Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym jest niedociśnienie ortostatyczne?

Niedociśnienie ortostatyczne, zwane także niedociśnieniem ortostatycznym, definiuje się jako nagły spadek ciśnienia krwi spowodowany zmianą postawy, na przykład gdy osoba wstaje szybko.

Kiedy osoba wstaje po usiądzie lub leżącej, krew normalnie gromadzi się w nogach z powodu grawitacji. Ciało następnie działa, aby popchnąć krew w górę, aby dostarczyć mózgowi tlenu.

Jeśli organizm nie jest w stanie zrobić tego wystarczająco, spada ciśnienie krwi, co może prowadzić do objawów, takich jak zawroty głowy, niewyraźne widzenie lub omdlenia.

Czym jest niedociśnienie ortostatyczne?

Zostaje podjęte ciśnienie krwi

Niedociśnienie lub niskie ciśnienie krwi występuje, gdy ciśnienie krwi w tętnicach spada poniżej normalnego poziomu.

Serce pompuje krew dookoła ciała przez naczynia krwionośne. Te rurowe struktury obejmują tętnice, żyły i naczynia włosowate. Ciśnienie krwi jest miarą siły krwi na ściankach tętnic, gdy przepompowuje je.

Ciśnienie krwi mierzone jest w milimetrach słupa rtęci (mmHg) i ma dwie wartości:

 • Ciśnienie skurczowe: ciśnienie, gdy komory serca ściskają i przepompowują krew do tętnic.
 • Ciśnienie rozkurczowe: ciśnienie mierzone między uderzeniami serca, gdy komory się rozluźniają. Jest to czas, w którym serce otrzymuje natlenioną krew.

Skurczowe ciśnienie krwi wynoszące 120 mmHg i rozkurczowe ciśnienie krwi 80 mmHg lub 120/80 są uważane za prawidłowe. Osoba z odczytem 90/60 mm Hg lub niższym jest uważana za osobę z niedociśnieniem lub niskim ciśnieniem krwi.

Osoby z niedociśnieniem ortostatycznym często doświadczają spadku ciśnienia krwi o około 20/10 mmHg w ciągu 3 minut od stania.

Niskie ciśnienie krwi zazwyczaj nie wymaga leczenia. Jeśli jednak u pacjenta występują regularne niedociśnienie ortostatyczne, należy skontaktować się z lekarzem.

Niedociśnienie ortostatyczne występuje często u osób w wieku 65 lat lub starszych, ponieważ zdolność reagowania organizmu na spadki ciśnienia krwi może spowolnić się wraz z wiekiem.

Liczby cytowane w badaniach Narodowego Centrum Biotechnologii Według szacunków, niedociśnienie ortostatyczne występuje w około 18 procentach mężczyzn i kobiet w wieku 65 lat lub starszych w Stanach Zjednoczonych.

W tym samym badaniu zauważono, że przypadki niedociśnienia ortostatycznego wśród osób starszych stanowią 35 procent przyjęć do szpitala w USA.

Przyczyny

Utrata płynu w naczyniach krwionośnych jest najczęstszą przyczyną objawów związanych z niedociśnieniem ortostatycznym. Może to być spowodowane odwodnieniem wywołanym przez biegunkę, wymioty i stosowanie leków, takich jak leki moczopędne lub tabletki na bazie wody. Ten lek pomaga ciału pozbyć się nadmiaru wody i soli przez mocz.

Utrata krwi, niedokrwistość i inne stany, które powodują niższą liczbę czerwonych krwinek są również prawdopodobnymi przyczynami. Kiedy dostępnych jest mniej erytrocytów do przenoszenia tlenu we krwi, mogą wystąpić zawroty głowy i uczucie pustki w głowie.

Niektóre leki, takie jak beta-blokery i leki przeciwdepresyjne, mogą również wywoływać objawy związane z niedociśnieniem ortostatycznym. Praca lub ćwiczenia w czasie upałów lub obłożnie obłożnie przez dłuższy czas również mogą prowadzić do tych objawów.

Choroba Parkinsona, ciąża i choroby serca, takie jak nieregularne rytmy serca i choroba zastawki, również powodują objawy związane z niedociśnieniem ortostatycznym.

Objawy

Zawroty głowy, niewyraźne widzenie i uczucie mdłości

Objawy niedociśnienia ortostatycznego obejmują:

 • zawroty głowy
 • zawroty
 • rozmazany obraz
 • półomdlały
 • spadanie
 • nudności
 • zmęczenie

Objawy te zwykle ustępują, gdy organizm powoli dostosowuje się do pozycji pionowej lub po kilkukrotnym siedzeniu lub leżeniu.

Każdy, kto regularnie doświadcza któregokolwiek z tych stanów, powinien niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Komplikacje

Powszechne powikłanie niedociśnienia ortostatycznego spada w wyniku utraty przytomności, co może spowodować poważne obrażenia.

Objawy mogą również maskować poważniejsze choroby. Należą do nich choroby sercowo-naczyniowe, takie jak niewydolność serca i problemy z rytmem serca.

Nagłe obniżenie ciśnienia krwi spowodowane niedociśnieniem ortostatycznym jest czynnikiem ryzyka udarów ze względu na zmniejszenie dopływu krwi do mózgu.

Diagnoza

Jeśli ktoś doświadcza któregokolwiek z powyższych symptomów, ich lekarz zbada ich historię medyczną. W razie potrzeby lekarz przeprowadzi badania, aby ustalić, czy ukryty stan chorobowy wywołuje objawy.

Na przykład, jeśli określony lek powoduje spadek ciśnienia krwi, lekarz może dostosować dawkę lub zalecić zmianę na inny lek.

Test stołu z nachyloną głową pozwoli zorientować się, w jaki sposób ciśnienie krwi pacjenta reaguje na zmiany pozycji ciała. Podczas tego testu, osoba leży na stole, który jest powoli pochylony w górę.

Badania krwi mogą wykazać, czy ktoś ma niski poziom cukru we krwi lub małą liczbę czerwonych krwinek, które są oznaki niskiego ciśnienia krwi.

Elektrokardiogram (EKG lub EKG), który monitoruje sygnały elektryczne serca, może wykryć nieprawidłowości w rytmie serca i problemy z dopływem krwi i tlenu do serca.

USG serca lub echokardiogram ocenia zastawki serca za pomocą fal dźwiękowych i może wykryć podstawowe zaburzenia.

Test wytrzymałościowy można przeprowadzić, gdy lekarz monitoruje serce, podczas gdy osoba ćwiczy lub po podaniu leku.

Leczenie i zapobieganie

Istnieje kilka sposobów postępowania w przypadku niedociśnienia ortostatycznego lub zapobiegania mu, z których większość nie wymaga stosowania leków.

 • Utrzymuj nawodnienie poprzez picie dużej ilości płynów. Płyny utracone z biegunki lub wymiotów należy natychmiast wymienić. Unikaj lub ogranicz spożycie alkoholu, ponieważ alkohol może pogorszyć niedociśnienie ortostatyczne.
 • Użyj więcej soli w posiłkach.Jednak najpierw skonsultuj się z lekarzem, ponieważ zbyt duża ilość soli w diecie może zwiększyć ciśnienie krwi.
 • Unikaj forsownej aktywności podczas upałów.
 • Wstając z łóżka, usiądź na brzegu łóżka przez minutę, zanim wstaniesz.
 • Spać z głową łóżka lekko podniesioną.
 • Pończochy uciskowe mogą promować krążenie i zapobiegać gromadzeniu się płynu w nogach.

Ciężkie przypadki niedociśnienia ortostatycznego można leczyć za pomocą leków zwiększających ciśnienie krwi.

PLMedBook