Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy wysypki piersi są związane z rakiem?

Wysypki mają zwyczaj przyciągania uwagi. Skóra może reagować na wiele czynników wywołujących zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie, ból, szorstkość lub inne objawy.

Wiele różnych czynników może powodować wysypkę, od nieszkodliwej do poważnej. Czasami przyczyna wysypki jest wyraźna, na przykład narażenie na trujący bluszcz lub podobne. Często wysypka pojawia się bez oczywistej przyczyny, ale sama ustępuje w ciągu kilku dni.

Szczególnie na szczególną uwagę zasługują wysypki na piersi. W niektórych przypadkach wysypka na piersi może być oznaką raka piersi. Z tego powodu każda wysypka na piersi powinna zostać zbadana przez lekarza.

Rak piersi i wysypka

W większości przypadków wysypki to nie rak. Jednakże, ponieważ mogą być oznaką raka, wysypka i zmiany skórne powinny zostać zbadane przez lekarza. Wykrycie raka piersi tak wcześnie, jak to możliwe, zwiększa szanse pomyślnego leczenia i wyleczenia.

Zapalny rak piersi

[czerwona plamka wskazująca na obrzęk raka piersi i piersi]

Zapalny rak piersi (IBC) jest rzadką postacią raka piersi, która może szybko rosnąć i rozprzestrzeniać się. Jego objawy często pojawiają się jako podrażnienie lub podrażnienie skóry i mogą obejmować:

 • obrzęk piersi
 • pogrubienie skóry na piersi
 • małe grzbiety lub wcięcia, które wyglądają jak skórka pomarańczowa
 • zaczerwienienie skóry
 • ból, tkliwość lub swędzenie
 • uczucie ciepła lub ciężkości w jednej piersi
 • zmiany sutków, takie jak inwersja, spłaszczanie lub dublowanie

Według National Cancer Institute IBC stanowi od 1 do 5 procent wszystkich przypadków raka sutka w Stanach Zjednoczonych.

W przypadku IBC komórki nowotworowe zakłócają naczynia limfatyczne w skórze. Powoduje to zmiany w wyglądzie i fakturze skóry. Często guz nie może być w ogóle odczuwany w piersi, a rak może nie pojawić się na mammografii.

IBC zwykle nie ma zauważalnych objawów, dopóki zmiany skórne nie są widoczne lub odczuwalne. Po wystąpieniu tych zmian IBC znajduje się na zaawansowanym etapie. Konieczne jest szybkie leczenie, aby nie rozprzestrzeniać się dalej.

Typowe formy leczenia obejmują:

 • chemioterapia w celu zmniejszenia raka
 • operacja usunięcia raka
 • radioterapia
 • terapii hormonalnej, w przypadku IBC, który rozprzestrzenił się w organizmie lub w przypadku receptorów hormonalnych zawierających IBC

Choroba Pageta z piersi

Choroba Pageta jest typem nowotworu, który atakuje skórę na sutku i zwykle skórę wokół sutka, znaną jako otoczka.

[różowa wstążka na raka piersi z instrumentami chirurgicznymi]

Rozpoznanie Pageta często oznacza, że ​​w piersi znajduje się guz. Najczęściej rodzaj inwazyjnego raka piersi występuje u osób z chorobą Pageta.

Objawy choroby Pageta obejmują:

 • brodawki lub otoczki, które swędzi lub mrowienie
 • zmiany skórne na lub wokół brodawki, takie jak zaczerwienienie, strupy, łuszczenie się lub zgrubienie
 • brodawki, która staje się płaska
 • żółte lub krwawe wydzieliny z brodawki

Leczenie choroby Pageta zależy od lokalizacji innych guzów piersi. Możliwe terapie obejmują:

 • usunięcie piersi, które może obejmować usunięcie węzłów chłonnych
 • zachowawcza operacja piersi, która usuwa tylko brodawki sutkowe i otoczkę
 • chemioterapia lub leczenie hormonalne

Zachowawcza operacja piersi często wiąże się z napromieniowaniem piersi w celu leczenia innych nowotworów.

Podobnie jak IBC, choroba Pageta jest rzadka. Według National Cancer Institute stanowi on od 1 do 4 procent wszystkich przypadków raka piersi.

Leczenie raka piersi i wysypki

Kobiety leczone z powodu raka piersi mogą otrzymywać wysypki w wyniku ich leczenia. Niektóre leki na raka piersi, chemioterapia, terapia hormonalna i radioterapia mogą powodować wysypkę na piersi.

Kobiety przyjmujące leki lub poddawane leczeniu raka piersi powinny zapytać zespół opieki zdrowotnej o możliwe działania niepożądane, w tym wysypki na wysypkę.

Inne rodzaje wysypek

Skóra na piersi jest podatna na wiele pospolitych i stosunkowo niegroźnych wysypek. Niektóre częste, nienowotworowe wysypki, które pojawiają się na piersiach i innych obszarach ciała obejmują:

 • Infekcje grzybicze: Grzyby na skórze mogą powodować czerwoną, obolałą lub swędzącą wysypkę. jest częstą infekcją grzybiczą, która może pojawić się pod biustem i w innych fałdach skóry.
 • Reakcje alergiczne: zapalenie skóry, pokrzywka i obrzęk skóry są często powodowane przez alergen lub środek drażniący dotykający skóry. Jeśli skóra na piersi była wystawiona na działanie nowych substancji zapachowych lub substancji, które mogą wywoływać alergię, możliwe jest rozwinięcie wysypki.
 • Schorzenia skóry, takie jak wyprysk, łojotokowe zapalenie skóry lub łuszczyca: zaczerwienienie, swędzenie, łuszczenie się i szorstka tekstura to częste objawy tych stanów, które mogą być powszechne i często nie wpływają na same piersi.
 • Choroby takie jak półpasiec: wysypka półpaśca jest zwykle bardzo bolesna i może powodować pojedynczy pasek pęcherzy na ciele. Półpasiec może rozwinąć się na lub w okolicach piersi.

Te wysypki często nie mają wpływu na same piersi, ale w niektórych przypadkach mogą.

Stany piersi, które powodują wysypki

Niektóre schorzenia i wysypki skórne wpływają tylko na okolice piersi. Ludzie nie znajdą tych wysypek na innych obszarach ciała. Nie są to nowotwory, ale mogą wymagać pomocy medycznej:

Ropień piersi

Jest to infekcja wywołana przez bakterie, które dostają się do piersi, zwykle przez sutek. Ropnie często dotykają kobiet karmiących piersią, które mogą mieć popękane lub podrażnione sutki.

Ropnie piersi mogą również wpływać na kobiety, które nie karmią piersią, jeśli ich skóra piersi jest popękana lub zraniona, lub przeszły one przez piercing sutka.

Objawy często obejmują gorącą, czerwoną lub bolesną grudkę wypełnioną ropą. Leczenie zwykle obejmuje drenowanie ropnia i antybiotyków.

Zapalenie sutek

[kobieta karmi piersią swoje dziecko na kanapie]

Mastitis to infekcja w kanałach mlecznych piersi.Często zaczyna się od zablokowanego kanału mlecznego u kobiety karmiącej piersią. Stagnujące mleko w zablokowanym przewodzie gromadzi się i umożliwia wzrost bakterii.

Zapalenie sutków może powodować bolesny, twardy, opuchnięty guzek, który może być czerwony lub gorący. Może również powodować gorączkę, uczucie chłodu i ogólne złe samopoczucie.

Ektazja przewodu sutkowego

Najczęściej u kobiet po 50 roku życia, ektopazie przewodów słuchowych występuje, gdy ściany przewodu mlecznego zagęszczają się i rozszerzają, co może prowadzić do gromadzenia się płynu.

Ektazja przewodu sutkowego może powodować grube, zielone lub czarne wydzielanie z brodawki sutkowej, a także zaczerwienienie, ból lub zmiany brodawek sutkowych. Może odejść samodzielnie lub musi być leczony antybiotykami.

Kiedy iść do lekarza

Wysypki na piersi lub zmiany nie oznaczają zwykle, że ktoś ma raka piersi.

Jednak IBC jest agresywny i niebezpieczny, a choroba Pageta może obejmować inwazyjny rodzaj raka piersi. W związku z tym każda nowa zmiana wysypki lub skóry na piersi powinna zostać zbadana przez lekarza.

Like this post? Please share to your friends: