Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Woda pitna, jedzenie po intensywnym piciu „nie zapobiega kacowi”

Wielu ludzi przysięga na to, że piją wodę lub jedzą jedzenie bezpośrednio po sesji intensywnego picia, aby uniknąć kaca. Jednak nowe badania sugerują, że strategia ta nie daje żadnej gwarancji, że głowa będzie wolna od bólu następnego dnia rano.

Mężczyzna siedzi na boku łóżka, trzymając głowę.

Wyniki badania badającego nawyki picia uczniów z Kanady i Holandii wskazują również, że nikt nie jest odporny na kaca, mimo że wiele osób sugeruje, że nigdy ich nie doświadcza.

Badania zostały zaprezentowane podczas konferencji European College of Neuropharmacology (ECNP) w Amsterdamie w Holandii.

„Na całym świecie koszty ekonomiczne i społeczne nadużywania alkoholu wynoszą setki miliardów euro rocznie” – mówi dr Michael Bloomfield z University College London w Wielkiej Brytanii, komentując ECNP. „Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiedzieć na proste pytania typu” jak uniknąć kaca? „”

Kac jest reakcją organizmu na nadmierne spożycie alkoholu, charakteryzujące się bólem głowy, mdłościami, zawrotami głowy, zmęczeniem, zamętem i pragnieniem. Mimo że są nieprzyjemne, mają na celu zniechęcenie większości ludzi do ciągłego picia.

Badania sugerują, że jeśli dana osoba nie odczuwa kaca, może częściej pić. Według naukowców, 25-30% osób pijących regularnie twierdzi, że nie odczuwają kaca.

Na potrzeby badania 789 kanadyjskich studentów zgłosiło swoje nawyki związane z piciem w poprzednim miesiącu, w tym liczbę spożytych napojów alkoholowych, ile czasu zajęło im ich picie i jak ciężki był każdy kac. Naukowcy obliczyli także szacunkowe wyniki stężenia alkoholu we krwi dla uczestników.

Okazało się, że 79% uczestników, którzy twierdzili, że nigdy nie doświadczyli kacu, oszacowało stężenie alkoholu we krwi poniżej 0,10%. Dla porównania, wiele stanów w USA ma bezpieczny limit jazdy na poziomie 0,08%.

„Większość osób, które w rzeczywistości zgłosiły, że nigdy nie mają kaca, zwykle mniej pije, być może mniej niż sami myśleli, że doprowadzi to do kaca” – donosi główny autor dr Joris Verster z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii.

Dr Verster stwierdza, że ​​ogólnie stwierdzili, że im więcej alkoholu spożywają uczestnicy, tym bardziej prawdopodobne jest, że później rozwiną kaca.

Jedynym sposobem na zapobieganie kacom jest picie mniej

Druga strona badania zbadała, czy spożywanie żywności lub wody bezpośrednio po wypiciu pomaga chronić przed kacem. Naukowcy zapytali 826 studentów z Holandii o ich ostatnią intensywną sesję picia, jak ciężki był każdy kac i czy mieli po jedzeniu, czy po jedzeniu.

W sumie 449 uczniów (54,4%) zgłosiło jedzenie lub wodę pitną po spożyciu alkoholu.

Dr Verster ujawnia, że ​​uczniowie, którzy zgłosili, że konsumują żywność lub wodę, również zgłosili niewielką statystyczną poprawę w porównaniu z tymi, którzy tego nie zrobili, ale to ulepszenie nie przełożyło się na znaczącą różnicę.

Opisuje, jak użyteczne są badania i jakie są przyszłe plany zespołu:

„Są to wczesne badania oparte na kwestionariuszach i są jednymi z pierwszych w swoim rodzaju, co oznacza, że ​​mają ograniczenia, ale dają nam wskazanie, co się dzieje.” Następnym krokiem jest przejście do bardziej kontrolowanych badań. „

Dr Bloomfield powiedział, że ludzie mogą sądzić, że woda pitna po intensywnym spożyciu alkoholu może zapobiec kacowi, ponieważ alkohol powoduje odwodnienie i część poczucia kaca jest prawdopodobnie o odwodnieniu.

„Podobnie, picie alkoholu na pusty żołądek powoduje szybki wzrost poziomu alkoholu we krwi” – powiedział. „Jednak, jak wielu może poświadczyć, nawet obfity posiłek i picie dużej ilości wody nie zapobiegnie kacowi, gdy ludzie piją” o jeden za dużo „, ponieważ alkohol ma również inne działanie na organizm.”

„Do tej pory jedyną rzeczą skuteczną w zapobieganiu kacom jest spożywać alkohol z umiarem” – powiedział dr Verster. „Woda może pomóc w walce z pragnieniem i suchością w jamie ustnej, ale utrzymują się inne objawy kaca (np. Nudności) Odwodnienie jest efektem alkoholu, ale nie przyczyną kaca.” Bardziej prawdopodobne jest, że w grę wchodzi układ odpornościowy. „

Niedawno opublikowano artykuł w Centrum Wiedzy wyszczególniający 10 najczęstszych zagrożeń zdrowotnych związanych z długotrwałym, intensywnym piciem.

PLMedBook