Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Aspiryna wiązana z mniejszym ryzykiem raka wątroby i śmierci spowodowanej chorobą wątroby

Nowe badanie przeprowadzone w USA wykazało, że stosowanie aspiryny wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem raka wątrobowokomórkowego, najpowszechniejszym typem pierwotnego raka wątroby, a także ze zmniejszonym ryzykiem zgonu z powodu przewlekłej choroby wątroby.

Vikrant V. Sahasrabuddhe, z Wydziału Epidemiologii Raka i Genetyki w Narodowym Instytucie Raka i jego współpracownicy, piszą o swoich odkryciach w internetowym wydaniu Dziennika National Cancer Institute, JNCI, 28 listopada.

Rak wątrobowokomórkowy występuje głównie u osób z przewlekłymi chorobami wątroby. Niektóre badania sugerują, że rak może być wynikiem przewlekłego stanu zapalnego, wpływającego na procesy komórkowe.

NLPZ jako prekursory raka

Ze względu na ich właściwości przeciwzapalne i ich powszechne zastosowanie w zapobieganiu problemom z sercem i chorobami układu krążenia, takimi jak udar, naukowcy badają potencjał kwasu acetylosalicylowego i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) jako leków przeciwnowotworowych.

Jednak ostatnie badania opublikowane w sierpniu przez JNCI sugerują, że choć aktualność jest zachęcająca, to efekt rakotwórczy NLPZ nie jest tak duży, jak wcześniej sądzono, i nie wystarcza, aby przeważyć ryzyko (głównie poważnego krwawienia w jelitach) i konkluduje jest zbyt wcześnie, by zalecać ludziom rozpoczęcie ich stosowania w celu zapobiegania rakowi.

Co zrobili badacze

W międzyczasie, chociaż więcej badań rozważa potencjalne działanie przeciwnowotworowe NLPZ, związek z ryzykiem zachorowania na raka wątroby i zgonem z powodu przewlekłej choroby wątroby pozostaje niejasny – mówią autorzy tego nowego dokumentu JNCI – gdzie opisują, w jaki sposób przeprowadzili badanie. obserwacyjne badanie 300 504 mężczyzn i kobiet w wieku od 50 do 71 lat.

Uczestnicy, którzy zostali zapisani do Narodowego Instytutu Zdrowia – AARP Diet and Health Study, zgłosili, że stosowali kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ przez 10 do 12 lat.

Naukowcom udało się połączyć dane dotyczące stosowania NLPZ od tych uczestników z zarejestrowanymi diagnozami 250 przypadków raka wątrobowokomórkowego i 428 przypadków chronicznej choroby wątroby.

Co znaleźli

Po przeanalizowaniu linków stwierdzili, że uczestnicy, którzy stosowali NLPZ, mieli niższe ryzyko wystąpienia raka wątrobowokomórkowego i zmniejszone ryzyko śmierci z powodu choroby przewlekłej w porównaniu z uczestnikami, którzy nie stosowali leków.

Ale kiedy naukowcy rozróżnili między aspiryną a NLPZ niebędącymi aspiryną, istniały pewne wyraźne różnice.

Uczestnicy, którzy stosowali kwas acetylosalicylowy, wykazali 41% zmniejszone ryzyko wystąpienia raka wątrobowokomórkowego i 45% mniejsze ryzyko zgonu z powodu przewlekłej choroby wątroby.

Podczas gdy uczestnicy, którzy stosowali NLPZ inne niż aspiryny, nie wykazywali zmniejszonego ryzyka dla raka wątrobowokomórkowego i 26% zmniejszonego ryzyka zgonu z powodu przewlekłej choroby wątroby.

Sahasrabuddhe i jego koledzy piszą:

„Aspiryna, w szczególności, w przypadku stosowania wyłącznie lub z innymi NLPZ nienależącymi do kwasu acetylosalicylowego wykazała konsekwentny efekt ochronny związany zarówno z częstością występowania HCC [hepatocellular carcinoma], jak i umieralnością z powodu CLD [przewlekłej choroby wątroby], niezależnie od częstotliwości lub wyłączności stosowania”.

Jeśli potwierdzimy, te skojarzenia z użyciem aspiryny „mogą otworzyć nowe perspektywy chemoprewencji HCC i CLD” – podsumowują.

Eksperci mówią dobrze, aby popatrzeć na NLPZ, ale także muszą poprawić ustalone podejścia

W towarzyszącym artykule redakcyjnym naukowców z Wydziału Epidemiologii i Medycyny Społecznej Uniwersytetu Ottawa w Kanadzie zauważ, że znane przyczyny przewlekłych chorób wątroby i pierwotnego raka wątroby to infekcje alkoholowe i wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, a także również sugestie dotyczące związku z cukrzycą i otyłością.

„Mamy już tanie, łatwo dostępne interwencje”, piszą, cytując przykłady takie jak szczepionki przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B i C, chociaż „skuteczne strategie redukcji HBV i HCV nie zawsze są dostępne lub w pełni stosowane”.

„Nadużywanie alkoholu i otyłość są złożonymi i wieloczynnikowymi wyzwaniami, które wymagają interwencji na poziomie indywidualnym i systemowym”, dodają, podsumowując, podczas gdy powinniśmy nadal badać potencjał nowych strategii antynarkotykowych, takich jak NLPZ, nie powinniśmy tracić z pola widzenia potrzeby w celu poprawy ustalonych praktyk i interwencji.

Napisane przez dr Catharine Paddock

Like this post? Please share to your friends: