Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak zapobiegać i leczyć urazy kolana

Kolano jest złożoną strukturą i jednym z najbardziej obciążonych stawów w ciele. Jest to największa staw, istotna dla ruchu i podatna na obrażenia.

Kolano jest najczęściej rannym stawem u sportowców dorastających, z szacowanym 2,5 miliona urazów związanych ze sportem rocznie.

Chociaż nie można uniknąć wszystkich urazów kolana, edukacja na temat anatomii kolana, jak wypadki i jak najlepiej się nimi zająć, kiedy to robią, mogą pomóc w zapobieganiu potencjalnym powikłaniom lub długotrwałej niepełnosprawności po wspólnych urazach kolana. Więcej informacji na temat anatomii kolana

 • Kolano jest największym i najbardziej złożonym stawem w ciele.
 • Kolano łączy kość udową, goleń, kość strzałkową (po zewnętrznej stronie goleni) i rzepkę.
 • Kolano jest stawem maziowym, co oznacza, że ​​zawiera kapsułkę wypełnioną płynem.
 • Udział w zajęciach sportowych i rekreacyjnych to czynniki ryzyka uszkodzenia kolana.
 • Bezpośredni cios w kolano jest poważnym obrażeniem i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Anatomia kolana

Schemat ludzkiego kolana

Kolano jest stawem zawiasowym, który odpowiada za obciążenie i ruch. Składa się z kości, łąkotki, więzadeł i ścięgien.

Kolano zostało zaprojektowane tak, aby spełniało szereg funkcji:

 • wspierać ciało w pozycji pionowej bez konieczności pracy mięśni
 • pomaga obniżyć i podnieść ciało
 • zapewnia stabilność
 • działa jak amortyzator
 • umożliwia skręcenie nogi
 • sprawia, że ​​chodzenie jest bardziej wydajne
 • pomaga napędzać ciało do przodu

Poniżej wyjaśnimy podstawowe składniki anatomii kolana.

Kości

Kość udowa (kość udowa), piszczel (kość piszczelowa) i rzepka (kolana) tworzą kości kolana. Złącze kolanowe utrzymuje te kości w miejscu.

Rzepka to mała, trójkątna kość, która znajduje się z przodu kolana, w mięśniu czworogłowym. Jest pokryta najgrubszą warstwą chrząstki w ciele, ponieważ wytrzymuje dużą siłę.

Chrząstka

Istnieją dwa rodzaje chrząstek w kolanie:

Łąkotki: są to krążki w kształcie sierpa, które działają jak poduszka lub „amortyzator”, dzięki czemu kości kolana mogą poruszać się w zakresie ruchu bez tarcia bezpośrednio względem siebie. W łąkotach znajdują się również nerwy, które pomagają poprawić równowagę i stabilność oraz zapewniają prawidłowy rozkład masy między kością udową a piszczelową.

Kolano ma dwie łąkotki:

 • środkowy – po wewnętrznej stronie kolana, jest to największe z dwóch
 • boczne – po zewnętrznej stronie kolana

Chrząstka stawowa: znaleziona na kości udowej, górnej części piszczeli i tylnej stronie rzepki; jest cienką, błyszczącą warstwą chrząstki. Działa jak amortyzator i pomaga kościom poruszać się płynnie jedna nad drugą.

Więźby

Więzby są twardymi i włóknistymi tkankami; działają jak silne liny, łącząc kości z innymi kośćmi, zapobiegając zbyt dużemu ruchowi i zwiększając stabilność. Kolano ma cztery:

 • ACL (więzadło krzyżowe przednie) – zapobiega przesuwaniu się kości udowej w tył na kości piszczelowej, a kość piszczelowa ślizga się do przodu na kości udowej.
 • PCL (tylne więzadło krzyżowe) – zapobiega przesuwaniu się kości udowej w kierunku kości piszczelowej lub kości piszczelowej zsuwaniu się do tyłu na kość udową.
 • MCL (przyśrodkowe więzadło poboczne) – zapobiega ruchom kości udowej.
 • LCL (boczne więzadło poboczne) – zapobiega przemieszczaniu się kości udowej w bok.

Ścięgna

Te twarde pasma tkanki miękkiej zapewniają stabilność stawu. Są podobne do więzadeł, ale zamiast łączyć kości z kością, łączą kości z mięśniami. Największe ścięgno w kolanie to ścięgno rzepki, które obejmuje rzepkę, biegnie w górę uda i przywiązuje do mięsień czworogłowy.

Mięśnie

Chociaż nie są technicznie częścią stawu kolanowego, ścięgna mięśnia czworogłowego i mięsień czworogłowy są mięśniami, które wzmacniają nogę i pomagają wygiąć kolano.

Mięsień czworogłowy to cztery mięśnie, które prostują kolano. Ścięgna to trzy mięśnie w tylnej części uda, które zginają kolano.

Mięśnie pośladkowe – gluteus medius i minimus – zwane również pośladkami są w pośladkach; są one również ważne przy ustawianiu kolana.

Kapsułka stawowa

Kapsuła stawowa to torebka z membraną, która otacza staw kolanowy. Jest wypełniony płynem zwanym mazi stawowej, który smaruje i odżywia staw.

Bursa

W stawie kolanowym znajduje się około 14 takich małych torebek wypełnionych płynem. Zmniejszają tarcie między tkankami kolana i zapobiegają stanom zapalnym.

Częste obrażenia

Kolana są najczęściej ranne podczas uprawiania sportu, ćwiczeń lub w wyniku upadku. Ból i obrzęk, trudności z obciążeniem i niestabilność są najczęstszymi objawami z urazem kolana.

Skręcenia i odkształcenia

Ból stawu kolanowego

Skręcenia i odkształcenia są uszkodzeniami więzadeł. ACL i MCL są najczęściej zranionymi więzadłami.

Obrażenia te zwykle występują w sporcie takim jak piłka nożna, piłka nożna i koszykówka, gdzie kolano może doświadczyć nagłego skręcenia, szybkiej zmiany kierunku lub niewłaściwego lądowania po skoku.

Często słychać pop lub snap, a następnie obrzęk. Objawy obejmują również tkliwość wzdłuż linii stawu i ból podczas chodzenia.

Łzawienie łąkotki

Łza łąkotek zwykle dzieje się podczas uprawiania sportów, w których kolana skręcają się, obracają lub dotykają osoby.

Nawet normalne zużycie po starzeniu może osłabić menisk, powodując jego łamanie przy prostym zakręcie podczas normalnych codziennych czynności. Objawy łez są zwykle bólem, sztywnością, obrzękiem, zablokowaniem i zmniejszeniem zakresu ruchu.

Pęknięcie

Złamanie jest najczęściej spowodowane przez urazy, takie jak upadki, wypadki drogowe i kontakty sportowe. Najczęstszą kością złamaną wokół kolana jest rzepka (rzepka kolana).

Nadużycie

Najczęstszym urazem związanym z nadużywaniem jest „kolano biegacza”, luźne określenie odnoszące się do kilku zaburzeń, w tym zespołu bólu rzepkowo-udowego (PFPS). Te bolesne warunki są powszechne wśród sportowców, takich jak biegacze i rowerzyści.

Ból pojawia się za lub wokół rzepki i może przemieszczać się do uda lub łydki. Ból pogarsza się z powodu aktywności i ustępuje w wyniku odpoczynku.

Leczenie i rehabilitacja

Wszystkie urazy kolana powinny zostać ocenione przez lekarza tak szybko, jak to możliwe. Podstawowe leczenie typowych urazów stawu kolanowego obejmuje odpoczynek, lód, elewację i dostępny bez recepty środek przeciwbólowy, taki jak ibuprofen.

Ważne jest również rozpoczęcie ćwiczeń wzmacniających i rozciągających 24-48 godzin po niewielkich obrażeniach lub zaleconych przez lekarza. Powinny stopniowo powracać do normalnych zajęć. W niektórych przypadkach, takich jak łza ACL, konieczna jest artroskopowa operacja, aby naprawić uszkodzenie.

Dodatkowo, do prawidłowego wyleczenia może być konieczny krótkotrwały odpoczynek i unikanie obciążania nogi. Kule mogą być zalecane przez ograniczony czas, aby zapobiec dodatkowym obrażeniom.

Fizjoterapia jest często wskazana, aby pomóc pacjentowi wrócić do bezbolesnego zakresu ruchów. Ważnym przedłużeniem terapii jest kontynuacja programu ćwiczeń domowych. Bez odpowiedniej rehabilitacji, osoba będzie miała problemy z poranieniem kolana. Celem leczenia jest przywrócenie stabilności, siły i mobilności.

Zapobieganie urazom

Poniższe wskazówki mogą pomóc w uniknięciu częstych urazów kolana:

 • Rozgrzej się chodząc i rozciągając się delikatnie przed i po graniu w sporty.
 • Utrzymuj mięśnie nóg mocniej, używając schodów, jeżdżąc na stacjonarnym rowerze lub ćwicząc z ciężarkami.
 • Unikaj nagłych zmian intensywności ćwiczeń.
 • Wymień zużyte buty. Wybierz te, które pasują właściwie i zapewniają dobrą przyczepność.
 • Utrzymuj zdrową wagę, aby uniknąć dodatkowego nacisku na kolana.
 • Zawsze noś pasy bezpieczeństwa.
 • Używaj ochraniaczy kolan w sporcie, gdzie kolana mogą doznać obrażeń.

Utrzymywanie silnych, elastycznych mięśni nóg i szukanie szybkiej pomocy medycznej w przypadku wszystkich urazów kolana jest niezbędne, aby zapewnić dokładną diagnozę i odpowiednie leczenie urazu. Dodatkowo, utrzymywanie silnych mięśni nóg wspierających i ćwiczenie zapobiegania urazom pomoże utrzymać zdrowe kolano przez cały okres życia.

Like this post? Please share to your friends: