Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Leki na kaszel i przeziębienie: Używaj ich bezpiecznie

Leki na kaszel i przeziębienie są powszechnie dostępne bez recepty, ale konsumenci nie zawsze wiedzą, co zawierają i co mogą zrobić.

Ważne jest, aby być świadomym tego, co jest w jakimkolwiek leku dostępnym bez recepty (OTC), aby zachować bezpieczeństwo i uzyskać najlepsze leczenie objawów.

Szybkie fakty dotyczące leków na kaszel i przeziębienie:

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących kaszlu i leków na przeziębienie. Więcej szczegółów znajduje się w głównym artykule.

 • Szeroki wachlarz dostępnych bez recepty leków na kaszel i przeziębienie.
 • Leczenie skojarzone ukierunkowane jest na więcej niż jeden objaw naraz.
 • Ważne jest, aby wiedzieć, które składniki działają, aby uniknąć pogorszenia objawów.
 • Niektóre leki mogą wchodzić w interakcje lub powodować działania niepożądane, dlatego ważne jest, aby zachować środki ostrożności i uważnie przeczytać instrukcję.

Poznaj swoje leki

Kaszel i przeziębienie może pomóc złagodzić objawy, ale czy używasz właściwego?

Jedno z badań sugeruje, że mniej niż 40 procent konsumentów zna najbardziej popularne składniki aktywne w leczeniu kaszlu, przeziębienia i grypy, a tylko 43 procent prosi farmaceutę o pomoc.

Zimna lub sezonowa grypa może mieć szeroki zakres objawów, dlatego ważne jest, aby traktować te właściwe. Na przykład osoba z katarem i bólem gardła nie powinna stosować leków zawierających składnik kontrolujący kaszel. Kaszel pomaga usunąć śluz z gardła.

Konsumenci muszą upewnić się, że wybierają leki, które leczą tylko te objawy, których potrzebują i unikają przyjmowania leków, których nie potrzebują. Zrozumienie różnych składników aktywnych i objawów, które leczą, może pomóc w znalezieniu najbardziej odpowiedniego leczenia OTC.

Składniki aktywne

Konsumenci powinni być świadomi głównych kategorii substancji czynnych związanych z łagodzeniem objawów przeziębienia. Najważniejsze z nich to:

Osoba z katarem nie powinna stosować preparatu kontrolującego kaszel.

Środki przeciwbólowe: Obejmują one acetaminofen i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), aspirynę, ibuprofen i naproksen sodu.

Złodzieje zmniejszające przekrwienie nosa: dotyczą zatkania nosa i klatki piersiowej. Przykładami są pseudoefedryna i fenylefryna.

Wykrztuśne: Rozluźniają lub rozrzedzają śluz w klatce piersiowej, ułatwiając kaszel. Jednym z przykładów jest guaifenezyna. Picie dodatkowych płynów może również pomóc.

Leki przeciwhistaminowe: są również stosowane w leczeniu alergii, które mogą mieć podobne objawy jak przeziębienie. Obejmują one maleinian chlorofeniraminy, difenhydraminę i bursztynian doksylaminy.

Leki przeciwkaszlowe: blokują odruch kaszlowy, zmniejszając prawdopodobieństwo kaszlu. Jednym z przykładów jest dekstrometorfan.

Nie należy stosować środków hamujących kaszel, jeśli kaszel jest spowodowany paleniem, rozedmą płuc, astmą, zapaleniem płuc lub chronicznym zapaleniem oskrzeli, ponieważ kaszel pomaga oczyścić płuca.

Leki przeciwhistaminowe lub leki zmniejszające przekrwienie mogą również wysuszyć gardło, powodując, że śluz jest grubszy i trudniejszy do przemieszczenia, co powoduje ostrzejszy kaszel.

Leki kombinowane: zawierają więcej niż jeden z tych składników i leczą więcej niż jeden objaw.

Zmiany w leczeniu kaszlu i przeziębienia

W Stanach Zjednoczonych (USA) wszystkie zimne produkty OTC, które nie są sprzedawane za licznikiem aptecznym, zostały ostatnio przeformułowane na fenylefrynę. Produkty sprzedawane zza lady apteki nadal zawierają pseudoefedrynę.

Aby je kupić, osoba musi przedstawić ważny dokument tożsamości, a ich najnowsza historia zakupów zostanie przejrzana online przez MethCheck, bazę danych. Ilość każdego produktu, który dana osoba może kupić w określonym czasie, jest ograniczona ze względu na ryzyko nadużywania tych leków.

Przykładami leków sprzedawanych zza lady są Aleve Cold i Sinus, Motrin Cold i Sinus, Sudafed i Sudafed 12 godzin.

Rodzaje terapii

Zabiegi są dostępne w różnych formach, w tym syropy, proszki, pigułki, kapsułki i spraye.

Konsumenci często mogą wybierać spośród markowych leków lub produktów markowych. Zawierają te same składniki, ale produkty marek sklepowych są zwykle tańsze.

Leki przeciwkaszlowe

Leki przeciwkaszlowe pomagają kontrolować uporczywy kaszel. Wykrztuśne powodują, że kaszel jest bardziej produktywny.

Robitussin kaszel i przeziębienie jest jednym z przykładów tłumika kaszlu. Aktywne składniki to dekstrometorfan, guaifenezyna i fenylefryna. Robustussin kaszel i przeziębienie jest również wykrztuśny i środek obkurczający nos. Jako produkt marki sklepowej może być nazywany Tussin.

Środki zmniejszające przekrwienie nosa

Preparaty do obkurczania nosa pomagają w oczyszczeniu kanałów nosowych i ułatwiają oddychanie. Nie wywołują senności. Fenylefryna jest substancją czynną, która leczy problemy z zatkaniem nosa i zatok.

Sudafed i Sudafed PE są dobrze znanymi produktami marki, które leczą przekrwienie nosa. Sudafed zawiera pseudoefedrynę, a Sudafed PE zawiera fenylefrynę.

Środki zmniejszające przekrwienie nosa to kapsułki, tabletki, płyny lub aerozol do nosa.

Leki skojarzone

Lekarstwa złożone z OTC mogą leczyć wieloobjawowe przeziębienie z szerokim zakresem objawów, takich jak przekrwienie błony śluzowej nosa, kaszel, ból gardła, bóle i gorączka. Zawierają aktywne składniki do leczenia określonych kombinacji objawów.

NyQuil lub DayQuil to markowe leki zawierające acetaminofen i dekstrometorfan. Nyquil dodaje bursztynian doksylaminy, aby pomóc Ci spać, DayQuil dodaje fenylefryny jako środek obkurczający.

Triaminic Cold and Cough zawiera aktywne składniki, fenylefrynę i difenhydraminę. Może złagodzić zatory, katar i kaszel.

Theraflu Nighttime Severe Cold and Cough zawiera aktywne składniki: acetaminofen, fenylefrynę i difenhydraminę. Produkty markowe Sklepu to Flu Ciężkie Przeziębienie i Zatory.

Alka-Seltzer Plus tabletki o zimnym musu zawiera substancję czynną aspirynę, maleinian chlorfeniraminy i fenylefrynę. Produkty markowe sklepu obejmują Plus Cold.

Ryzyka

Podobnie jak wszystkie leki, leki OTC mogą powodować działania niepożądane.

Zazwyczaj nie są one poważne, ale ich długotrwałe stosowanie lub nadmierne stosowanie może mieć negatywny wpływ na osoby starsze, dzieci, osoby z innymi problemami zdrowotnymi oraz osoby przyjmujące inne leki.

Badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że:

 • 45 procent pacjentów nie myśli o swoich lekach na receptę przy wyborze kaszlu ani leczenia na zimno
 • 58 procent nie bierze pod uwagę istniejących warunków zdrowotnych
 • 65 procent nie myśli o innych przyjmowanych lekach OTC
 • 73 procent osób powyżej 60 lat nie myśli o tym, czy lek jest odpowiedni dla ich wieku
 • 20 procent nie postrzega żadnego z tych czynników jako ważnych czynników

Nieuwzględnienie tych czynników może narazić osobę na ryzyko

Lekarstwa bez recepty mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Osoby przyjmujące inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) lub selektywne inhibitory wychwytu serotoniny (SSRI) w leczeniu depresji nie powinny stosować kaszlu ani zimnych preparatów.

10 wskazówek bezpieczeństwa

Oto kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa stosowania kaszlu i leków na przeziębienie bez recepty:

 1. Przeczytaj uważnie etykietę, aby wiedzieć, ile należy przyjmować i jak często.
 2. Sprawdź wszelkie ostrzeżenia o senności, prowadzeniu pojazdu i spożyciu alkoholu.
 3. Sprawdź arkusz faktów na temat narkotyków, aby określić wiek, w którym lek może być stosowany.
 4. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.
 5. Używaj tylko leków dopasowanych do objawów, które leczysz.
 6. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli objawy nasilą się lub nie poprawią się po 2 dniach lub jeśli kaszel potrwa dłużej niż 2 tygodnie lub wróci.
 7. Porozmawiaj najpierw z lekarzem, jeśli jesteś w ciąży, karmiąc piersią lub przyjmujesz inne leki na receptę.
 8. Nigdy nie podawaj dziecku w połączeniu z lekiem skojarzonym poniżej 4 lat.
 9. Unikaj powielania składników, jeśli używasz więcej niż jednego produktu.
 10. Używaj leków złożonych tylko dla objawów wymienionych w arkuszu informacyjnym o narkotykach.

Niektóre leki na kaszel i przeziębienie zawierają kodeinę lub dekstrometorfan, słaby narkotyk. W normalnych dawkach jest bezpieczny w użyciu, ale może być uzależniający, jeśli jest niewłaściwie używany.

A co z dziećmi?

Produkty zawierające dekstrometorfan nie powinny być podawane dzieciom poniżej 4 roku życia.

Robitussin DM może być stosowany u dzieci w wieku powyżej 2 lat, ale powinien być stosowany pod nadzorem pediatry tylko do ukończenia 6 lat.

Leki OTC nie wymagają recepty, ale jej nadmierne stosowanie może prowadzić do komplikacji. Przedawkowanie może być śmiertelne. Pamiętaj, aby wszystkie lekarstwa trzymać z dala od dzieci.

Store lub brand branding: co jest lepsze?

Marka sklepowa lub leki generyczne mogą być znacznie tańsze niż reklamowane marki. Łatwo je znaleźć, ponieważ większość sklepów umieszcza obie wersje razem.

Generyczne i markowe leki OTC są równie bezpieczne, ponieważ muszą spełniać standardy określone przez Food and Drug Administration (FDA).

Farmaceuta może pomóc klientom wybrać odpowiednie lekarstwo na ich objawy. Mogą polecić produkty zawierające odpowiednie składniki aktywne.

Alternatywne opcje leczenia kaszlu lub przeziębienia obejmują:

 • dużo odpoczynku i płynów
 • płukanie ciepłą słoną wodą
 • za pomocą klatki piersiowej rub
 • używając parownika z kilkoma kroplami olejku miętowego lub eukaliptusowego

Olejki eteryczne nie mogą być połknięte, ponieważ mogą być toksyczne.

Like this post? Please share to your friends: