Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Korzyści zdrowotne z Gingko biloba

Ginkgo biloba jest popularnym suplementem i jednym z najlepiej sprzedających się leków ziołowych. Ekstrakt z Ginkgo biloba zbiera się z suszonych zielonych liści rośliny i jest dostępny w postaci płynnych ekstraktów, kapsułek i tabletek. Ludzie używają go z różnych powodów.

Podano, że terapeutyczne właściwości rośliny miłorzębu obejmują leczenie zaburzeń krwi i problemów z pamięcią, wzmocnienie funkcji sercowo-naczyniowych i poprawienie zdrowia oczu.

Gingko zawiera wysoki poziom flawonoidów i terpenoidów, przeciwutleniaczy, które zapewniają ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. W ten sposób uważa się, że przeciwutleniacze pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Znany również jako miłorząb japoński, ginkgo jest jednym z najstarszych gatunków drzew na świecie. Drzewa mogą wyrosnąć na ponad 130 stóp i mogą żyć przez ponad 1000 lat. Mówi się, że niektóre drzewa w Chinach mają ponad 2500 lat.

Drzewo jest uważane za „żywą skamielinę”, co oznacza, że ​​przetrwało nawet po poważnych wyginięciach1.

Ekstrakt może być traktowany jako suplement, a wysuszone liście rośliny można wykorzystać do przygotowania herbaty.

Szybkie fakty o Ginkgo biloba

 • Gingko biloba to najlepiej sprzedający się suplement zawierający ekstrakt pochodzący z drzewa.
 • Może to pomóc w funkcji poznawczej.
 • Tradycyjne zastosowania obejmują łagodzenie infekcji pęcherza i zwiększanie energii seksualnej.
 • Osoby stosujące niektóre rodzaje leków przeciwdepresyjnych nie powinny stosować tego suplementu.

Korzyści

Ginkgo biloba może oferować szereg korzyści zdrowotnych, w tym poprawę funkcji poznawczych. Tradycyjne zastosowania są szeroko zakrojone, ale nie wszystkie zostały potwierdzone badaniami.

Wzmocnienie pamięci, demencja i choroba Alzheimera

Ilustracja głowa, mózg i przekładnie w głowie ,.
Ekstrakt specjalny Ginkgo biloba EGB 761 może pomóc w demencji, ale konieczne są dalsze badania.

Według University of Maryland Medical Center (UMM), „Gingko jest szeroko stosowany w Europie w leczeniu demencji”. Lekarze zaczęli go używać, ponieważ uważali, że poprawia przepływ krwi do mózgu, ale nowsze badania wskazują, że może on chronić komórki nerwowe przed uszkodzeniem w chorobie Alzheimera.

Istnieją dowody wskazujące na to, że ginkgo może pomóc ludziom z demencją, chociaż potrzeba więcej badań, aby to potwierdzić.

Korzyści mogą obejmować:

 • ulepszone myślenie i pamięć
 • lepsze zachowanie społeczne
 • lepsza zdolność wykonywania codziennych zadań

Jedno z badań wykazało, że ekstrakt z miłorzębu japońskiego, znany jako EGb 761, był klinicznie skuteczny w leczeniu otępienia typu Alzheimera.

Inne badania, sup> 5, opublikowane w podobny sposób stwierdzały, że EGb 761 był bezpieczny w użyciu i prawdopodobnie skutecznie stabilizował i prawdopodobnie poprawiał funkcjonowanie poznawcze i funkcjonowanie społeczne pacjentów z otępieniem przez okres od 6 do 12 miesięcy.

Naukowcy uważają, że ginkgo poprawia funkcje poznawcze, ponieważ promuje dobre krążenie krwi w mózgu i chroni mózg i inne części przed uszkodzeniem neuronów.

Jednak inne badania sugerują, że ginkgo może nie poprawiać pamięci wśród osób zdrowych.

Niepokój

Ginkgo może pomóc złagodzić objawy lęku.

Badanie opublikowane w 7 wykazało, że osoby z uogólnionymi zaburzeniami lękowymi, które przyjmowały miłorząb, odczuwały większą ulgę lękową niż osoby przyjmujące placebo.

Jednak ludzie, którzy biorą Xanax za niepokój nie powinni używać miłorzębu, ponieważ ginkgo może zmniejszyć skuteczność leku.

Jaskra

W jednym z niewielkich badań zaobserwowano poprawę widzenia osób z jaskrą, które przyjmowały 120 miligramów gingko dziennie przez okres 8 tygodni. Niektóre badania sugerują również, że miłorząb może pomóc osobom ze zwyrodnieniem plamki w utrzymaniu wzroku na dłużej.

Choroba Raynauda

Ludzie z chorobą Raynauda, ​​którzy przyjmowali miłorzębicę przez 10 tygodni, doświadczali mniej objawów niż ci, którzy przyjmowali placebo.

Dawkowanie i forma

Ginkgo jest dostępny w postaci kapsułek, tabletek, płynnych ekstraktów i suszonego liścia do herbaty.

W badaniach dorosłych podawano w dawkach podzielonych od 120 do 240 miligramów na dobę. Wydaje się, że zajmuje to 4 do 6 tygodni, zanim zauważy się poprawę.

Ludzie, którzy nie powinni brać gingko biloba to:

 • Dzieci
 • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią
 • Ci z epilepsją
 • Ludzie biorący leki rozrzedzające krew

Pacjenci z cukrzycą nie powinni używać miłorzębu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Skutki uboczne

Możliwe działania niepożądane gingko biloba obejmują:

 • nudności
 • biegunka
 • zawroty głowy
 • bóle głowy
 • ból brzucha
 • niepokój
 • wymioty.

Ginkgo i inne suplementy powinny być stosowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Ryzyka

Podobnie jak w przypadku każdego leku, należy zachować ostrożność, aby zapobiec interakcji z innymi lekami i innymi zagrożeniami. Nawet ibuprofen w połączeniu z Gingko może zwiększać ryzyko krwawienia wewnętrznego.

Pacjenci z zaburzeniami krążenia krwi lub osoby przyjmujące antykoagulanty, takie jak kwas acetylosalicylowy, są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów po przyjęciu miłorzębu.

Osoby przyjmujące selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) jako leki przeciwdepresyjne nie powinny przyjmować miłorzębu, ponieważ hamują oksydazę monoaminową, zmniejszając skuteczność leków.

Połączenie tych dwóch może również zwiększyć ryzyko wystąpienia potencjalnie śmiertelnego stanu zwanego zespołem serotoninowym. Przykładami SSRI są Prozac lub fluoksetyna i sertralina, znana również jako Zoloft.

Gingko może również wyolbrzymiać zarówno dobre, jak i złe efekty innego rodzaju antydepresantów, znanych jako inhibitory monoaminooksydazy (IMAO).

Liście Ginkgo zawierają długołańcuchowe alkilofenole, które są wysoce uczulające. Osoby uczulone na trujący bluszcz i inne rośliny alkilofenolami powinny całkowicie unikać przyjmowania miłorzębu. Centrum medyczne University of Maryland (UMM) ostrzega, że ​​ludzie nie powinni jeść owoców lub nasion ginkgo.

Historia

Gingo Biloba Tree - Missouri Botanical Garden

Ogród Botaniczny w Missouri mówi, że ginkgo biloba jest „jedynym członkiem grupy starożytnych roślin, o których wierzy się, że zamieszkały one na Ziemi przed 150 milionami lat.” 2

Wprowadzony bardzo wcześnie do historii ludzkości, drzewa pierwotnie były uprawiane do konsumpcji i jako tradycyjna medycyna.

Ginkgo biloba został po raz pierwszy użyty ze względu na właściwości lecznicze w starożytnych Chinach. Chińczycy zażyli miłorząb ze swoich rzekomych korzyści poznawczych i złagodzenia objawów astmy. Zjadły one także orzechy ginkgo ze względu na ich „wzmacniające” właściwości.

Według Institute for Natural Products Research3, inne tradycyjne zastosowania ginkgo biloba obejmują:

 • Zapobieganie zwilżaniu łóżka
 • Zwiększanie energii seksualnej
 • Łagodzi podrażnienie pęcherza
 • Leczenie robaków jelitowych
 • Leczenie rzeżączki

Wprowadzenie do zachodniego świata

Engelbert Kaempfer był pierwszym Europejczykiem, który odkrył ginkgo, pod koniec XVII wieku. W 1771 Linneusza ostatecznie nazwał drzewo, co oznacza „srebrny pióropusz z dwoma płatami”.

W 1784 roku ginkgo zostało sprowadzone do Ameryki do ogrodu Williama Hamiltona.

Suplementy Ginkgo biloba są dostępne w wielu sklepach ze zdrową żywnością i online.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: