Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy ludzie mogą się mange?

Mange jest ogólnym terminem używanym do opisywania chorób skóry powodowanych przez niektóre gatunki roztoczy u zwierząt. Kiedy te roztocza wpływają na człowieka, stan nazywa się świerzb.

Roztocze są mikroskopijnymi, ośmionożnymi pasożytami, które mogą żyć na zwierzętach, w tym psach, kotach i ludziach. Wchodzą albo w skórę, albo w mieszki włosowe, aby złożyć jaja.

W tym artykule przyjrzymy się różnicom między mange u ludzi i zwierząt, wraz z objawami, leczeniem i zapobieganiem infestacji roztoczy u ludzi.

Mange u ludzi a zwierzęta

Świerzb na dłoni spowodowany przez mange u ludzi

Różne gatunki roztoczy wpływają na różne zwierzęta – na przykład, roztocza sarkoptyczne tego gatunku powodują rozwój niektórych psów. Ludzie nie mogą złapać mange od psa lub kota.

Roztocza, które dotykają ludzi, to inny podgatunek nazywany. Te roztocza powodują chorobę zakaźną zwaną świerzb, która może szybko rozprzestrzeniać się wśród ludzi poprzez kontakt fizyczny.

Roztocza zwierząt nie przeżywają dobrze na ludzkiej skórze. Po kontakcie z dotkniętym zwierzęciem osoba może zauważyć czerwone pręgi, podobne do ugryzienia komara, ale powinno to być tymczasowe. Osoba może używać kortyzonu, aby zmniejszyć stan zapalny i swędzenie.

Jednak osoba może uzyskać świerzb przez bliski kontakt fizyczny z osobą, która już ma ten stan. Rzadko, świerzb można rozprzestrzeniać, dzieląc się odzieżą lub pościelą z osobą zakażoną.

Objawy

Świerzb to powszechna choroba na całym świecie. Jest bardziej problematyczny w obszarach, które są przepełnione lub mają słabe warunki sanitarne.

U osoby, która nigdy wcześniej nie miała kontaktu z roztoczami, objawy mogą się nie pojawiać przez 2 do 6 tygodni po zakażeniu. Jednak osoba może nadal rozprzestrzeniać świerzb na innych ludzi, gdy nie odczuwają żadnych objawów.

Osoba, która wcześniej chorowała na świerzb, może doświadczyć objawów już po 1-4 dniach od zakażenia.

Objawy obejmują:

 • intensywne swędzenie, które może być bardziej ostre w nocy
 • wysypka skórna między palcami, która może wyglądać jak małe pęcherze
 • małe ślady pęcherzy lub uderzeń, zwane norami, w których roztocza podróżowały

Objawy roztoczy najczęściej pojawiają się w obszarach z fałdami skóry, w tym palcami, dłońmi, pośladkami, pod piersią oraz wewnętrznym kolanem i łokciem.

Leczenie

Leki na receptę w torebce na receptę

Świerzb można leczyć za pomocą scabicides, które są lekami, które zabijają roztocza i niszczą jaja roztocza. Skuteczne leki antybiotyczne nie są dostępne bez recepty i muszą być przepisane przez lekarza.

Typowe leki przepisane przez lekarza obejmują krem ​​permetryny 5% (Elimite), balsam lindanowy, krotamiton (Eurax) lub ivermectin (Stromectol).

Raz przepisany balsam na bazie scabicide powinien być stosowany w następujący sposób:

 • nałóż krem ​​na czystą skórę
 • pozostaw tak długo, jak zalecają instrukcje
 • przykryj całe ciało aż po szyję, aby uzyskać maksymalną skuteczność
 • u dzieci i niemowląt należy również nałożyć krem ​​na skórę głowy
 • po zabiegu zamień się na czyste ubranie

Partnerzy seksualni i ludzie, którzy byli w bliskim kontakcie z osobą zarażoną, powinni również zostać przetestowani i prawdopodobnie leczeni z powodu świerzbu, ponieważ jest ona bardzo zaraźliwa. Każda osoba powinna być leczona w tym samym czasie, aby zapobiec ponownemu zakażeniu.

W przypadku osób, które nie mogą stosować tych leków lub nie reagują na nie, lekarz może przepisać inne leki, takie jak siarka połączona z wazeliną.

Strona główna zadośćuczynienie

Oprócz stosowania leków przeciwkrwistych, osoba może podjąć działania w domu, aby złagodzić swędzenie i ból związany z podrażnieniem skóry. Obejmują one:

 • moczenie skóry w zimnej wodzie lub stosowanie mokrej myjki na skórze
 • nałożenie łagodzącego balsamu na skórę, takiego jak balsam calaminowy
 • przyjmowanie leków przeciwhistaminowych

Zapobieganie

pranie z powodu mange u ludzi

Można podjąć pewne działania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się roztoczy na inne osoby i uniknąć ponownej infekcji.

Obejmują one:

 • Około 3 dni przed zabiegiem umyć wszystkie ubrania, ręczniki i pościel ciepłą wodą z mydłem, a następnie umieścić w gorącej suszarce lub wyczyścić na sucho. Roztocza nie mogą przetrwać dłużej niż 3 dni, gdy nie znajdują się na ludzkiej skórze.
 • Ułóż ubrania lub pościel, które nie mogą być prane w zapieczętowanej plastikowej torbie przez co najmniej 72 godziny, ale im dłużej, tym lepiej.

Perspektywy

Świerzb jest wysoce zakaźny. Objawy świerzbu mogą pojawić się po upływie 2 miesięcy od zarażenia, chociaż osoba zarażona może przekazać roztocza innym osobom bez wiedzy w tym czasie. Osoba, która wcześniej miała świerzb, może doświadczyć objawów od 1 do 4 dni po nowej infekcji.

Chociaż zakaźne, świerzb można łatwo leczyć za pomocą miejscowych kremów o nazwie scabicides, które zabijają roztocza i ich jaja. Po leczeniu świąd może utrzymywać się przez kilka tygodni, zanim całkowicie ustąpi.

Like this post? Please share to your friends: