Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy przyrost masy ciała może być wywołany przez tamoksyfen?

Tamoksyfen to lek stosowany od ponad 30 lat w leczeniu raka piersi. Choć związane z przybieraniem na wadze, większość badań nie obsługuje linku.

Tamoksyfen jest rodzajem hormonoterapii znanej jako selektywny modulator receptora estrogenowego (SERM). Jedną z nazw marek tamoksyfenu jest Nolvadex.

Tamoksyfen działa poprzez przyłączanie się do receptorów estrogenowych w komórkach piersi, aby estrogen nie mógł się z nimi wiązać. Zapobiegając wiązaniu się estrogenów w piersi z receptorami, tamoksyfen spowalnia wzrost i reprodukcję wrażliwych na estrogen komórek raka sutka.

Szybkie fakty dotyczące tamoksyfenu i przyrostu masy ciała:

 • Tamoksyfen stosuje się w leczeniu typów raka piersi wrażliwych na hormony.
 • Kobiety mogą przyjmować tamoksyfen i utrzymywać prawidłową wagę.
 • Tamoksyfen wiązano z przyrostem masy ciała, ale niewiele badań naukowych zgadza się z tym.

Tamoksyfen i rak piersi

Czy tamoksyfen powoduje przyrost masy ciała

Niektóre nowotwory są wrażliwe na określone hormony. Oznacza to, że niektóre hormony mogą powodować wzrost komórek nowotworowych. Hormony, które mogą wpływać na raka, obejmują estrogen i progesteron.

Niektóre komórki nowotworowe mają na sobie receptory estrogenowe. Według National Cancer Institute, około 80 procent nowotworów sutka ma receptory estrogenowe w ich komórkach. Kobiety mogą przyjmować tamoksyfen w celu zapobiegania, leczenia lub zapobiegania nawrotom raka piersi.

Podczas gdy tamoksyfen nie jest jedynym lekiem stosowanym w leczeniu raka piersi wrażliwego na hormony, jest on powszechny.

Związek między tamoksyfenem a przyrostem masy ciała?

Jednym z najbardziej rozległych badań klinicznych związanych z tamoksyfenem i zwiększeniem masy ciała było badanie zdrowego odżywiania i życia kobiet (WHEL). Opublikowane w czasopiśmie badanie objęło przeszło 3000 osób, które przeżyły raka piersi w wieku od 27 do 74 lat, które przyjmowały tamoksyfen lub otrzymywały chemioterapię po ich rozpoznaniu.

Badacze obserwowali kobiety przez 6 lat leczenia. Naukowcy odkryli, że odstawienie chemioterapii wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przyrostu masy ciała, ale że przyjmowanie tamoksyfenu nie było.

W innym artykule stwierdzono, że leczenie hormonalne, takie jak tamoksyfen, nie wiązało się ze znacznym zwiększeniem masy ciała po leczeniu raka piersi.

Niektóre pisemne informacje na temat tamoksyfenu wskazują przyrost masy ciała jako potencjalny efekt uboczny. Jednak badania nie stwierdzają, że wszystkie kobiety przyjmujące tamoksyfen będą przybierać na wadze.

Inne działania niepożądane tamoksyfenu

Podczas gdy lekarze nie wiążą tamoksyfenu z powodowaniem przyrostu masy ciała, istnieją inne działania niepożądane związane z przyjmowaniem leku.

Te efekty uboczne mogą obejmować:

 • zakrzepy
 • depresja
 • uderzenia gorąca
 • zwiększone ryzyko raka endometrium
 • nieregularne miesiączki
 • wahania nastroju
 • upławy lub krwawienie z pochwy

Przyjmowanie tamoksyfenu może zmienić skuteczność niektórych leków, tak jak niektóre leki mogą wpływać na działanie tamoksyfenu.

Jest tak, ponieważ tamoksyfen potrzebuje enzymu o nazwie CYP2D6 do prawidłowego działania. Enzym ten zamienia składniki aktywne w tamoksyfenie w bardziej użyteczną postać w organizmie. Istnieją jednak inne leki, które mogą wpływać na dostępność CYP2D6 w organizmie. Te leki mogą konkurować z tamoksyfenem o skuteczność w organizmie.

Przykłady obejmują:

 • bupropion (Wellbutrin)
 • dulokstyna (Cymbalta)
 • fluoksetyna (Prozac)
 • paroksetyna (Paxil)
 • chinidyna (Cardioquin)
 • sertraline (Zoloft)

Jeśli kobieta przyjmuje którykolwiek z tych leków, powinna porozmawiać z lekarzem. Ponieważ istnieje wiele leków, które mogą zakłócać skuteczność tamoksyfenu, powinna ona poinformować swojego lekarza o wszystkich lekach i suplementach ziołowych, które przyjmuje.

Zarządzanie przyrostem wagi

kobieta stojąca na skale z taśmy pomiarowe. Czy tamoksyfen powoduje przyrost masy ciała

Według opublikowanego artykułu, kobiety mają tendencję do wzrostu od 2,2 do 11 funtów po leczeniu raka piersi.

Niektóre z czynników ryzyka związanych ze zwiększeniem masy ciała po leczeniu raka piersi obejmują:

 • o chemioterapii lub radioterapii jako leczenie raka piersi
 • niższy BMI w diagnostyce raka piersi
 • status przedmenopauzalny
 • młodszy wiek w momencie rozpoznania

Chociaż średni przyrost masy ciała związany z niektórymi rodzajami leczenia raka piersi nie zawsze jest znaczący, przyrost masy ciała może wywołać pewne szkodliwe skutki.

Dzieje się tak dlatego, że nadmiar tkanki tłuszczowej może tworzyć związki zapalne. Mogłyby one potencjalnie stymulować wzrost lub ekspansję komórek raka sutka.

Dlaczego może przybrać na wadze leczenie raka piersi?

Istnieje wiele powodów, dla których kobieta może doświadczyć przyrostu masy ciała w wyniku leczenia raka piersi, wykraczającego poza potencjalne skutki uboczne przyjmowanych leków.

Obejmują one zmniejszenie aktywności fizycznej w wyniku uczucia zmęczenia po wyzdrowieniu po operacji, chemioterapii lub napromieniowaniu związanym z leczeniem raka piersi.

Ponadto, gdy kobieta starzeje się, jej metabolizm w naturalny sposób spowalnia, co może skutkować przybieraniem na wadze.

Sposoby, w których kobieta może żyć dobrze i unikać przyrostu masy ciała lub promować utratę wagi podczas leczenia raka piersi obejmują:

 • Dieta: Spożywanie zdrowej diety z pełnymi ziarnami, owocami, warzywami, niskotłuszczowymi produktami mlecznymi lub chudym mięsem.
 • Ćwiczenie: angażowanie się w ćwiczenia, gdy tylko jest to możliwe. Nawet ćwiczenia o małym wpływie mogą pomóc, na przykład chodzić lub ćwiczyć jogę.
 • Zmiany stylu życia: Ćwiczenie technik samoopieki, które mogą pomóc osobie w złagodzeniu stresu i poprawieniu samopoczucia fizycznego. Należą do nich medytacja, kronikowanie lub praktykowanie tai chi.

Na wynos

Tamoksyfen pomógł wielu kobietom pokonać raka piersi i przedłużyć ich życie. Według National Cancer Institute wykazano, że przyjmowanie tamoksyfenu przez 5 lat zmniejsza ryzyko nawrotu raka sutka i śmierci w wieku 15 lat u osób ze zdiagnozowanym wczesnym stadium raka piersi.

Jeśli kobieta ma jakiekolwiek obawy dotyczące przybrania na wadze związane z przyjmowaniem tamoksyfenu, powinna porozmawiać z lekarzem. Często istnieje wiele systemów wsparcia, aby pomóc kobiecie żyć zdrowo z rakiem piersi.

Like this post? Please share to your friends: