Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wskazówki dietetyczne dotyczące zdrowego pęcherzyka żółciowego

Woreczek żółciowy to mały organ w kształcie gruszki, który zbiera i przechowuje żółć z wątroby. Jest to bardzo ważna praca, ponieważ żółć pomaga organizmowi trawić tłuszcz.

Utrzymanie woreczka żółciowego w zdrowiu jest ważne dla prawidłowego trawienia i zapobiegania stanom, takim jak kamienie żółciowe i rak.

Istnieje kilka ważnych zaleceń dietetycznych, które należy rozważyć dla zdrowego pęcherzyka żółciowego, a także kilka rzeczy, których należy unikać.

Co to jest dieta woreczka żółciowego?

Dieta pęcherzyka żółciowego nie jest jednym z rodzajów diety w szczególności. Jest to po prostu zbiór wytycznych żywieniowych, które pomagają ludziom utrzymać pęcherzyk żółciowy w zdrowiu iw pełni funkcjonować.

Wytyczne są również często przestrzegane przez ludzi, którzy usunęli pęcherze żółciowe w wyniku kamieni żółciowych lub innych podobnych powikłań.

Jak dieta wpływa na zdrowie pęcherzyka żółciowego?

burger o wysokim poziomie cholesterolu

Dieta może bezpośrednio wpływać na zdrowie pęcherzyka żółciowego z powodu kluczowej roli, jaką pęcherzyk żółciowy odgrywa w trawieniu pokarmów. Jego zadaniem jest zbieranie i magazynowanie żółci, a następnie dodawanie żółci do pokarmu, gdy wchodzi on do jelita cienkiego. Żółć pomaga rozkładać tłuszcze.

Kamienie żółciowe tworzą się, gdy żółć dostająca się do pęcherzyka żółciowego jest zbyt bogata w cholesterol lub bilirubinę lub jest zbyt mała w solach żółciowych. Większość kamieni żółciowych jest zrobiona ze stwardniałego cholesterolu.

Kiedy kamienie żółciowe zaczynają się formować, mogą zablokować połączenie od pęcherzyka żółciowego do jelita cienkiego. Może to utrudnić lub nawet uniemożliwić przeżycie żółci.

Jeśli kamieni żółciowych nie można usunąć, może być konieczne usunięcie pęcherzyka żółciowego z ciała. Nawet bez pęcherzyka żółciowego, wątroba nadal wytwarza wystarczającą ilość żółci, aby możliwe było normalne trawienie, chociaż zalecana jest dieta niskotłuszczowa. Najlepiej jednak zadbać o woreczek żółciowy przed wystąpieniem powikłań, aby uniknąć ich całkowicie.

Jedzenie do jedzenia

Dieta woreczka żółciowego ma na celu zmniejszenie stresu związanego z dietą na pęcherzyku żółciowym. Żywność będzie łatwiejsza do strawienia, może wspomóc proces trawienia lub wspomóc sam pęcherzyk żółciowy.

Wysokie spożycie roślin

Jednym z najważniejszych aspektów każdej zbilansowanej diety jest dostarczenie organizmowi różnorodnych pokarmów, aby uzyskać jak najwięcej różnych składników odżywczych.

Łatwym sposobem na to jest zwiększenie liczby różnych owoców i warzyw spożywanych regularnie. Jedzenie szerokiej gamy produktów roślinnych może pomóc w dostarczaniu organizmowi szerokiej gamy składników odżywczych i utrzymywać je w zdrowiu.

Chude białko

Tłuszcze mogą dodawać stresu do pęcherzyka żółciowego, dlatego ważne jest, aby białka w diecie były tak szczupłe, jak to tylko możliwe.

Białko mięsne pokarmy, ryby i białka roślinne są bardziej chude białka, które mogą pomóc w złagodzeniu nadmiernego stresu na pęcherzyku żółciowym.

Błonnik

Fibra odgrywa ważną rolę w zdrowym układzie trawiennym. Włókno w różnych jego postaciach może pomóc utrzymać uczucie czucia przez dłuższy czas, karmić zdrowe bakterie w jelicie i zwiększać objętość stolca.

Włókno może również pomóc ciału w usuwaniu toksyn.

Zdrowe tłuszcze

Tłuszcze wielonienasycone, takie jak omega-3, wydają się pomagać utrzymać zdrowie pęcherzyka żółciowego i zmniejszać ryzyko problemów z woreczkiem żółciowym.

Te tłuszcze są powszechnie spotykane w rybach z zimną wodą, orzechach, takich jak orzechy włoskie, nasiona, takie jak siemię lniane, i olejach z ryb lub siemię lniane.

Kawa

Zdrowe spożycie kawy również wydaje się odgrywać ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej pracy pęcherzyka żółciowego.

Wapń

pokarmy bogate w wapń

Zwiększenie poziomu wapnia w diecie może również wspierać zdrowe pęcherzyka żółciowego. Wapń znajduje się w ciemnych, zielonych liściach, w tym kapuście, sardynkach i brokułach.

Produkty mleczne mają również dużo wapnia, ale mogą również mieć bardzo wysoką zawartość tłuszczu, głównie z tłuszczów nasyconych. Alternatywne mleko roślinne, które jest wzbogacone wapniem, takie jak mleko migdałowe lub lniane, ma wyższą zawartość zdrowych tłuszczów i mniej tłuszczów nasyconych i może nadal dostarczać wystarczającej ilości wapnia.

Alkohol

Podczas gdy silne picie może powodować problemy dla wątroby, wydaje się, że umiarkowane picie (czyli około jednego napoju dziennie) może pomóc w ochronie pęcherzyka żółciowego przed kamieniami żółciowymi i innymi komplikacjami.

Witamina C

Ludzie, którzy mają wyższy poziom witaminy C we krwi, doświadczają mniej problemów z woreczkiem żółciowym.

Witamina C jest łatwo uzyskiwana poprzez spożywanie urozmaiconej diety zawierającej wiele owoców i warzyw. Można go również łatwo znaleźć jako suplement na większości rynków, ale suplementy nie oferują takich samych korzyści zdrowotnych jak uzyskiwanie składników odżywczych z pożywienia.

Żywność, której należy unikać

Są też pokarmy, które wydają się zwiększać szanse na rozwój zaburzeń woreczka żółciowego, takich jak kamienie żółciowe. Jeśli stan pęcherzyka żółciowego jest problemem, może pomóc uniknąć lub ograniczyć te produkty:

Rafinowane węglowodany

Podczas gdy węglowodany stanowią większość żywności, którą ludzie jedzą, rafinowane węglowodany mogą zwiększać ryzyko zaburzeń w woreczku żółciowym. Rafinowane węglowodany obejmują cukry i słodziki, mąkę, rafinowane ziarna i skrobie.

Najczęściej znajdują się w wypiekach, w tym ciastkach i ciastach, a także w cukierkach, czekoladzie, napojach bezalkoholowych oraz poobijanych i smażonych potrawach.

Nadmierne tłuszcze

Żółć wytwarzana z pęcherzyka żółciowego jest ważna w trawieniu tłuszczów, więc jedzenie ciężkiej diety może zmusić ją do pracy w godzinach nadliczbowych.

Przetworzona żywność bogata w tłuszcze trans, uwodornione oleje, smażone pokarmy i nadmierne nasycone tłuszcze zwierzęce mogą przepracować pęcherzyk żółciowy. Badanie z 2008 r. Ujawniło, że mężczyźni o najwyższym spożyciu tłuszczów długołańcuchowych, głównie z czerwonego mięsa, byli najbardziej narażeni na kamienie żółciowe. Tłuszcze o średniej wielkości, występujące w pokarmach roślinnych, takich jak orzech kokosowy, nie zwiększały ryzyka związanego z kamicą żółciową.

Dieta po operacji pęcherzyka żółciowego lub problemy

mieszany zielony smoothie

Po operacji woreczka żółciowego, szpital często podaje płynny pokarm pacjentowi przez 1-2 dni, a następnie przełącza go z powrotem na pokarmy stałe. W większości przypadków wątroba produkuje wystarczającą ilość żółci do normalnego trawienia, ale dostosowanie organizmu zajmuje trochę czasu.

Dieta o niskiej zawartości tłuszczu zalecana jest w nieskończoność po operacji. Niektóre osoby mogą odczuwać biegunkę i inne objawy trawienne, jeśli po zabiegu zjadają tłuste lub tłuste pokarmy, jeśli nie są w stanie optymalnie strawić tłuszczu lub oba te składniki jednocześnie. Zgłoś się do lekarza, jeśli zauważysz tłuste, spienione lub spienione stolce.

W przypadku osób z łagodnymi problemami z woreczkiem żółciowym płynną i lekkostrawną dietę można stosować w domu, aby złagodzić objawy. Zwykle zaczyna się od płynów, w tym bulionu z kurczaka, bulionu warzywnego i świeżych, sokowych warzyw.

Następnie można dodać zupki wodne, a także niskotłuszczowe, o niskiej zawartości cholesterolu, o wysokiej zawartości błonnika.

Pęcherzyka żółciowego oczyszcza

Oczyszczenie pęcherzyka żółciowego lub zaczerwienienie pęcherzyka żółciowego stało się ostatnio trendem. Przeznaczony jest do resetowania pęcherzyka żółciowego, wypłukania kamieni żółciowych i poprawy stanu zdrowia trawiennego oraz funkcjonowania pęcherzyka żółciowego.

Przykładowy proces obejmuje spożywanie ścisłej diety, w tym soku jabłkowego przez 2 tygodnie. Następnie osoba podąża za planem picia soli Epsom i mieszanki oliwy z oliwek i soku z owoców cytrusowych.

Istnieje wiele roszczeń dotyczących tego koloru woreczka żółciowego, ale niewiele badań przeprowadzono na ten temat. Jak wynika z badań, pęcherzyk żółciowy może wprowadzać w błąd, a „kamienie”, które ludzie widzą na swoich stołkach, są po prostu mieszanymi olejami i sokiem z cytrusów.

Oczyszczenie pęcherzyka żółciowego może nie być tak proste, jak picie roztworu, ale są określone kroki, które można podjąć, aby utrzymać zdrowie pęcherzyka żółciowego.

Kiedy iść do lekarza

Objawy kamieni żółciowych nie są odczuwalne przez wszystkich, ale mogą obejmować:

  • nudności
  • ból
  • żółknięcie skóry
  • zapalenie trzustki
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego

Jeśli objawy te zostaną zauważone, najlepiej jest, aby lekarz został prawidłowo zdiagnozowany.

Inne wskazówki dotyczące stylu życia dla zdrowia pęcherzyka żółciowego

Istnieje kilka kroków, które ludzie mogą podjąć, aby poprawić stan pęcherzyka żółciowego. Te działania związane ze stylem życia obejmują:

  • Kontrolowanie otyłości: Ponieważ otyłość jest czynnikiem ryzyka problemów z woreczkiem żółciowym, pomocne może być zachowanie aktywności fizycznej i kształt.
  • Unikanie szybkiej utraty wagi: Szybka utrata masy ciała wymaga, aby wątroba i woreczek żółciowy działały w godzinach nadliczbowych, co może czasami oznaczać więcej kamieni żółciowych. Powolna i stała utrata masy ciała jest najlepsza i można ją również dłużej utrzymywać.
  • Unikanie alergenów: może istnieć również link do alergii pokarmowych i zdrowia kamicy żółciowej. Przeprowadzenie testu uczuleniowego, przestrzeganie diety eliminacyjnej i unikanie określonych alergenów może być pomocne dla osób z problemami z woreczkiem żółciowym.
  • Rzucenie palenia: dym tytoniowy może przyczyniać się do dysfunkcji pęcherzyka żółciowego, w tym do nowotworów pęcherzyka żółciowego włącznie.
  • Próba diety wegetariańskiej: jedzenie wysokobłonnikowej, wegetariańskiej diety bogatej w pokarm roślinny może być krokiem we właściwym kierunku dla zdrowia pęcherzyka żółciowego. Wiele produktów spożywczych, których należy unikać, takich jak nadmierny tłuszcz nasycony, znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego.
Like this post? Please share to your friends: