Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kawa może pogorszyć objawy choroby Alzheimera

Często zdarza się, że prowadzimy badania, które przynoszą korzyści zdrowotne związane z piciem kawy. Nowe badania sugerują jednak, że nasza ukochana filiżanka joe może mieć ciemniejszą stronę, po stwierdzeniu, że długotrwałe przyjmowanie kofeiny może zaostrzyć objawy choroby Alzheimera.

filiżankę kawy i ziarna kawy

W badaniu myszy z chorobą Alzheimera naukowcy odkryli, że długotrwałe narażenie na kofeinę było związane ze wzrostem objawów behawioralnych choroby, takich jak lęk.

Główny badacz, dr Lydia Giménez-Llort z Universitat Autònoma de Barcelona w Hiszpanii, wraz z kolegami, niedawno zgłosił swoje wyniki w czasopiśmie.

Około 5,7 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych żyje z chorobą Alzheimera, a co 65 sekund, jedna osoba więcej w kraju rozwija ten stan.

Najczęstszym objawem Alzheimera jest utrata pamięci, ale choroba może powodować wiele innych objawów, w tym urojenia, halucynacje, drażliwość, lęk i depresję. Dr Giménez-Llort i jej zespół określają je jako behawioralne i psychologiczne objawy otępienia (BPSD).

Badanie wpływu kofeiny na BPSD

Poprzednie badania sugerują, że kawa może obniżyć ryzyko choroby Alzheimera i innych demencji. Dla osób, które już cierpią na chorobę Alzheimera, skutki spożycia kofeiny mogą nie być tak korzystne, jak twierdzi dr Giménez-Llort i jej zespół.

Naukowcy doszli do wniosku, badając wpływ kofeiny na mysie modele choroby Alzheimera.

„Myszy rozwijają chorobę Alzheimera w bardzo ścisły sposób u pacjentów z wczesną postacią choroby” – wyjaśnia Raquel Baeta-Corral, również z Universitat Autònoma de Barcelona.

Dodaje: „Występują nie tylko typowe problemy poznawcze, ale także szereg symptomów podobnych do BPSD, więc jest to cenny model do rozważenia, czy korzyści kofeiny będą w stanie zrekompensować jej domniemane negatywne skutki.”

Aby się tego dowiedzieć, zespół dodał kofeinę do wody pitnej gryzoni w wieku od 6 do 13 miesięcy, w dawce 0,3 miligrama na mililitr.

Naukowcy wyjaśniają, że poprzednie badania wykazały, że dawka ta prowadzi do dziennego spożycia kofeiny około 1,5 miligrama u myszy, co odpowiada około 500 miligramom u ludzi lub pięciu filiżankom kawy dziennie.

BPSD zwiększony dla myszy spożywających kofeinę

W wieku 13 miesięcy myszy uczestniczyły w serii eksperymentów, które oceniały ich objawy poznawcze i behawioralne w chorobie Alzheimera.

Badanie wykazało, że gryzonie pijące wodę z kofeiną miały większe BPSD – w tym lęk i neofobię, lub lęk przed nieznanymi przedmiotami lub sytuacjami – w porównaniu z tymi, które pochłaniały czystą wodę.

Ponadto odkryli, że kofeina przynosi niewielkie korzyści w zakresie uczenia się i pamięci u gryzoni.

Te odkrycia, jak mówi dr Giménez-Llort i współpracownicy, sugerują, że powinniśmy ostrożnie zalecać kawę i inne produkty zawierające kofeinę osobom dorosłym z chorobą Alzheimera.

„Wyniki te potwierdzają, że kofeina, pomimo jej codziennego stosowania i względnego braku regulacji rządowej, jest silnym związkiem o wielowymiarowych skutkach” – mówią autorzy, dodając:

„Spekulujemy, że w wyniku przewlekłego leczenia kofeiną zaostrzenie objawów BPSD podobnych do lęku może częściowo wpływać na korzystne efekty poznawcze w takim stopniu, że mogą być w przeciwnym kierunku.”

Like this post? Please share to your friends: