Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Witamina C: dlaczego jest ważna?

Witamina C jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla zdrowia. Pomaga w tworzeniu i utrzymywaniu kości, skóry i naczyń krwionośnych. Występuje naturalnie w niektórych środkach spożywczych, zwłaszcza w owocach i warzywach. Dostępne są również suplementy.

Jest również znany jako kwas L-askorbinowy, kwas askorbinowy lub L-askorbinian.

Dlaczego potrzebujemy witaminy C?

[pigułki witaminy C i pomarańczowy]

Witaminy, w tym witamina C, są związkami organicznymi. Związek organiczny to taki, który istnieje w żywych organizmach i zawiera pierwiastki węgla i tlenu.

Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, a ciało jej nie magazynuje. Aby utrzymać odpowiedni poziom witaminy C, ludzie potrzebują dziennego spożycia żywności, która je zawiera.

Witamina C odgrywa ważną rolę w wielu funkcjach organizmu, w tym w wytwarzaniu kolagenu, L-karnityny i niektórych neuroprzekaźników. Pomaga metabolizować białka, a jego aktywność antyoksydacyjna może zmniejszyć ryzyko niektórych nowotworów.

Kolagen, który pomaga wytwarzać witaminę C, jest głównym składnikiem tkanki łącznej i najbardziej obfitym białkiem u ssaków. Między 1 a 2 procentami tkanki mięśniowej jest kolagen. Jest ważnym składnikiem tkanek włóknistych, takich jak:

 • ścięgna
 • więzadła
 • skóra
 • rogówka
 • chrząstka
 • kości
 • jelito
 • naczynia krwionośne

W przypadku gojenia się ran, badania już w 1942 r. Sugerowały, że rany wymagały dłuższego leczenia, gdyby ktoś miał szkorbut.

Szkorb spowodowany jest niedoborem witaminy C. Objawy obejmują obrzęk stawów, krwawiące dziąsła i luźne zęby, anemię i zmęczenie.

Nawrót szkorbutu może wystąpić, gdy dana osoba przyjmuje bardzo wysokie dawki witaminy C, a następnie szybko ją przerwie.

Gojenie ran, infekcje i gruźlica

W 1982 roku naukowcy doszli do wniosku, że rany, skaleczenia i otarcia mogą szybciej się goić u osób z większym spożyciem witaminy C, niż jest to zwykle dostępne w ich jedzeniu. Może tak być dlatego, że witamina C przyczynia się do produkcji kolagenu.

Rola witaminy C jako przeciwutleniacza pomaga również w naprawie tkanek i redukcji uszkodzeń spowodowanych stanem zapalnym i utlenianiem.

Uważa się, że osoby z odpowiednimi poziomami witaminy C lepiej zwalczają infekcje niż osoby z niedoborem witaminy C.

Witamina C może również pomóc w zapobieganiu ostrym infekcjom dróg oddechowych, szczególnie u osób z niedożywieniem i osób zestresowanych fizycznie.

Naukowcy odkryli również, że witamina C może zabić bakterie oporne na leki na gruźlicę (TB) w hodowli laboratoryjnej. Badanie opublikowane w 2013 r. Sugeruje, że dodanie witaminy C do leków TB może skrócić terapię.

Witamina C i terapia przeciwnowotworowa

Witamina C może pomóc w leczeniu raka. Jako przeciwutleniacz chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i pomaga zapobiegać utlenianiu innych cząsteczek. Wydaje się, że regeneruje również inne antyoksydanty w ciele.

[chemioterapia i witamina C]

Reakcje utleniania wytwarzają wolne rodniki. Wolne rodniki mogą wywoływać reakcje łańcuchowe uszkadzające komórki.

Stwierdzono, że wysokie dawki witaminy C zmniejszają szybkość wzrostu niektórych typów tkanki nowotworowej. Naukowcy zaproponowali stosowanie witaminy C u pacjentów z chorobą nowotworową, których możliwości leczenia są ograniczone.

Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, na które nowotwory może mieć wpływ witamina C i jakie inne skuteczne metody leczenia mogą być stosowane w połączeniu z witaminą C, jak również długoterminowe skutki tego podejścia.

Niektórzy naukowcy zakwestionowali stosowanie witaminy C w leczeniu raka.

Jednak w 2013 r. Naukowcy odkryli dowody na to, że wysokie dawki dożylnej witaminy C mogą przynieść korzyści pacjentom chorym na raka. Badanie z 2015 r. Potwierdziło jego skuteczność.

National Cancer Institute donosi o kilku badaniach, w których dożylnie podawano wysoką dawkę witaminy C z niewielkimi działaniami niepożądanymi.

Wielu lekarzy go wspiera i stosuje go już w leczeniu.

„Obecnie prowadzone badania wykazały, że wysokie stężenia witaminy C mogą zatrzymać wzrost, a nawet zabić szeroką gamę komórek nowotworowych.Jednak tylko dożylne podanie witaminy C może dostarczyć wysokie dawki uznane za skuteczne w walce z rakiem.” Dr Ronald Hoffman

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) jeszcze nie zatwierdziła stosowania dożylnej witaminy C w leczeniu pacjentów z chorobą nowotworową, w tym poddawanych chemioterapii i radioterapii, i nie jest uznawana za leczenie.

Inne korzyści

Inne korzyści witaminy C mogą obejmować:

[suplementy witaminy C]

 • Zdrowie układu sercowo-naczyniowego: Witamina C może rozszerzać naczynia krwionośne, co może pomóc chronić przed chorobami serca i nadciśnieniem lub nadciśnieniem.
 • Poziom cholesterolu: Stwierdzono, że są one niższe u osób z odpowiednim poziomem witaminy C.
 • Zaćma: Witamina C może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy, a także związanej z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej.
 • Cukrzyca: Pacjenci mają mniejszą szansę na pogorszenie stanu nerek, oczu i nerwów, jeśli jedzą dużo owoców i warzyw bogatych w witaminę C.
 • Niedokrwistość: Witamina C zwiększa wchłanianie żelaza.
 • Stężenie ołowiu może być zmniejszone, jeśli istnieje odpowiednie spożycie witaminy C.
 • Histamina: Histamina jest substancją wytwarzaną przez układ odpornościowy, powodującą stany zapalne i inne problemy. Badanie z 1992 roku wykazało niższy poziom histaminy we krwi u osób, które przyjmowały 2 gramy (g) witaminy C dziennie.
 • Morski charakter: w badaniu obejmującym 70 osób, które przyjmowały 2 g witaminy C lub placebo, a następnie spędzały 20 minut na tratwie ratunkowej w basenie z falami, osoby, które przyjmowały suplement, zmniejszyły poziom choroby morskiej.

Czy witamina C może leczyć przeziębienie?

Wiele osób uważa, że ​​witamina C może wyleczyć przeziębienie, ale badania nie potwierdziły tego. Jednak duże dawki witaminy C mogą chronić osoby narażone na ciężką aktywność fizyczną i niskie temperatury.

Osoby z niską zawartością witaminy C, na przykład z powodu palenia tytoniu lub starszego wieku, mogą uznać suplementy za korzystne.

Źródła i wymagania

Dorosłe samce powinny spożywać 90 miligramów (mg) witaminy C dziennie, a samice powinny spożywać 75 mg dziennie, zgodnie z National Institutes of Health (NIH). W czasie ciąży kobiety powinny mieć 85 mg na dobę i 120 mg podczas karmienia piersią.

[owoce i warzywa są dobrym źródłem witaminy C]

Najlepsze źródła witaminy C to świeże owoce i warzywa. Ciepło i gotowanie w wodzie może zniszczyć część zawartości witaminy C, więc surowe produkty są najlepsze.

Pokarmy zawierające witaminę C obejmują:

 • Pół szklanki słodkiej, czerwonej papryki: 95 mg lub 158 procent zalecanej wartości dziennej (DV).
 • Jeden średni pomarańczowy: 70 mg lub 155 procent DV.
 • Pół szklanki świeżych truskawek: 49 mg lub 82 procent DV.
 • Pół szklanki szpinaku: 9 mg lub 15 procent DV.

Inne dobre źródła to owoce cytrusowe, pomidory i ziemniaki.

W krajach rozwiniętych większość ludzi otrzymuje wystarczającą ilość witaminy C, chociaż niektórym grupom częściej brakuje tej substancji odżywczej.

Te grupy obejmują:

 • palacze i pasywni palacze
 • ludzie o ograniczonej różnorodności żywności
 • niemowlęta, które spożywają odparowane lub gotowane mleko
 • ludzie z zespołem złego wchłaniania i niektórymi chorobami przewlekłymi

Palacze mają niższy poziom witaminy C niż osoby niepalące, częściowo dlatego, że mają wyższy poziom stresu oksydacyjnego. Palenie powoduje również stan zapalny i uszkodzenie błony śluzowej jamy ustnej, gardła i płuc.

Witamina C jest niezbędna dla zdrowej błony śluzowej i pomaga zmniejszyć stan zapalny, dlatego NIH zaleca, aby palacze spożywać dodatkowe 35 mg witaminy C każdego dnia.

Czy możesz mieć za dużo?

Zbyt duża ilość witaminy C prawdopodobnie nie spowoduje problemu. Jednak wysokie spożycie ponad 1000 mg na dobę może oznaczać, że nie cała witamina C jest wchłaniana w jelicie. Może to prowadzić do biegunki i dyskomfortu żołądkowo-jelitowego.

Wysokie spożycie witaminy C przez suplementy, ale bez diety, może powodować kamicę nerkową i może zwiększać ryzyko problemów sercowo-naczyniowych u kobiet po menopauzie, ale nie jest to potwierdzone.

Osoby z dziedziczną hemochromatozą, zaburzeniem wchłaniania żelaza, powinny porozmawiać z lekarzem przed zażyciem suplementów witaminy C, ponieważ wysokie poziomy witaminy C mogą prowadzić do uszkodzenia tkanek.

Maksymalne zalecane dzienne spożycie witaminy C dla dorosłych mężczyzn i kobiet wynosi 2000 mg.

Like this post? Please share to your friends: