Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak mango wpływa na poziom cukru we krwi i otyłość

Pochodzące z Azji Południowej mango są obecnie jednym z najbardziej kultywowanych owoców w regionach tropikalnych. W ostatnich latach szeroko zbadano potencjalne korzyści zdrowotne związane z mango.

Istnieje wiele odmian mango, z których wszystkie należą do rodziny roślin kwitnących Anacardiaceae. Globalnie, w Indiach rośnie najwięcej mango, produkując ponad 18 milionów ton rocznie.

Mango zawiera wiele witamin i minerałów, takich jak witamina C, A, E, K i wiele witamin z grupy B. Inne składniki obejmują polifenole, triterpen i lupeol, które mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie, zapewniając właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.

W tym artykule omówimy niektóre z ostatnich ustaleń dotyczących mango i ich wpływu na poziom cukru we krwi, poziom cholesterolu, otyłość i cukrzycę.

Szybkie fakty dotyczące mango

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących mango. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

  • Niektóre dowody sugerują, że spożycie mango może pomóc regulować poziom cukru we krwi
  • Mango zawiera wiele witamin, w tym witaminy z grupy B.
  • W Azji Południowej uprawiano mango od tysięcy lat
  • Mango ma stosunkowo wysoką zawartość węglowodanów

Mango i cholesterol

[Kobieta jedząca mango]

Wysoki poziom cholesterolu może być niebezpieczny. Jeśli się on narasta, cholesterol może blokować tętnice, potencjalnie prowadząc do chorób serca, udaru mózgu lub ataku serca.

Obecnie około 73,5 miliona Amerykanów ma wysoki poziom cholesterolu. Ze względu na ogromną liczbę osób zagrożonych, możliwe jest zbadanie wszelkich prostych zmian w diecie, które mogą pomóc w zmniejszeniu tej liczby.

Badanie opublikowane w 2011 r. Dotyczyło wpływu mango na poziom cholesterolu u myszy.

Myszy karmiono dietą wysokotłuszczową z dodatkiem lub bez liofilizowanych mango. Zespół zmierzył zawartość tłuszczu myszy, poziom cukru we krwi i profil lipidowy – miarę rodzajów tłuszczu we krwi.

Innym myszom, zamiast przyjmować mango, podano lek hypolipidemiczny – fenofibrat, który obniża poziom lipidów lub lek hipoglikemiczny – rozyglitazon, który obniża poziom cukru we krwi.

Pod koniec badania naukowcy odkryli, że myszy, które były karmione mango miały niższy procent tkanki tłuszczowej, obniżały poziom cholesterolu we krwi i obniżały poziom cukru we krwi.

Efekt działania mango był podobny do efektu wytwarzanego przez leki.

Regulacja cukru we krwi

Wysoki poziom glukozy we krwi jest oznaką cukrzycy. Z tego powodu ważne jest monitorowanie i kontrolowanie poziomu cukru we krwi.

Powyższe badanie pokazuje pozytywny wpływ mango na poziom cukru we krwi u myszy; opublikowane badanie rozszerza te odkrycia na otyłych ludzi.

W badaniu wykorzystano dwadzieścia osób otyłych; każdemu z nich podawano 10 gramów zmielonej miazgi z mango dziennie przez 12 tygodni. Naukowcy doszli do wniosku, że poziom glukozy we krwi został zmniejszony zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet, które spożywały mango.

U uczestników płci męskiej obwód bioder zmniejszył się, ale nie stwierdzono istotnych zmian masy ciała ani składu ciała.

Autorzy podsumowują:

„Nasze odkrycia wskazują, że regularne spożywanie liofilizowanego mango przez osoby otyłe nie wpływa negatywnie na masę ciała, ale zapewnia pozytywny wpływ na poziom glukozy we krwi na czczo”.

Ponieważ w badaniu wzięła udział tylko niewielka liczba uczestników, konieczne będzie przeprowadzenie badań z udziałem większej liczby osób, zanim można będzie sformułować wnioski.

Nikt jeszcze nie wie, jak mango obniża poziom glukozy we krwi. Niektórzy naukowcy uważają, że mogą stymulować trzustkowe komórki beta do wydzielania insuliny, co obniża poziom glukozy we krwi.

Linki do otyłości

Otyłość dotyka więcej niż 1 na 3 Amerykanów; zwiększa ryzyko udaru, chorób serca i cukrzycy. Nauka medyczna zbliża się do tego rosnącego problemu ze wszystkich możliwych stron; niektórzy badacze zbadali potencjał mango, aby zmniejszyć otyłość.

Żadne badania, do tej pory, nie wykazały żadnej utraty masy ciała u ludzi z konsumpcji mango. Powyższe badanie wykazało spadek obwodu bioder wyłącznie u mężczyzn, ale nie wpłynęło to znacząco na ogólny tłuszcz i masę ciała.

Jednak najnowsze odkrycia, przedstawione na spotkaniu Experimental Biology 2016, dają nadzieję, że mango może być przydatne w walce z otyłością.

Zespół sprawdził, jak mango wpływa na komórki tłuszczowe w laboratorium. Mango zawiera szereg substancji chemicznych znanych jako polifenole. Należą do nich mangiferin, katechiny, kwercetyna i kemferol. Odkryli, że niektóre z tych polifenoli zmniejszają zdolność komórek tłuszczowych do namnażania.

Chociaż badania będą musiały być powtórzone u ludzi, autorzy są pewni wyników, konkludując:

„Wyniki te sugerują, że dieta obfitująca w mango może być pomocna w zapobieganiu otyłości i chorobom związanym z otyłością”.

Mango i stan przedcukrzycowy

Cukrzyca jest główną przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych. Prediabetes odnosi się do osobnika, który ma wyższy poziom glukozy niż normalnie, ale nie na tyle wysoki, aby mógł być zaklasyfikowany jako cukrzyca.

Osoby z prediabetes mają zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, choroby serca i udar. W niedawnym badaniu zbadano wpływ mango w diecie na obniżenie poziomu cukru we krwi u osób z prediabetią.

Uczestnikom podawano 10 gram liofilizowanego mango przez 12 tygodni. Według autorów, wyniki z grupy mango wykazały „obniżony poziom glukozy we krwi i wzrost poziomu insuliny” w porównaniu z grupą kontrolną, która nie jadła mango.

Umiar

Chociaż mango jest bogate w składniki odżywcze, wszystko powinno być spożywane z umiarem.Mango ma stosunkowo wysoką zawartość węglowodanów, a dla kogoś, kto obserwuje ich wagę lub poziom glukozy, powinno się je spożywać w ramach diety kontrolowanej na podstawie kalorii.

Warto również zauważyć, że każdy z alergią na lateks powinien zachować ostrożność. Mango jest uważane za pokarm reaktywny krzyżowo z syndromem lateks-owoc, stan, w którym osoby uczulone na lateks mają również odpowiedź na pewne owoce.

Podsumowując, dodanie mango do zdrowej diety może być korzystne dla poziomu cukru we krwi, poziomu lipidów i prawdopodobnie otyłości. Konieczne są jednak dalsze badania, które umocnią te odkrycia.

Like this post? Please share to your friends: