Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Najlepszy szampon dla łuszczycy: na co zwrócić uwagę

Łuszczyca jest rodzajem choroby skóry, która może wpływać na wiele obszarów ciała, w tym na skórę głowy.

Łuszczyca występuje, gdy komórki skóry rozwijają się w szybszym tempie niż zwykle. W rezultacie komórki skóry gromadzą się nawzajem, co tworzy gruby, skalowalny wygląd dla skóry.

Według National Psoriasis Foundation około 50 procent osób z łuszczycą ma na skórze głowy.

Najczęściej łuszczyca skóry głowy jest leczona za pomocą miejscowych aplikacji, takich jak szampony. W tym artykule przyjrzymy się rodzajom szamponów, które mogą leczyć łuszczycę, a które mogą być najlepszymi opcjami.

Jak mogą pomóc szampony

Kobieta wygląda na szampon w supermarkecie

Szampony mogą działać na różne sposoby, aby zmniejszyć częstość występowania łuszczycy. Sposób ich działania zależy od składników, które zawierają.

Szampony z łuszczycą zwykle zmniejszają stan zapalny i skalowanie skóry głowy.

Lekarze często zalecają osobom, które regularnie zmieniają rodzaje szamponów i innych miejscowych terapii, które stosują w swojej łuszczycy. Dzieje się tak, ponieważ szampony stają się mniej skuteczne, im częściej są używane.

Rodzaje

Przykłady składników powszechnie dostępnych w szamponach dostępnych bez recepty w łuszczycy skóry głowy to:

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy to lek stosowany bezpośrednio na dotkniętą skórę. Pomaga leczyć łuszczycę skóry głowy poprzez zmniejszenie częstości skalowania na skórze głowy.

W wyniku tego łuszczycowe płytki osoby zmiękną, a łuski będą łatwiejsze do usunięcia.

Niektóre osoby stosujące kwas salicylowy w szamponach z łuszczycą stwierdzają, że działa drażniąco na skórę.

Smoła węglowa

Szampon ze smoły węglowej jest dostępny w ponad-the-counter preparatów, które pochodzą z węgla i drewna.

Smoła węglowa zawiera związek, który pomaga zmniejszyć nadmierny rozwój komórek skóry. Dodatkowo, smoła węglowa zmniejsza objawy łuszczycy skóry głowy, takie jak swędzenie i bolesność.

Silniejsze preparaty na bazie smoły węglowej są dostępne na receptę.

Jak są używane?

Po nałożeniu szamponu na skórę głowy najlepiej pozostawić go na 5 do 10 minut, a następnie zmyć i ponownie nałożyć.

Osoby z wrażliwą skórą głowy mogą stosować szampony z łuszczycą tylko dwa razy w tygodniu.

Szampony z łuszczycą są przeznaczone do leczenia skóry głowy, a nie do mycia włosów. Osoba zwykle będzie musiała używać zwykłego szamponu do mycia włosów po użyciu szamponu z łuszczycą.

Jak łuszczyca wpływa na skórę głowy

Ludzka głowa z łuszczycą

Łuszczyca może wywoływać objawy od łagodnego do ciężkiego łuszczenia się skóry z zaskorupiałymi blaszkami na skórze głowy.

Łuszczyca łuszczycowa może również rozciągać się na czoło, uszy i grzbiet osoby, co może być bardzo niewygodne.

Na początku osoba może pomylić łuszczycę skóry głowy z łupieżem, ponieważ wystąpi łuszczenie martwych komórek skóry. Jednak lekarze często rozpoznają łuszczycę poprzez jej łuszczący się, srebrny wygląd.

Inne objawy związane z łuszczycą skóry głowy obejmują:

 • krwawienie, które najczęściej jest efektem ubocznym drapania skóry głowy
 • sucha skóra głowy, która może powodować pękanie, krwawienie lub swędzenie, co może przeszkadzać w osiągnięciu dobrej nocy
 • bolesność spowodowana łuszczeniem się skóry i swędzeniem
 • wypadanie włosów, z powodu powtarzającego się świądu lub silnego skalowania na skórze głowy.

Nawet jeśli łuszczyca głowy powoduje łysienie, utrata włosów rzadko ma charakter trwały.

Podczas gdy większość osób z łuszczycą skóry głowy wie, że nie powinna drapać głowy podczas swędzenia, chęć zrobienia tego może być przytłaczająca. Jednakże może to pogorszyć objawy i spowodować wzrost lub zakażenie obszarów łuszczycy.

Kiedy iść do lekarza

Kobieta dermatolog przeczesuje i bada włosy mężczyzny

Niestety, łuszczyca skóry głowy może być trudna do leczenia i trudno przewidzieć, jakie zabiegi będą skuteczne.

Jeśli szampony dostępne bez recepty lub szampony lecznicze nie złagodzą objawów osoby, powinny zgłosić się do lekarza.

Jest to szczególnie ważne, gdy łuszczyca skóry głowy powoduje pękanie lub krwawienie, ponieważ możliwe jest zakażenie skóry i skóry głowy.

Inne opcje leczenia

Szampony do włosów bez recepty to nie jedyny sposób leczenia łuszczycy skóry głowy.

Inne opcje obejmują zabiegi, które osoba może zastosować na skórę głowy i pozostawić na krótki czas, czasami z dnia na dzień.

Przykłady obejmują:

 • Miejscowe sterydy w postaci żelu, płynu lub piany: Mogą zmniejszyć swędzenie i zaczerwienienie związane ze stanem zapalnym skóry głowy. Jednak nie pomagają one w łuszczeniu się, podobnie jak w przypadku smoły węglowej i szamponów z kwasem salicylowym.
 • Związki kokosowe: łączą one smołę węglową, kwas salicylowy i siarkę z olejem kokosowym, który zmiękcza płytki skóry. Związki kokosowego oleju działają najlepiej, gdy wcierają się w skórę głowy, pozostawiając na noc i zmyć rano.
 • Dithranol: leczenie oparte na roślinach, które ludzie stosowali od ponad wieku w leczeniu choroby. Chociaż jest skuteczny w leczeniu łuszczycy, może zabarwić włosy i skórę. W rezultacie nie jest powszechnie stosowany w leczeniu łuszczycy skóry głowy.

Leki miejscowe

Te kremy, żele, lotiony lub maści działają w celu spowolnienia lub normalizacji nadmiernego rozmnażania się komórek i zmniejszenia stanu zapalnego łuszczycy. Niektóre z bardziej popularnych leków obejmują:

 • Dovonex (kalcypotrien)
 • Taclonex (kalcypotrien i dipropionian betametazonu)
 • Tazorac (tazaroten)
 • Clobex (propionian klobetazolu)

Jeśli łuszczyca skóry głowy nie poprawi się po zastosowaniu tych miejscowych terapii, lekarz może zalecić fototerapię, w której promienie ultrafioletowe są stosowane na skórze głowy.

Zabiegi laserem ultrafioletowym B (UVB) są najnowszym postępem w leczeniu łuszczycy skóry głowy. Lasery mogą być precyzyjnie ukierunkowane na zmiany łuszczycowe, pozwalając ludziom wytrzymać większe dawki światła UVB.Jest także mniej skutków ubocznych niż w przypadku leków.

Lekarze mogą również przepisywać leki biologiczne, które działają w organizmie w celu zmniejszenia stanu zapalnego.

Chociaż leki doustne są dostępne, mogą nie być tak skuteczne, jak szampony, jeśli chodzi o leczenie łuszczycy skóry głowy.

Perspektywy

Osoby z łuszczycą skóry głowy doświadczają okresów, w których ich objawy się pogarszają, po którym następuje poprawa lub ustępowanie objawów.

Według Psoriasis and Psoriatic Arthritis Alliance, osoba może być zmuszona do stosowania szamponu z łuszczycą przez okres do 8 tygodni, zanim zaczną się zmniejszać płytki z łuszczycą.

Czasami osoba musi stosować szampon z łuszczycą co 2 do 3 tygodni, aby utrzymać łuszczycę na skórze głowy.

Like this post? Please share to your friends: