Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak leczyć przeziębienie?

Przeziębienie jest spowodowane przez infekcję wirusową w górnych drogach oddechowych, zatokach, gardle i nosie. Chociaż nieprzyjemne, to na ogół nie jest powodem do niepokoju.

W ogromnej większości przypadków, pomimo złego samopoczucia, kichania, bólu gardła, kaszlu i kataru, przeziębienie jest samoograniczającą się infekcją; oznacza to, że staje się on lepszy sam, bez konieczności specjalnego traktowania.

Większość ludzi poprawia się w ciągu 1 tygodnia, chociaż w niektórych przypadkach może trwać dłużej.

W tym artykule przyjrzymy się sposobom leczenia objawów przeziębienia i poczujemy ulgę.

Szybkie fakty dotyczące leczenia przeziębienia:

  • Przeziębienia najprawdopodobniej odejdą same.
  • Leczenie sprawia, że ​​życie jest łatwiejsze i łatwiejsze w zarządzaniu.
  • Nie ma lekarstwa na zwykłe przeziębienie, dlatego wszelkie podejmowane działania pomagają jedynie w leczeniu objawów.

Antybiotyki

Antybiotyki są przepisywane w przypadku infekcji bakteryjnych. Przeziębienia są powodowane przez wirusy i nie reagują na antybiotyki. Antybiotyki nie pomogą szybciej pacjentom, ani nie zapobiegną przekazywaniu ich pacjentom.

Artykuł opublikowany we wspomnianym artykule, że strach przed powikłaniami nie jest wystarczającym powodem do przepisania antybiotyków na przeziębienie. Dodaje jednak, że „jeśli chodzi o osoby starsze, antybiotyki znacznie zmniejszają ryzyko zapalenia płuc po zakażeniu klatki piersiowej”.

Echinacea

purpurowy coneflowers w polu

Echinacea, znany również jako fioletowy jeżówki jest rodzimym amerykańskim dzikim kwiatem. Ludy rdzenne używają go jako ziołowego środka na różne choroby i schorzenia. Badania przyniosły i nadal powodują sprzeczne wyniki.

Na przykład, w badaniu opublikowanym w 2007 roku, okazało się, że lek ziołowy skrócił czas trwania przeziębienia średnio o 1,4 dnia i obniżył szansę na złapanie przeziębienia o 58 procent.

Odwrotnie, badacze z University of Wisconsin-Madison School of Medicine stwierdzili, że Echinacea nie ma dużego wpływu na przeziębienie i tylko zmniejsza czas trwania objawów „najwyżej o pół dnia”.

woda

Pocenie się i cieknące nosy są powszechne, gdy ludzie mają przeziębienie; te objawy mogą powodować odwodnienie. Ta utrata płynów musi być stale zastępowana. Najlepszym napojem jest woda.

Gdy ktoś ma katar, powinien pić dużo wody. Pamiętaj, że kawa i napoje gazowane z kofeiną mogą powodować odwodnienie – dlatego warto ich unikać.

Rosół

Eksperci uważają, że zupa z kurczaka naprawdę pomaga złagodzić objawy przeziębienia. Uważa się, że hamuje on ruch neutrofilów, komórek układu immunologicznego, które powodują zapalenie, a także ruch śluzu.

Zupa z kurczaka jest również wodnista i może pomóc w odwodnieniu.

Odpoczynek

Dużo odpoczynku nie tylko pomoże złagodzić niektóre objawy i sprawi, że ludzie poczują się mniej nieszczęśliwi, może również zmniejszyć czas ich przeziębienia. Reszta pomaga układowi odpornościowemu skuteczniej zwalczać infekcję wirusową.

Higiena

kobieta kicha w zgięciu jej łokcia

Dobra higiena jest ważna, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Trzymaj się z dala od pracy lub szkoły, nie czując się dobrze.

Przykryj usta chusteczką podczas kaszlu lub kichania i natychmiast wyrzuć ją do kosza na śmieci. Upewnij się, aby dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem.

Jeśli nie ma tkanek, a osoba kaszle lub kicha, lekarze zalecają to zrobić w wewnętrznej części łokcia, ponieważ ta część ciała nie zanieczyszcza powierzchni.

Słona woda

Płukanie słoną wodą – wykonanie roztworu składającego się z jednej czwartej łyżeczki soli rozpuszczonej w 8 uncji ciepłej wody i płukania gardła może tymczasowo złagodzić objawy bólu gardła. Roztwór soli fizjologicznej może pomóc w pobieraniu nadmiaru płynu z tkanek objętych stanem zapalnym w tylnej części gardła, co powoduje mniejszy ból. Gęsty śluz może również zostać poluzowany, co ułatwia jego wydalanie.

Krople do nosa zawierające sól fizjologiczną – dostępne w aptekach, mogą pomóc małym dzieciom z zatkaniem nosa. Krople do nosa mogą być przydatną alternatywą dla roztworów soli do płukania gardła (uzyskanie u niemowląt i bardzo małych dzieci pęcherzyków jest praktycznie niemożliwe).

Inhalacja parowa

Para wodna może pomóc złagodzić objawy zatłoczenia. W przypadku tradycyjnej inhalacji parowej:

  • Napełnij połowę rondla wodą i zagotuj do wrzenia.
  • Umieść patelnię na stabilnym stole; upewnij się, że pod nią znajduje się ręcznik lub mata żaroodporna.
  • Pacjenci mogą siedzieć z głową nad patelnią i przykrywać się ręcznikiem.
  • Oddychaj głęboko z zamkniętymi oczami.
  • Upewnij się, że żadna para nie dostaje się do oczu.

Nie należy stosować inhalacji parowej u małych dzieci – istnieje ryzyko poparzenia. Małe dzieci mogą czerpać korzyści z przebywania w pobliżu gorącego prysznica i wdychania pary.

Cynk

Poprzednie badania miały mieszane wyniki dotyczące korzyści z cynku na walkę z przeziębieniem. Większość pozytywnych badań mówi, że cynk należy przyjmować w ciągu 24 godzin od wystąpienia objawów.

Kanadyjscy naukowcy odkryli ostatnio, że cynk ma tendencję do lepszej pracy z dorosłymi niż z dziećmi; dodali, że niekorzystne skutki, zwłaszcza gdy są podejmowane wyższe dawki, są powszechne. Poważnym niepożądanym skutkiem ubocznym jest trwała anosmia lub brak zapachu. Przed użyciem cynku ważne jest, aby wiedzieć, jakie preparat i dawkowanie bierzesz.

Witamina C

W przeglądzie Cochrane z 2013 r. Zbadano wpływ witaminy C na przeziębienie. Przegląd zakończył się stwierdzeniem skrócenia czasu trwania objawów u osób, które przyjmowały już co najmniej 200 miligramów suplementów witaminy C dziennie. Gdy objawy się zaczęły, nie znaleźli żadnej korzyści z zażywania witaminy C.

Leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe uspokajające (pierwszej generacji) mogą złagodzić nieco objawy przeziębienia, takie jak łzawienie oczu, katar, kaszel i kichanie.Eksperci nie są jednak pewni, czy korzyści z używania leków przeciwhistaminowych naprawdę przewyższają skutki uboczne. Badania wróciły z mieszanym wynikiem.

Wielu specjalistów twierdzi, że leki przeciwhistaminowe wysychają błony śluzowe nosa, co spowalnia przepływ śluzu, osłabiając zdolność nosa do pozbycia się zarazków.

Niedawna recenzja, opublikowana w, wykazała, że ​​leki przeciwhistaminowe mogą mieć krótkotrwały wpływ na objawy, ale zdarzało się to tylko u dorosłych podczas pierwszych 2 dni leczenia. Brak wystarczających dowodów u dzieci w celu określenia skuteczności tego leczenia. Ponownie, skutki uboczne mogą przeważać korzyści.

Leki zmniejszające przekrwienie

Leki zmniejszające przekrwienie to leki, które zmniejszają napuchnięte błony w nosie, umożliwiając łatwiejsze oddychanie. Istnieją doustne lub nosowe leki zmniejszające przekrwienie. O ile lekarz tak nie mówi, leki zmniejszające przekrwienie nosa nie powinny być stosowane przez więcej niż 5 dni – dłuższe stosowanie może w rzeczywistości blokować nos.

Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym nie powinni stosować leków zmniejszających przekrwienie, chyba że są pod nadzorem lekarza. Wielu badaczy nie ma pewności, czy leki zmniejszające przekrwienie rzeczywiście działają, czy też są godne polecenia, ponieważ działają tylko przez bardzo krótki czas. Nie należy stosować leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa u pacjentów przyjmujących MAOI (inhibitor oksydazy monoaminowej) przeciwdepresyjnych.

Leki na kaszel

człowiek wylewanie leku kaszel na łyżkę

Bez recepty leki na kaszel mogą być niebezpieczne dla dzieci. FDA twierdzi, że nie należy ich podawać dzieciom młodszym niż 2 lata.

Gorączka i leczenie bólu

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (leki obniżające gorączkę) mogą być pomocne. Chociaż wysoka gorączka może nie być pożądana, niewielka gorączka nie jest tak zła – pomaga organizmowi szybciej zwalczać infekcje. Gdy temperatura ciała wzrasta, wirusy i bakterie mają trudności z reprodukcją. Z wyjątkiem bardzo młodych pacjentów, lekarze nie zalecają już próby obniżenia lekkiej gorączki.

Jednakże, jeśli pacjent odczuwa niepokój i dyskomfort, lek przeciwgorączkowy jest zwykle w porządku. Aspiryna powinna być przyjmowana wyłącznie przez osoby starsze, a nie dzieci i młodych dorosłych.

Acetaminofen lub ibuprofen są skuteczne w leczeniu zarówno gorączki, jak i bólu. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby ustalić właściwe dawkowanie i harmonogram tych leków. Nadmierna depresja może spowodować uszkodzenie lub uszkodzenie wątroby, uszkodzenie nerek lub awarię.

Nawilżacze powietrza

Podczas zimnych miesięcy, kiedy centralne ogrzewanie wysusza powietrze, nawilżacz powietrza pomoże utrzymać wilgotność w gardle i kanałach nosowych.

Like this post? Please share to your friends: