Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

A-Fib i ćwiczenia: Korzyści zdrowotne i ryzyko

Migotanie przedsionków to nieregularne bicie serca spowodowane przez wadliwe sygnały elektryczne w górnych komorach serca. U osób z migotaniem przedsionków serce bije nieregularnie i często zbyt szybko.

Migotanie przedsionków (A-fib) może spowodować, że serce nie pompuje wystarczająco dużo krwi bogatej w tlen do reszty ciała, co może powodować objawy takie jak trzepotanie serca, osłabienie i zawroty głowy. Może to w końcu doprowadzić do poważnych powikłań, w tym udaru i nowego lub pogorszenia niewydolności serca.

Czy można bezpiecznie ćwiczyć z A-Fib?

[kobieta patrząca na monitor serca podczas ćwiczeń]

Fibra może zmniejszyć zdolność osoby do ćwiczeń. Ogólnie zaleca się, aby osoby z A-Fibrem wykonywały ćwiczenia. Jednak ludzie z A-Fib powinny skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie środki ostrożności przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń.

W niektórych przypadkach specjalista od serca może nie chcieć, aby dana osoba zaczęła lub zwiększała program ćwiczeń przed rozpoczęciem leczenia A-fib. W innych przypadkach można zachęcać do umiarkowanego wysiłku fizycznego i zwiększenia bieżącej rutyny.

Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących ćwiczeń z A-Fib:

Zwiększaj powoli ćwiczenia

Nagłe, drastyczne zwiększenie aktywności fizycznej może prowadzić do obrażeń. Dla osób, które mają A-Fib, ćwiczenia mogą wywoływać nowe objawy serca lub pogorszyć istniejące objawy. Zamiast rozpoczynać treningi o wysokiej intensywności lub długim treningu, ludzie z A-fib powinni zacząć od krótszych treningów o mniejszej intensywności. Należą do nich chodzenie lub jazda na rowerze przez 5 do 10 minut. Kluczem jest stopniowe budowanie.

Noszenie monitora serca

Monitory serca stały się coraz bardziej popularne wśród specjalistów fitness i innych osób, które regularnie ćwiczą, dzięki czemu mogą osiągnąć docelowe tętno. Dla osób z A-fib monitorowanie ich tętna podczas wysiłku może być niezbędne, aby zmniejszyć ryzyko wybuchów spowodowanych ćwiczeniami. Osoby z A-FOB powinny porozmawiać z lekarzem, który może zalecić im najlepsze tętno podczas ćwiczeń.

Pozostań czujny

Osoby z A-Fib powinny być świadome swoich objawów podczas ćwiczeń. Jeśli objawy zaczną błyskać, powinny przerwać trening. Ból, ekstremalne zmęczenie i niezdolność złapania oddechu to powody, dla których trzeba skrócić trening.

Wskazówki i zalecenia dotyczące bezpieczeństwa

Ćwiczenie z A-Fib może być bardzo ważną zmianą stylu życia. Jednakże, ponieważ A-Fib jest spokrewniony z sercem, ważne jest, aby traktować wskazówki bezpieczeństwa bardzo poważnie.

Najlepszy rutynowy trening wymaga umiarkowanego wysiłku fizycznego. Ten rodzaj ćwiczeń jest taki, na którym ludzie mogą rozmawiać podczas zajęć, ale nie potrafią śpiewać.

Niektóre wskazówki dotyczące bezpieczeństwa to:

 • odpowiednio się rozgrzewa
 • pozostawanie nawodnionym podczas ćwiczeń
 • przerwanie ćwiczenia z powodu bólu, skrajnego zmęczenia lub innych oznak zapalenia A-fib
 • ułatwianie ćwiczeń
 • ćwiczenia umiarkowane do światła
 • nie ćwiczy zbyt wiele
 • podnoszenie ciężarów jest uciążliwe podczas podnoszenia i unikanie strząśnięcia lub wstrzymywania oddechu podczas podnoszenia
 • biorąc pod uwagę trening interwałowy polegający na okresach umiarkowanych ćwiczeń, a następnie odpoczynku
 • rozciąganie i chłodzenie
 • noszenie sprzętu bezpieczeństwa podczas ćwiczeń, które to gwarantują

Sprzęt bezpieczeństwa jest szczególnie ważny dla osób stosujących leki rozrzedzające krew, które mogą ulec zranieniu i krwawieniu.

Ważne jest, aby ludzie z A-fib ustalili realistyczne cele ćwiczeń, aby pomóc im zachować bezpieczeństwo i osiągnąć zdrowy styl życia w zakresie parametrów stanu. Lekarz może pomóc w ustaleniu realistycznych celów ćwiczeń i bardziej szczegółowych zaleceń dla osób z A-Fibre, które chcą ćwiczyć.

Zagrożenia i skutki uboczne

Ćwiczenia z A-Fibrem niesie ze sobą pewne ryzyko. Jednak korzyści płynące z ćwiczeń generalnie przewyższają ryzyko.

[człowiek trzymający pierś w bólu]

Osoby z A-Fib, które ćwiczą, mogą odczuwać objawy. Zazwyczaj objawy mogą błyskać z bardziej intensywnymi ćwiczeniami. Objawy te mogą obejmować:

 • wyścigi serca
 • zawroty głowy
 • omdlenie
 • ekstremalne zmęczenie

W niektórych przypadkach osoby z A-Fibrem mogą odczuwać ból podczas ćwiczeń. W takim przypadku osoba powinna natychmiast przerwać ćwiczenie i zwrócić się o pomoc lekarską.

W przypadku osób stosujących leki rozrzedzające krew wyniki urazu są potencjalnie bardziej poważne. Cięcie, zadrapanie lub upadek może spowodować nadmierne, niekontrolowane krwawienie.

Najlepsze ćwiczenia dla osób z A-Fib

Dla osób z A-Fibre ćwiczenia mają wiele potencjalnych korzyści. Ćwiczenia mogą poprawić ogólny stan zdrowia, co może mieć pozytywny wpływ na całe ciało.

W odniesieniu do A-Fib, ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć objawy i poprawić zdrowie serca. To z kolei może zmniejszyć potencjalne problemy z chorobami serca i zmniejszyć stres. Kluczem jest utrzymywanie umiarkowanego wysiłku fizycznego i unikanie ćwiczeń, które są zbyt intensywne.

Osoby z A-Fibrem powinny unikać długich okresów ćwiczeń, zaczynając zbyt szybko od nowych ćwiczeń, intensywnych ćwiczeń i nadmiernego podnoszenia ciężaru. Zamiast tego, ludzie z A-Fibrem powinni przejść do nowych rutyn, robić krótsze, umiarkowane treningi i podnosić rozsądne wagi.

[szczęśliwa starsza para na rowerze w lesie]

Dodatkowo osoby z A-fib powinny rozważyć ćwiczenia, które obejmują interwały umiarkowanego wysiłku w połączeniu z okresami zmniejszonej intensywności lub odpoczynku.

Niektóre konkretne treningi dla A-Fib to:

 • chodzić na krótkie dystanse
 • rower o małej intensywności porusza się po pagórkach lub płaskich powierzchniach, unikając długich lub stromych podjazdów
 • joga
 • pilates

Ludzie z A-Fibrem powinni budować dystans, ale we wszystkich punktach powinni móc mówić podczas spaceru.

Kardiolog i inni profesjonalni trenerzy mogą polecać programy ćwiczeń dostosowane do indywidualnych potrzeb. Osoba z A-fib powinna skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem lub kontynuowaniem jakiegokolwiek programu ćwiczeń.

Perspektywy

A-fib jest częstym schorzeniem, którego wiele osób doświadcza w swoim życiu.Podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń, ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zmniejszeniu objawów A-Fib i poprawić ogólny stan zdrowia. Jednak powinno to zawsze odbywać się pod uważnym nadzorem.

Bardzo ważne jest, aby ludzie skonsultowali się z lekarzem rozważając nową rutynę, a nawet kontynuując bieżący program ćwiczeń, gdy zdiagnozowano A-fib.

Może zająć trochę prób i błędów dla kogoś z A-Fib, aby znaleźć program ćwiczeń, który działa dobrze dla nich. Jednak ćwiczenia ogólnie poprawiają zdrowie serca i mogą pomóc ludziom w radzeniu sobie z ich stanem.

Napisane przez Jennę Fletcher

Like this post? Please share to your friends: