Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przeziębienia i ból gardła nie były wspomagane przez ibuprofen

Niedawno opublikowane badanie budzi wątpliwości dotyczące porad udzielanych pacjentom, gdy skarżą się na przeziębienia lub ból gardła. Poza pewnymi wyjątkami, kwestionuje on mądrość leczenia tych stanów za pomocą ibuprofenu i sugeruje, że nie pomaga również steaminhalacja.

Badacze z University of Southampton w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie z udziałem 889 pacjentów podstawowej opieki w wieku 3 lat i starszych z ostrymi infekcjami dróg oddechowych (przeziębienia i ból gardła). Pacjenci byli losowo kierowani do przyjmowania paracetamolu, ibuprofenu, lub obu, zi bez inhalacji parą.

Następnie naukowcy ocenili nasilenie objawów w dniach 2-4, a także temperaturę i stosowanie antybiotyków, i zwrócili uwagę na to, czy pacjenci poszukiwali rekonsulacji.

Wyniki pokazały, że w porównaniu z paracetamolem, ibuprofenem lub ibuprofenem i paracetamolcombined nie zapewniały żadnej korzyści dla pacjentów z przeziębieniem lub bólem gardła. Wykazali również, że pacjenci nie czerpali korzyści z inhalacji parą.

Rutynowe doradztwo dla ibuprofenu, inhalacja parowa, nie jest dobrym pomysłem

Kierownik badań Paul Little, profesor Primary Care Research na Wydziale Medycyny w University of Southampton, mówi:

„Paracetamol, ibuprofen lub połączenie obu są najczęstszymi sposobami leczenia infekcji dróg oddechowych.”

Ale po ich odkryciu mówi:

„Chociaż musimy być trochę ostrożni, ponieważ są to zaskakujące odkrycia, w tej chwili nie będę osobiście doradzał większości pacjentów, aby używali ibuprofenu do kontroli objawów na kaszel, przeziębienia i ból gardła.”

Jednak twierdzi, że ibuprofen wydaje się pomagać dzieciom i osobom z infekcjami klatki piersiowej.

Jeśli chodzi o inhalację parową, która jest często zalecana jako leczenie infekcji dróg oddechowych, dodaje także:

„Klinicyści nie powinni prawdopodobnie doradzać pacjentom stosowania inhalacji parą wodną w codziennej praktyce, ponieważ nie zapewnia to objawowej korzyści w przypadku ostrych infekcji dróg oddechowych, a kilka osób najprawdopodobniej odczuje lekkie obrażenia termiczne.”

Wyniki badania sugerują, że około 1 na 50 pacjentów, którzy stosują inhalację parową, łagodzi objawy przeziębienia i bóle gardła mogą ulec łagodnemu poparzeniu, ale nie są wystarczająco poważne, aby spotkać się z lekarzem.

Być może ibuprofen zaburza odpowiedź immunologiczną

Tabletki z Ibuprofenem

Badanie wykazało również, że pacjenci, którzy zalecili przyjmowanie ibuprofenu lub ibuprofenu z paracetamolem, częściej powracają w ciągu miesiąca z nierozwiązanymi objawami lub nowymi powikłaniami w porównaniu z pacjentami, którzy przyjmowali tylko paracetamol.

Między 50-70% więcej uczestników, którzy wzięli ibuprofen lub ibuprofen z paracetamolcame z powrotem.

Prof. Little twierdzi, że był zaskoczony wynikami i sugeruje, że leczenie ibuprofenem może przyczynić się do postępu choroby.

Chociaż on i jego koledzy nie zbadali przyczyny tej choroby, spekuluje, że może mieć to związek z faktem, że ibuprofen działa przeciwzapalnie:

„Możliwe jest, że lek wpływa na ważną część odpowiedzi immunologicznej i powoduje u niektórych długotrwałych objawów lub progresji objawów.”

Środki z Narodowego Instytutu Badań nad Zdrowiem (NIHR) pomogły w finansowaniu badania.

W innym badaniu opublikowanym niedawno w amerykańskich naukowcach opisano, w jaki sposób stworzyli test domowy na obecność streptrawiny, który może wyeliminować wizyty u lekarza z powodu bólu gardła.

Like this post? Please share to your friends: