Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zmęczenie: dlaczego jestem tak zmęczony i co mogę z tym zrobić?

Zmęczenie jest częstym problemem związanym z fizycznym i psychicznym stanem skrajnego zmęczenia.

Zmęczenie fizyczne i psychiczne jest inne, ale często występują razem. Długotrwałe fizyczne wyczerpanie może również prowadzić do zmęczenia psychicznego.

Zły sen może prowadzić do zmęczenia, jeśli trwa, a według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), 1 na 3 Amerykanów twierdzi, że nie ma dość snu. National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI) zaleca spanie od 7 do 8 godzin dziennie dla dorosłych w wieku powyżej 18 lat.

Zły sen wiąże się z różnymi problemami zdrowotnymi i zdrowotnymi. Obejmują one:

 • cukrzyca
 • wysokie ciśnienie krwi
 • choroba serca
 • obsesja
 • depresja

Brak snu może uniemożliwić danej osobie wykonywanie zwykłych zadań. Może to sprawić, że ciężko będzie wstać z łóżka rano. Kiedy wpływa na bezpieczeństwo, na przykład na drodze, staje się problemem dla zdrowia publicznego. W ciężkich przypadkach osoba może wykazywać objawy podobne do stanu odurzenia.

Szybkie fakty dotyczące zmęczenia:

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących zmęczenia. Więcej szczegółów znajduje się w głównym artykule.

 • Zmęczenie może wynikać z różnych schorzeń i problemów zdrowotnych.
 • Niektóre przyczyny mogą obejmować anemię, stany tarczycy, cukrzycę, choroby płuc i serca oraz niedawne porody.
 • Jeśli stan zdrowia, taki jak cukrzyca, zostanie zdiagnozowany i prawidłowo opanowany, zmęczenie może zniknąć.
 • Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna mogą pomóc w zmniejszeniu zmęczenia wielu osób.

Rodzaje

Zmęczenie może sprawić, że trudno będzie zasnąć lub wstać rano.

Istnieją różne rodzaje zmęczenia.

Fizyczne zmęczenie: Osoba fizycznie ciężko jest robić rzeczy, które normalnie robią lub robią, na przykład wchodzenie po schodach. Obejmuje osłabienie mięśni. Rozpoznanie może obejmować test wytrzymałości.

Zmęczenie psychiczne: Osobie trudniej jest skoncentrować się na rzeczach i wykonywać zadania. Osoba ta może czuć się śpiąca lub mieć trudności z zasypianiem podczas pracy.

Senność czy zmęczenie?

Senność może wystąpić, gdy dana osoba nie ma wystarczająco dobrej jakości snu lub gdy brak jest stymulacji. Może to również być objawem stanu chorobowego, który zaburza sen, takiego jak bezdech senny lub zespół nogi wypoczętej.

Typowa senność jest raczej krótkotrwała. Senność i senność często można rozwiązać, osiągając regularny i spokojny sen.

Zmęczenie, zwłaszcza przewlekłe zmęczenie, jest zwykle związane ze stanem zdrowia lub problemem zdrowotnym. Może to być również jego własny przewlekły stan znany jako mialgiczne zapalenie mózgu i rdzenia (ME) lub zespół chronicznego zmęczenia (CFS).

Przyczyny

Zmęczenie wiąże się z wieloma schorzeniami.

1) Problemy ze zdrowiem psychicznym

Może to być spowodowane stresem, żałobą i smutkiem, zaburzeniami jedzenia, nadużywaniem alkoholu, nadużywaniem narkotyków, lękiem, przeprowadzką, nudą i rozwodem. Może wystąpić z depresją kliniczną, ze względu na samą depresję lub z powodu powiązanych problemów, takich jak bezsenność.

2) Przyczyny hormonalne i metaboliczne

Stany takie jak ciąża, choroba Cushinga, choroba nerek, problemy z elektrolitem, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, niedokrwistość i choroby wątroby mogą prowadzić do zmęczenia.

3) Leki i leki

Niektóre leki przeciwdepresyjne, przeciwnadciśnieniowe, statyny, steroidy, leki przeciwhistaminowe, leki, leki uspokajające i leki przeciwlękowe mogą powodować zmęczenie. Zmiany w dawkach lub zaprzestanie leczenia mogą być również przyczyną.

4) Choroby serca i płuc

Zapalenie płuc, arytmie, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), choroba zastawkowa serca, choroba niedokrwienna serca, zastoinowa niewydolność serca, GERD, refluks żołądkowo-jelitowy i zapalna choroba jelit (IBD) mogą powodować zmęczenie, między innymi serce, płuca i trawienie choroby.

5) Problemy ze snem

Praca późno, praca zmianowa, jet lag, bezdech senny, narkolepsja, bezsenność i refluksowe zapalenie przełyku mogą prowadzić do braku snu i zmęczenia.

6) Chemikalia i substancje

Niedobory witamin, niedobory minerałów, zatrucia i spożywanie zbyt wielu napojów zawierających kofeinę lub napoje alkoholowe mogą zakłócać normalny sen, szczególnie jeśli są one spożywane zbyt blisko snu.

7) Różne choroby, stany, stany i leczenie

Rak, chemioterapia, wirusowe zapalenie mózgu i rdzenia (ME), radioterapia, zespół przewlekłego zmęczenia (CFS), fibromyalgia, układowy toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, otyłość, masywna utrata krwi i osłabiony układ odpornościowy mogą powodować zmęczenie.

Zmęczenie może być także oznaką infekcji. Niektóre infekcje powodujące ekstremalne zmęczenie obejmują malarię, gruźlicę (TB), mononukleozę zakaźną, wirus cytomegalii (CMV), zakażenie HIV, grypę i zapalenie wątroby, a także wiele innych.

8) Przewlekły ból

Pacjenci z przewlekłym bólem często budzą się często przez całą noc. Zazwyczaj budzą się zmęczeni i słabo wypoczęci, niezdolni do snu dobrej jakości. Połączenie bólu i braku snu może powodować trwałe zmęczenie i zmęczenie.

Niektóre choroby i stany, w których ból jest głównym objawem, np. Fibromyalgia, mogą być również związane z innymi schorzeniami, takimi jak bezdech senny. To dalej pogarsza syptom zmęczenia. W jednym badaniu dotyczącym fibromyalgii i snu u połowy osób z fibromialgią stwierdzono również bezdech senny.

9) Nadwaga lub niedowaga

Nadwaga zwiększa ryzyko zmęczenia, z różnych powodów. Należą do nich konieczność noszenia większej masy ciała, większe prawdopodobieństwo wystąpienia bólu stawów i mięśni, a także większe prawdopodobieństwo wystąpienia stanu, w którym zmęczenie jest powszechnym objawem, takim jak cukrzyca lub bezdech senny.

Podobnie, osoba z niedowagą może się łatwo znużić w zależności od przyczyny ich stanu.Zaburzenia odżywiania, nowotwory, choroby przewlekłe i nadczynność tarczycy mogą powodować utratę wagi wraz z nadmiernym zmęczeniem i zarażeniem.

10) Za dużo lub za mało aktywności

Osoba, która odczuwa zmęczenie, może nie ćwiczyć, a brak ruchu może spowodować dalsze zmęczenie. Brak ćwiczeń może ostatecznie spowodować dekondycjonowanie, przez co trudniejsze i bardziej męczące jest wykonywanie fizycznego zadania.

Zmęczenie może również wpływać na zdrowe osoby po długotrwałej, intensywnej aktywności umysłowej lub fizycznej. Praca lub pozostawanie bezczynnym przez długie godziny bez przerwy, szczególnie podczas jazdy, zwiększa ryzyko błędów i wypadków. Statystyki pokazują, że wśród kierowców ciężarówek i autobusów dłuższe godziny pozostawania w stanie spoczynku prowadzą do większej liczby wypadków drogowych.

Ważne jest, aby nie jeździć podczas snu. Ankieta przeprowadzona przez CDC wykazała, że ​​około 1 na 25 kierowców w wieku 18 lat i starszych zasnęło podczas jazdy w ciągu ostatnich 30 dni.

Objawy

Głównym objawem zmęczenia jest wyczerpanie związane z aktywnością fizyczną lub umysłową. Osoba nie czuje się odświeżona po odpoczynku lub spaniu. Może być ciężko wykonywać codzienne czynności, w tym pracę, prace domowe i opiekę nad innymi.

Oznaki i objawy zmęczenia mogą być fizyczne, psychiczne lub emocjonalne.

Typowe objawy zmęczenia mogą obejmować:

Bóle ciała mogą być oznaką zmęczenia.

 • ból lub ból mięśni
 • apatia i brak motywacji
 • senność w ciągu dnia
 • trudności w koncentracji lub uczeniu się nowych zadań
 • problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia i biegunka
 • bół głowy
 • drażliwość i nastroje
 • spowolniony czas reakcji
 • problemy ze wzrokiem, takie jak rozmycie obrazu

Objawy mają tendencję do nasilenia po wysiłku. Mogą pojawić się kilka godzin po ćwiczeniach lub ćwiczeniach lub ewentualnie następnego dnia.

Diagnoza

Rozpoznanie może być trudne, ponieważ przyczyny i objawy są zróżnicowane i niespecyficzne.

Lekarz może zadawać pytania dotyczące:

 • jakość zmęczenia
 • wzorce zmęczenia, na przykład, pora dnia, kiedy objawy są gorsze lub lepsze, i czy drzemka pomaga
 • jakość snu, w tym stan emocjonalny, wzorce snu i poziomy stresu

Dana osoba może pomóc, rejestrując całkowity czas spania każdego dnia i częstotliwość budzenia się podczas snu.

Lekarz przeprowadzi badanie fizykalne w celu sprawdzenia oznak choroby i zapyta pacjenta, jakich leków używa. Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, obejmują obecne lub niedawne infekcje oraz zdarzenia, które mogą wywołać zmęczenie, takie jak poród, przebycie chirurgiczne lub powrót do zdrowia po poważnym urazie lub chorobie.

Lekarz zapyta również o nawyki związane ze stylem życia, w tym dietę, stosowanie kofeiny, zażywanie narkotyków, spożywanie alkoholu, wzorce pracy i snu.

Testy diagnostyczne

Pomogą one zdiagnozować podstawową przyczynę. W zależności od innych objawów mogą być konieczne badania moczu, badania obrazowe, kwestionariusze zdrowia psychicznego i badania krwi.

Testy mogą pomóc w wykluczeniu przyczyn fizycznych, takich jak infekcje, problemy hormonalne, niedokrwistość, problemy z wątrobą lub problemy z nerkami. Lekarz może zamówić badanie snu, aby wykluczyć zaburzenie snu.

Jeśli zdiagnozowana zostanie choroba, choroba ta będzie leczona. Kontrolowanie cukrzycy może na przykład pomóc w rozwiązaniu problemu zmęczenia.

Leczenie

Aby skutecznie leczyć zmęczenie, należy najpierw znaleźć przyczynę. Niektóre przykłady mogą być:

 • niedokrwistość
 • bezdech senny
 • źle kontrolowany poziom cukru we krwi
 • niedoczynność lub nadczynność tarczycy
 • infekcja
 • otyłość
 • depresja
 • nienormalny rytm serca

Odpowiednie leczenie stanu może pomóc złagodzić zmęczenie.

Joga, CBT i uważność na zmęczenie

W jednym z badań uczestnicy zgłaszali, że zmęczenie, lęk i depresja spadły, podczas gdy jakość życia poprawiła się u osób ze stwardnieniem rozsianym (MS), które przeszły 2 miesiące treningu medytacji uważności.

W badaniu dotyczącym korzyści płynących z jogi stwierdzono poprawę symptomów zmęczenia i jakości snu u osób, które przeżyły raka. Czterotygodniowy program obejmował pozycje, medytację, oddech i kilka innych technik.

W badaniu przeprowadzonym w 2017 r. Przeanalizowano zalety terapii behawioralnej poznawczej (CBT), uważności i jogi w leczeniu zaburzeń snu u pacjentów z rakiem piersi. Badacze donoszą, że ci, którzy uczestniczyli w CBT, odczuwali największą poprawę snu, zmniejszenie zmęczenia, depresji i lęku, a także poprawę jakości życia.

Wyniki badań dotyczących uważności i jogi nie były tak jednoznaczne, ale zdawały się wskazywać na niewielką poprawę lub przynajmniej ogólną korzyść.

Leczenie domowe

Oto kilka wskazówek, jak przezwyciężyć zmęczenie.

Sen

Jakość snu jest ważnym elementem radzenia sobie ze zmęczeniem. Aby ćwiczyć dobrą higienę snu:

 • Staraj się iść do łóżka i budzić się o tej samej porze każdego dnia, nawet w dni wolne.
 • Ustaw temperaturę w sypialni na wygodnym poziomie. Cooler może być lepszy. National Sleep Foundation zaleca temperaturę pokojową od 60 do 67 ° F.
 • Upewnij się, że w pokoju jest ciemno i cicho.
 • Unikaj ekranu na godzinę przed snem, ponieważ światło i dźwięki z telewizora lub ekranu komputera mogą stymulować aktywność mózgu, wpływając na jakość snu.
 • Unikaj jedzenia w ciągu 90 minut lub 2 godzin przed pójściem spać.
 • Gdy nadchodzi pora snu, fizycznie i psychicznie zwolnij. Miej spójną rutynę. Ciepła kąpiel lub słuchanie kojącej muzyki może pomóc ci oczyścić umysł ze stresujących i niepokojących myśli przed pójściem spać.

Pomocne może być również prowadzenie dzienniczka snu.

Nawyki żywieniowe i alkoholowe

Dieta może wpływać na nasze zmęczenie i energię.

Oto kilka porad:

 • Jedz małe, częste posiłki przez cały dzień.
 • Jedz przekąski o niskiej zawartości cukru.
 • Unikaj fast foodów i stosuj zrównoważoną dietę.
 • Spożywaj dużo świeżych owoców i warzyw.
 • Pij napoje alkoholowe i kofeinowe z umiarem lub w ogóle. Unikaj kofeiny po południu i wieczorem.

Umiarkowana i dobrze zbilansowana dieta może prowadzić do lepszego zdrowia i lepszego snu.

Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna może pomóc w zmniejszeniu zmęczenia poprzez poprawę snu. Jednak ci, którzy nie byli aktywni fizycznie od jakiegoś czasu, powinni stopniowo wprowadzać ćwiczenia. Pomocny może być lekarz lub terapeuta sportowy. Ćwicz w czasie dnia, który jest najbardziej produktywny dla Ciebie.

Zrób sobie przerwę od jazdy

CDC nakłania ludzi do poznania znaków ostrzegawczych senności na drodze.

Jeśli kierowca zauważy, że wykonuje jedną z poniższych czynności, powinien odjechać i zdrzemnąć się lub zmienić kierowcę.

 • ziewanie i mruganie
 • nie pamiętając ostatnich kilometrów, którymi jechali
 • brakuje wyjścia
 • dryfować przez pas
 • wjeżdżając na pasmo dudniące
 • kłopot z koncentracją

Jeśli zmęczenie i senność wpływają na twoje codzienne życie, a żadna z tych porad nie działa, powinieneś udać się do lekarza.

Like this post? Please share to your friends: