Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Koilonychia: przyczyny, objawy i diagnoza

Gwoździe mogą ujawnić znacznie więcej na temat zdrowia danej osoby, niż mogłoby się wydawać. Pewne warunki mogą powodować zmiany w kolorze, kształcie lub fakturze paznokci. Niektóre z tych zmian mogą świadczyć o poważnym stanie zdrowia.

Koilonychia to stan, który wpływa na kształt paznokci. Gwoździe ludzi z koilonychią zakrzywiają się do wewnątrz i wyglądają jak łyżka.

Co powoduje koilonychia?

W wielu przypadkach koilonychia jest objawem innego stanu.

Chociaż istnieje wiele różnych przyczyn koilonychia, czasami przyczyna jest nieznana. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat niektórych chorób związanych z koilonychia:

Niedobór żywienia

paznokcie

Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną koilowanych. Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest najczęstszą chorobą niedoboru żywieniowego na świecie i jest najbardziej rozpowszechniona wśród kobiet w wieku rozrodczym i dzieci.

Niedobór żelaza może wynikać z jednego z następujących problemów zdrowotnych:

 • niedostateczne żelazo w diecie
 • niezdolność do wchłonięcia odpowiedniego żelaza z diety
 • niedożywienie
 • krwawienie jelitowe
 • nowotwór
 • nietolerancja glutenu

Nieodpowiednie spożycie kwasu foliowego, białka i witaminy C może również przyczynić się do niedoboru żelaza.

Osoby z zespołem Plummer-Vinsona, stan, który może wystąpić u osób z długotrwałym niedoborem żelaza, mogą również powodować koilonychię.

Warunki autoimmunologiczne

Ludzie z toczniem rumieniowatym czasami mają koilonychię, ale zwykle mają też inne charakterystyczne objawy. Inne objawy to zmęczenie, gorączka i obrzęk stawów.

Pewne stany zapalne skóry, w tym łuszczyca i liszaj płaski, są związane z koiłkowatością. Oba te schorzenia skóry mają postać wysypek obejmujących układ odpornościowy.

Ekspozycje środowiskowe

Koilonychia została powiązana z produktami zawierającymi ropę naftową. Niektóre osoby, takie jak fryzjerki, mogą często pracować z produktami zawierającymi ropę naftową, co może wystawiać je na większe ryzyko dla koilowanych.

Ludzie, którzy żyją na wysokich wysokościach, mogą również mieć większe ryzyko dla koilonychii. Powietrze na wyższych wysokościach zawiera mniej tlenu niż na niższych poziomach, a zredukowany tlen powoduje, że organizm wytwarza dodatkowe czerwone krwinki, które wyczerpują zasoby żelaza w ciele.

W 2003 r. Naukowcy przeprowadzili badanie wśród osób żyjących na dużych wysokościach w regionie Ladakh w Indiach. Badanie wykazało, że prawie połowa uczestników miała koilonychię i była bardziej powszechna u osób w średnim wieku.

Co ciekawe, tradycyjna dieta osób żyjących w tym regionie ma niską zawartość żelaza, co również naraża je na ryzyko koilonychii.

Genetyka

Koilonychia może występować w wyniku pewnych chorób genetycznych, takich jak hemochromatoza i zespół rzepki paznokci.

Inne warunki

Koilonychia ma linki z następującymi warunkami:

 • Choroba Raynauda
 • choroba serca
 • niedoczynność tarczycy
 • grzybicze infekcje paznokci
 • uraz paznokci
 • zaburzenia, które obejmują mięśnie i kości

Czynniki ryzyka

Osoby, które są starsze lub mają słaby dopływ krwi do palców u rąk i nóg, mogą mieć cieńsze paznokcie, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju koilonychii.

Ludzie, u których występuje większe ryzyko niedoboru żelaza, na przykład miesiączkujące kobiety i wegetarianie, mogą być bardziej narażeni na rozwój koilonychii.

Objawy koilonychia

Brak żelaza w diecie może powodować koilonychię.

Płaskie paznokcie mogą być jedną z pierwszych oznak koilonychii, występujących przed pojawieniem się charakterystycznego kształtu wklęsłego.

Gwoździe ludzi z koilonychią są czasami opisywane jako zdolne do trzymania kropli wody.

Zazwyczaj koilonychia jest łatwiej zauważalna na paznokciach niż na paznokciach.

Koilonychia w różnych grupach wiekowych

Koilonychia może mieć różne znaczenia w zależności od wieku osoby z tą chorobą.

U dorosłych koilonychia może świadczyć o poważnym stanie zdrowia.

Koilonychia występuje powszechnie u niemowląt, zwłaszcza na dużych palcach, ponieważ ich paznokcie są kruche. Zwykle znika sama, ale może zająć kilka lat. Jednak koilonychia może być również związana z zaburzeniem, z którym dziecko się rodzi.

Małe, obserwacyjne badanie u noworodków wykazało, że nieco więcej niż 30 procent niemowląt miało koilonychię.

Kiedy iść do lekarza

Nieprawidłowości paznokci mogą dostarczyć ważnych informacji na temat zdrowia danej osoby, więc każdy, kto ma nieprawidłowości w obrębie paznokci, powinien zgłosić się do swojego lekarza.

Leczenie i zapobieganie

pokarmy bogate w żelazo

Leczenie koilonychia będzie zależało od przyczyny choroby. Aby ustalić przyczynę, lekarze prawdopodobnie przekażą pełną historię medyczną, wykonają badanie fizyczne i mogą zlecić badania krwi.

W zależności od przyczyny niedoboru żelaza, koilonychia może poprawić się poprzez spożywanie żywności zawierającej dobre źródła żelaza lub suplementację żelaza.

Produkty mięsne i zwierzęce uważane są za najlepsze źródła żelaza w diecie. Dla wegetarian, dobrym źródłem żelaza są fasola, liściaste warzywa i wzbogacone produkty zbożowe.

Zalecane spożycie żelaza dla wegetarian jest 1,8 razy większe niż dla osób spożywających mięso w celu uzupełnienia niskiego poziomu wchłaniania z pokarmów pochodzenia roślinnego. W wielu krajach do produktów zbożowych i preparatów dla niemowląt dodaje się żelazo.

Łączenie wegetariańskich źródeł żelaza z pokarmami bogatymi w witaminę C, takimi jak owoce cytrusowe, może również pomóc w zwiększeniu wchłaniania żelaza.

Niektórym przyczynom koilonychii, takim jak warunki genetyczne, nie można jednak zapobiec.

Zalecane spożycie żelaza

Zalecana dzienna dieta (RDA) dla żelaza zależy od wieku i płci:

Dzieci RDA
1-3 lat 7 miligramów (mg)
4-8 lat 10 mg
Mężczyźni
9-13 lat 8 mg
14-18 lat 11 mg
19 lat i więcej 8 mg
Kobiety
9-13 lat 8 mg
14-18 lat 15 mg
19-50 lat 18 mg
51 lat i starszych 8 mg
Podczas ciąży 27 mg

Perspektywy

Gwoździe mogą odzyskać swój zwykły kształt po tym, jak potraktowano przyczynę koilonychii.

Według raportu, paznokcie trwają około 6 miesięcy, aby całkowicie odrastać, a paznokcie ubioru trwały 12-18 miesięcy.

Like this post? Please share to your friends: