Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Mit nasyconego tłustego tłuszczu zdemaskowany

Zarówno wśród lekarzy, jak i wśród społeczeństwa, panuje powszechne przekonanie, że tłuszcz nasycony dietą blokuje tętnice i powoduje chorobę wieńcową serca. Nowy artykuł opublikowany w artykule mówi, że pojęcie nasyconego tłuszczu zatykającego rurę jest „po prostu błędne”.

[zatkanie tętnicy tłuszczowej]

Artykuł powstał w wyniku współpracy zespołu kardiologów, w tym: dr Aseema Malhotry, ze szpitala Lister w Stevenage w Wielkiej Brytanii; Prof. Rita Redberg z University of California-San Francisco School of Medicine i redaktor; oraz Pascal Meier, z University Hospital Geneva w Szwajcarii i University College London, który jest także redaktorem naczelnym.

Zespół cytował recenzje, które nie wykazały związku między spożyciem tłuszczów nasyconych a większym ryzykiem chorób serca, aby wesprzeć ich argument przeciwko występowaniu zatkanego tętnicami tłuszczów nasyconych.

„Nadszedł czas, aby zmienić przesłanie zdrowia publicznego w zapobieganiu i leczeniu choroby niedokrwiennej serca z dala od pomiarów lipidów w surowicy i redukcji tłuszczów nasyconych w diecie” – mówią autorzy. Zamiast skupiać się na obniżaniu poziomu tłuszczów we krwi i wycinaniu dietetycznych tłuszczów nasyconych, należy podkreślić znaczenie jedzenia „prawdziwego jedzenia”, uczestniczenia w regularnej aktywności fizycznej i minimalizowania stresu.

Według Malhotry, Redberga i Meiera, obecne podejście do zarządzania chorobami serca odzwierciedla praktykę kanalizacji, ale pojęcie poprawy stanu poprzez „odgradzanie fajką” zostało unieważnione w serii prób klinicznych. Próby wykazały, że gdy wprowadzono stent w celu poszerzenia zwężonych tętnic, ryzyko ataku serca lub śmierci nie zmniejszyło się.

„Dekady kładące nacisk na prymat obniżania poziomu cholesterolu w osoczu, jak gdyby było to celem samym w sobie i napędzającym rynek” udowodnionego, że obniżyliśmy poziom cholesterolu „i” niskotłuszczowej „żywności i leków, było błędne” – twierdzi zespół. Te nieporozumienia mogą wynikać z „selektywnego raportowania danych” – sugerują.

Choroba niedokrwienna serca jest najczęstszym rodzajem choroby serca i najczęstszą przyczyną zgonów mężczyzn i kobiet w Stanach Zjednoczonych. Przewlekły stan zapalny pozytywnie reaguje na dietę śródziemnomorską, bogatą w związki przeciwzapalne często występujące w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia, warzywach, tłustych rybach i orzechach, zauważają naukowcy.

Choroba niedokrwienna serca zmniejszona przy regularnych ćwiczeniach, spożywanie „prawdziwego” jedzenia

Najlepszym wskaźnikiem ryzyka choroby serca jest wysoki stosunek cholesterolu całkowitego (TC) do stężenia lipoprotein o dużej gęstości (HDL), a nie lipoprotein o niskiej gęstości. Zmiany w diecie, takie jak zastąpienie rafinowanych węglowodanów zdrowymi wysokotłuszczowymi produktami spożywczymi, w tym oliwą z oliwek i orzechami, mogą znacznie obniżyć wysoki stosunek TC do HDL – eksperci wyjaśniają.

Ćwiczenia odgrywają istotną rolę w zapobieganiu chorobom serca i mogą zwiększać oczekiwaną długość życia o 3,4 do 4,5 roku. Wykazano, że tylko 30 minut umiarkowanej aktywności dziennie w ponad trzech przypadkach każdego tygodnia ma wpływ na czynniki ryzyka dla nieaktywnych dorosłych. Ponadto naukowcy podkreślają, że regularne szybkie marsze mogą być bardziej skuteczne w zapobieganiu chorobie wieńcowej niż bieganie.

Przewlekły stres jest czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca, który „nie należy przeoczyć” – podkreśla zespół. Przewlekły stres powoduje reakcję zapalną organizmu na ciągły stan wysokiej czujności. Badania wykazały, że stres środowiskowy, taki jak uraz w dzieciństwie, może zmniejszyć oczekiwaną długość życia nawet o 20 lat. Autorzy piszą:

„Połączenie pełnego stylu życia z zdrową dietą, regularnym ruchem i redukcją stresu poprawi jakość życia, zmniejszy liczbę zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych i wszystkich przyczyn”.

Naukowcy dodają, że spędzanie zaledwie 22 minut dziennie na chodzeniu i jedzeniu zdrowej żywności może zapobiec chorobie wieńcowej. Jednak „nie ma modelu biznesowego ani rynku, który pomógłby rozpowszechnić tę prostą, ale potężną interwencję” – podsumowują autorzy.

Dowiedz się, jak uderzenia gorąca mogą wskazywać na większe ryzyko chorób serca.

Like this post? Please share to your friends: