Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o teście PCA3

Rak prostaty to nieprawidłowy wzrost komórek w prostacie. Chociaż wiele nowotworów prostaty rośnie powoli i nie jest agresywna, inne są agresywne i mogą się szybko rozprzestrzeniać.

Według World Cancer Research Fund International jest to jedna z najczęstszych chorób nowotworowych wśród mężczyzn, w 2012 r. Odnotowano blisko 1,1 miliona nowych przypadków raka prostaty rozpoznawanych na całym świecie.

Badania przesiewowe i diagnostyczne pomogły zwiększyć prawdopodobieństwo wczesnego wykrywania i skutecznego leczenia. Jednak obecne formy badań przesiewowych często skutkują fałszywymi pozytywnymi wynikami i mogą prowadzić do dalszych badań i lęku.

Naukowcy poszukują obecnie nowych markerów przesiewowych, które pomogą w bardziej niezawodnym wykrywaniu raka gruczołu krokowego. Test PCA3 jest jednym z takich znaczników.

Aktualny przegląd przesiewowy raka prostaty

Phlebotomist badając fiolkę z próbką krwi i wypełniając formularz.

Nie ma standardowych badań diagnostycznych ani badań przesiewowych pod kątem raka prostaty. Najczęstsze testy przesiewowe to badanie cyfrowe z odbytnicy (DRE) i test krwi swoisty antygen prostaty (PSA).

Podczas badania DRE lekarz wkłada smarowany i w rękawiczce palec do odbytnicy, aby wyczuć gruczoł krokowy. Lekarz sprawdzi guz, wzrost lub nowotwór lub cokolwiek innego, co może wydawać się niezwykłe.

Badanie krwi PSA jest mniej inwazyjne niż badanie DRE. Prosta probówka krwi jest pobierana i analizowana pod kątem znacznika antygenu specyficznego dla prostaty.

Zarówno rakowe, jak i nierakowe komórki prostaty wytwarzają to białko, które następnie wchodzi do krwioobiegu. Wysoki poziom PSA we krwi może oznaczać, że rak rośnie w prostacie.

Mężczyzna z wysokim PSA prawdopodobnie będzie musiał wykonać biopsję gruczołu krokowego w poszukiwaniu raka.

Jednak stosowanie rutynowych testów PSA jest kontrowersyjne z kilku powodów. Po pierwsze, istnieje wiele innych powodów – innych niż rak prostaty – dlaczego poziom PSA może być wysoki:

  • Powiększona prostata
  • zapalenie lub zakażenie gruczołu krokowego
  • zapalenie gruczołu krokowego
  • zakażenie układu moczowego (UTI)
  • poprzednia operacja prostaty

Człowiek, który ma wysoki poziom PSA może być poddany dalszym inwazyjnym i niepotrzebnym testom diagnostycznym i lękowi. Powtarzane biopsje gruczołu krokowego są niewygodne i mogą powodować komplikacje.

Według United States Preventive Services Task Force, rutynowe badania PSA mogą prowadzić do nadmiernej diagnozy raka prostaty od 17 do 50 procent czasu.

Eksperci nie zgadzają się również co do normalnych poziomów PSA. W badaniu z 2004 r. Opublikowano stwierdzenie, że niektóre złośliwe raki prostaty były rozpoznawane u mężczyzn z prawidłowymi poziomami PSA.

Wreszcie, badania mające na celu opracowanie typowego zakresu PSA przeprowadzono głównie przy użyciu mężczyzn rasy kaukaskiej.

Narodowy Instytut ds. Raka stwierdza: „Chociaż opinie ekspertów są różne, nie ma wyraźnego porozumienia co do optymalnego progu PSA w zakresie zalecania biopsji gruczołu krokowego u mężczyzn z jakiejkolwiek grupy rasowej lub etnicznej.”

Co to jest test PCA3?

Samiec doktorski mówienie z męskim pacjentem na łóżku, dyskutuje rezultaty.

Kontrowersje wokół testu PSA skłoniły badaczy do poszukiwania innych sposobów wykrywania raka gruczołu krokowego. Test antygenu 3 raka prostaty (PCA3) jest jednym z takich sposobów.

PCA3 to gen, który istnieje we wszystkich komórkach gruczołu prostaty. Powoduje, że komórki te wytwarzają niewielkie ilości pewnych białek.

Komórki prostaty rakowe wytwarzają więcej tego białka niż niezłośliwe komórki prostaty. Kiedy to nastąpi, dodatkowe białka ostatecznie przenikają do moczu.

Znalezienie tego białka w moczu może sygnalizować, że człowiek ma raka prostaty.

Wstępne badania wykazały, że białka te występowały w 95% badanych komórek raka prostaty. Jednak białka te nie były często obecne u mężczyzn z nienowotworowymi problemami z prostatą.

Choć badania są obiecujące, pojawiły się mieszane wyniki dotyczące dokładności tego testu w diagnozowaniu raka prostaty.

Nie każdy jest kandydatem do tego testu, ale może być przydatny, gdy istnieją mieszane wyniki z tradycyjnych testów przesiewowych prostaty, takich jak:

  • wysoki poziom PSA, ale ujemna biopsja
  • mając raka pomimo niskiego poziomu PSA
  • wysoki poziom PSA, a także zapalenie prostaty

Zaletą tego testu jest to, że na poziom PCA3 nie mają wpływu inne stany, które mogą podnosić poziom PSA, takie jak zapalenie gruczołu krokowego, powiększenie gruczołu krokowego lub ZUM.

Przed wykonaniem testu PCA3

Mężczyźni nie muszą wykonywać żadnych specjalnych przygotowań przed przeprowadzeniem testu PCA3. Zrozumienie, co to oznacza, pomoże przygotować je na to, co stanie się podczas testu.

W większości przypadków ubezpieczenie nie obejmuje testu PCA3, co oznacza, że ​​użytkownik będzie musiał za to zapłacić. W zależności od producenta koszt może wynosić kilkaset dolarów.

Czego można się spodziewać podczas testu PCA3

Gloved ręka lab technika mienia próbki moczu w jasnym garnku.

Test PCA3 składa się z dwóch części:

Cyfrowe badanie doodbytnicze

Podczas badania DRE lekarz wkłada palec w rękawiczce i nasmarowany palec do odbytnicy, aby wyczuć prostatę.

Oprócz bezpośredniego odczuwania grudek lub nieprawidłowości, masowanie prostaty pomaga większej ilości białek PCA3 przedostać się do moczu.

Badanie moczu

Po DRE człowiek zostanie poproszony o wyprodukowanie małej próbki moczu, która zostanie wysłana do laboratorium w celu analizy.

Mocz należy zbierać zaraz po DRE. Wyniki powinny być dostępne w ciągu kilku dni.

Po teście

Gdy wyniki testu PCA3 będą dostępne, lekarz przejrzy wszystkie wyniki testu, aby zdecydować, jakie powinny być następne kroki.

Lekarz może zalecić metodę „obserwuj i czekaj”, powtarzając testy co roku lub co kilka miesięcy, aby sprawdzić, czy wyniki uległy zmianie.

Lekarz może również zalecić dalsze badania, aby ustalić, czy obecne są komórki rakowe.

Dodatkowe badania mogą obejmować usunięcie kilku komórek do biopsji, USG przezodbytniczy komórki prostaty lub obrazowanie rezonansu magnetycznego (MRI), aby spojrzeć na gruczoł krokowy pod kątem wzrostu.

Perspektywy

Test PCA3 może być dobrym rozwiązaniem dla niektórych osób, szczególnie dla mężczyzn z niepewnymi wynikami PSA lub DRE. Mężczyźni powinni porozmawiać z lekarzem na temat tego, czy test jest odpowiedni dla nich.

Jeśli wykonają test, lekarz zinterpretuje wyniki wraz z wynikami wszystkich innych testów przeprowadzonych przez daną osobę.

Przy wczesnej diagnozie i leczeniu wskaźnik przeżycia raka gruczołu krokowego jest dość dobry, w zależności od stadium raka w chwili rozpoznania.

Ważne jest, aby wszyscy mężczyźni rozmawiali z lekarzem na temat ich możliwości w zakresie badań przesiewowych w kierunku raka prostaty.

Like this post? Please share to your friends: