Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Globus sensacja: Przyczyny grudki w gardle

Wrażenie Globusa to przytłaczające uczucie, że w gardle człowieka tkwi guzek lub obcy przedmiot. Jednak badanie fizykalne ujawni, że nie ma obiektu ani guzka.

W tym artykule zbadamy, czym jest sensacja globusowa, wraz z jej możliwymi przyczynami i leczeniem.

Czym jest sensacja globus?

Kobieta trzyma jej gardło, gdy doświadcza guza w gardle.

Wrażenie Globusa jest uporczywym uczuciem guza w gardle. Ludzie zgłaszają guz jako niebolesny, ale często denerwujący.

Czucie Globusa jest często trudne do leczenia, może trwać bardzo długo i prawdopodobnie powtórzy się w przyszłości. Wiele osób odczuwa ulgę od jedzenia lub picia.

Hipokrates odnotował pierwsze znane przypadki sensacji globusu około 2500 lat temu. Ale dopiero w 1707 r. John Purcell dokładniej opisał stan jako ciśnienie w chrząstce tarczycy z powodu skurczu mięśni szyi.

Mimo to lekarze błędnie traktowali doniesienia o sensacji globusu za związane z napadami histerii. Poczucie Globusa stało się znane jako „globus hystericus”, ponieważ było często związane z menopauzą lub innymi czynnikami psychologicznymi u kobiet.

Dopiero w 1968 roku sensacja globusa nie była już związana z oznakami histerycznej osobowości i została przemianowana na „globus pharyngeus”.

Rozpoznawanie i leczenie czucia globusa nie zawsze jest łatwe, ponieważ istnieje szereg możliwych przyczyn. Należą do nich stres i lęk, więc diagnoza oparta na badaniu fizycznym jest zazwyczaj niemożliwa.

Kto dostaje sensację globusu?

Poczucie Globus jest powszechnym stanem. Raporty wskazują, że sensacja globus stanowi około 4 procent wszystkich nowych zaleceń praktyki dotyczącej ucha, nosa i gardła (ENT).

Stan ten występuje zarówno u kobiet, jak iu mężczyzn. Jest jednak bardziej prawdopodobne, że kobieta zgłosi objawy choroby niż mężczyźni. Również osoby w średnim wieku częściej zgłaszają to niż osoby młodsze.

Przyczyny grudki w gardle

Człowiek czuje się zestresowany i niespokojny w pracy.

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn sensacji globus. We wszystkich przypadkach przyczyny pomogą zdefiniować niezbędne leczenie. Niektóre z najczęstszych przyczyn to:

 • stany zapalne gardła
 • refluks żołądkowo-przełykowy
 • czynniki psychologiczne, takie jak stres lub lęk
 • nienormalna funkcja zwieracza przełyku górnego
 • rzadkie guzy
 • choroba tarczycy
 • wcześniej złożone przedmioty

Stany zapalne gardła

Stany zapalne gardła powodują podrażnienie i stany zapalne gardła. Niektóre z tych warunków obejmują:

 • zapalenie migdałków
 • zapalenie gardła
 • przewlekłe zapalenie zatok przy nacieku podnabłonkowego

Warunki te mogą powodować zwiększoną wrażliwość w odczuciu gardła i globusa.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) może czasami powodować uczucie globusu. Badania wskazują, że około 23 do 68 procent wszystkich osób z uczuciem globusa może przypisywać to kwasowemu refluksowi lub objawom GERD.

Niepokój lub stres

Istnieją pewne powiązania między warunkami psychologicznymi a odczuciem globusa. Niektóre badania wykazały, że stres psychiczny, taki jak stres, depresja i lęk zdrowotny, wiąże się z wyższymi wskaźnikami czucia globusa.

Niektóre badania wskazują również na stres lub traumatyczne zdarzenia życiowe, które mogą wywołać wrażenie globusu lub pogorszyć objawy. Konieczne są dalsze badania, aby określić dokładny związek między czynnikami psychologicznymi a odczuciem globusa.

Nieprawidłowa funkcja zwieracza przełyku górnego

Nieprawidłowa funkcja górnego zwieracza przełyku (UES) występuje, gdy klapka kontrolująca przepływ powietrza przez tchawicę nie działa normalnie.

UES może odpowiadać za niektóre przypadki sensacji globus. Jeśli przyczyną jest UES, stan można zazwyczaj leczyć wstrzyknięciami zaprojektowanymi, aby pomóc prawidłowo funkcjonować UES.

Rzadkie nowotwory

Rzadko, wrażenie globusa może być spowodowane przez guz w gardle. Przykładem raka są przerzuty ustno-gardłowe w raku Merkela.

Choroba tarczycy

Osoba może zgłaszać objawy czucia globusu, jeśli mają zaburzenia tarczycy. Może to wystąpić u osób zarówno z czynną nieprawidłowością jak i po tarczycy, czyli wtedy, gdy tarczyca została całkowicie lub częściowo usunięta.

Dokładna korelacja między chorobą tarczycy a uczuciem globusa jest niejasna, ale wydaje się, że w niektórych przypadkach można leczyć tarczycę.

Wcześniej złożony obiekt

Czasami po usunięciu obiektu z gardła może pozostać mały kawałek. Może to spowodować zablokowanie czucia gardła.

Co ważniejsze, ten kawałek może się z czasem przesunąć i zablokować drogi oddechowe. W takich przypadkach ważne jest, aby zwrócić się o pomoc medyczną w celu usunięcia obiektu blokującego.

Inne czynniki

Niektóre badania wykazały powiązania z dodatkowymi problemami ze stawami lub mięśniami. Badania te są często izolowane, więc potrzebne są dalsze badania, aby określić dokładny związek pomiędzy warunkami i odczuciem globusa.

Niektóre inne możliwe czynniki to:

 • zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ)
 • niemożność wyprodukowania wystarczającej ilości śliny
 • osteofity szyjkowe lub ostrogi kostne
 • Zespół orła
 • napięcie krtani i gardła

Leczenie

Kobieta wyjaśnia lekarzom problemy z gardłem i szyją.

Żadne pojedyncze leczenie nie wyleczy wszystkich przypadków czucia globusa. Jeśli podstawową przyczyną jest problem fizyczny, taki jak GERD, uczucie guza w gardle zostanie zmniejszone lub zniknie po leczeniu przyczyny.

Jednak nie wszystkie metody działają dla wszystkich ludzi i objawy mogą się utrzymywać nawet po leczeniu.

Uwzględnienie czynników psychologicznych może pomóc osobie odczuwającej globus zmniejszyć dyskomfort. Podejmowanie kroków w celu zmniejszenia lęku lub stresu może znacznie poprawić objawy choroby.

Jeśli nie ma ukrytej choroby fizycznej lub niedrożności gardła, lekarz może zalecić terapię behawioralną poznawczą (CBT) lub inne metody w celu zmniejszenia lęku.

Kiedy iść do lekarza

Osoba z uczuciem globus może nigdy nie potrzebować wizyty u lekarza, ponieważ stan ten może się samoczynnie wyjaśnić.

Jednak w przypadkach przewlekłego czucia globusowego osoba może chcieć porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia w celu zidentyfikowania przyczyny doznania. W takich przypadkach dana osoba może być w stanie leczyć podstawową przyczynę i zapobiegać kolejnym epizodom sensacji globus.

Istotne jest, aby osoby, które niedawno miały przedmiot wbity w gardło, szukały natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli czują, że drogi oddechowe są zwężone. W takich przypadkach niewielka część obiektu może nadal być obecna i może blokować drogi oddechowe.

Potrzebne są dalsze badania, aby określić związek między guzem w gardle i warunkami, które go powodują.

Like this post? Please share to your friends: