tłuste kosmetyki, środki czyszczące, balsamy i odzież
 • wysoki poziom wilgotności i pocenie się
 • genetyki, ponieważ niektórzy ludzie są naturalnie bardziej podatni
 • niektóre leki i chemikalia, na przykład kortykosteroidy, lit, fenytoina i izoniazyd, które mogą pogarszać lub powodować erupcje podobne do trądziku

Istnieje wiele mitów na temat przyczyn trądziku, które obwiniają czynniki, które zostały odrzucone przez badania naukowe.

Trądzik, w tym trądzik torbielowaty, nie jest spowodowany:

 • czekolada, orzechy lub tłuste potrawy
 • większość innych wyborów żywieniowych
 • zła higiena lub nieodpowiednie mycie twarzy
 • masturbacja lub seks

Strona główna zadośćuczynienie

Praktyczne środki w celu uniknięcia trądzik gorzej są przydatne dla każdego z trądzikiem, w tym osób z cystic trądzik:

 • Nie myć się zbyt często: wystarczy dwa razy dziennie, użyj łagodnego mydła lub płynu do mycia i letniej wody.
 • Nie szoruj szorstko podczas prania: Unikaj mydeł ściernych, oczyszczających granulatów, środków ściągających lub złuszczających.
 • Zostaw pimples w spokoju: zbieranie i wyciskanie prawdopodobnie pogorszy trądzik.
 • Unikaj stosowania intensywnego makijażu: podczas stosowania makijażu wybierz preparaty na bazie wody, nie powodujące powstawania zaskórników, unikaj preparatów oleistych i pamiętaj o usunięciu makijażu przed snem.

Zapobieganie

Jeśli masz łagodniejszy trądzik lub chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia trądziku na jasnej skórze, poniższe kroki mogą pomóc:

 • Oczyść skórę delikatnie rano, przed pójściem spać i po ciężkim wysiłku fizycznym.
 • Staraj się unikać dotykania skóry, gdzie to możliwe.
 • Golić ostrożnie i zmiękczyć brodę wodą z mydłem przed oporządzaniem. Pamiętaj, aby znaleźć najbardziej komfortową metodę golenia i golić tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
 • Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce, ponieważ może to wpływać na zdrowie i wygląd skóry.
 • Szampon włosy regularnie. Osoby z tłustymi włosami mogą chcieć to robić codziennie.

Istnieją inne czynniki, które powodują i nasilają trądzik, takie jak genetyka, ale te wskazówki mogą pomóc w powstrzymaniu normalnego trądziku.

PLMedBook