Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym jest przesada?

Kiedy łuk stopy zapadnie się nadmiernie w dół lub do wewnątrz, jest to znane jako nadmierne spiętrzenie. Czasami ludzie nazywają ten stan płaskimi stopami.

Sposób, w jaki stopa człowieka uderza o ziemię, może mieć znaczący wpływ na ich ciało. Osoby z płaskimi stopami lub nadmiernie nadpobudliwe mogą mieć większą liczbę urazów niż osoby o normalnej pronacji.

Istnieją jednak proste sposoby leczenia, aby zapobiec urazom wynikającym z nadmiernej protekcji.

Pronowanie i overpronation

Overpronation i płaskie stopy lub upadłe łuki. Image credit: FA RenLis, (2011, 26 stycznia)

Pronacja odnosi się do naturalnego sposobu poruszania się stopy z boku na bok, gdy osoba chodzi lub biegnie.

Występuje, gdy ciężar przenoszony jest z pięty na kulę stopy, gdy osoba przechodzi przez ich chód lub bieg kroku.

Pronacja występuje również podczas stania, aw tym przypadku pronacja odnosi się do ilości, jaką stopa toczy się do wewnątrz w kierunku łuku.

Niektóre pronacje są normalne. Overpronation występuje wtedy, gdy stopa toczy się zbyt mocno w kierunku łuku i może powodować różne obrażenia.

Overpronation i kontuzje

Overpronation naraża ludzi na zwiększone ryzyko wystąpienia określonych urazów. Dzieje się tak, ponieważ zakłóca naturalne ustawienie ciała i powoduje zwiększone uderzenie, gdy stopa uderza w ziemię.

Sportowcy z overpronation, szczególnie biegacze, widzą zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia urazów nadużywania.

Urazy, które często występują u osób z nadmierną populacją obejmują:

 • szyny goleniowe
 • bunions
 • ból pięty
 • podeszew fasciitis
 • zespół zespołu biodrowo-piszczelowego, zapalenie więzadła na zewnątrz kolana
 • przewlekły ból w dole pleców
 • złamania naprężeń w stopie lub podudzie
 • zespół bólu rzepkowo-udowego
 • Zapalenie ścięgna Achillesa

Przyczyny

Overpronation, powodujący upadek łuku i płaską stopę, przedstawiony na schemacie wzdłuż pustej stopy lub wysokiego łuku, znanego jako supinacja.

Overpronacja jest zwykle powodowana przez płaskie, bardzo elastyczne stopy.

Czasami ludzie rodzą się z płaskimi stopami. Istnieją jednak również warunki i sytuacje, które mogą zwiększyć szanse osoby na rozwinięcie płaskich stóp lub osłabionych łuków, co może prowadzić do nadmiernej obrony.

Te warunki i sytuacje obejmują:

 • być w ciąży
 • nadwaga lub otyłość
 • brania udziału w każdej aktywności, takiej jak bieganie, która polega na wielokrotnym uderzaniu stopy o twardą powierzchnię przez dłuższy czas

Diagnoza

Wiele osób, które przesadzają, wiedzą, że mają płaskie stopy bez wizyty u lekarza.

Jeśli dana osoba uważa, że ​​może przesadzić, może najpierw dokonać samooceny, stosując jedną z trzech następujących metod:

 1. Powinny najpierw spojrzeć na swoje stopy stojąc. Jeśli nie ma wolnej przestrzeni między stopą a podłogą, w której powinien znajdować się łuk, to osoba prawdopodobnie przesadza.
 2. Jeśli dana osoba jest biegaczem, może sprawdzić stan swoich butów do biegania. Jeśli większość zużycia znajduje się w wewnętrznej części butów do biegania, prawdopodobnie jest to osoba z nadmierną protekcją.
 3. Mogą również sprawdzić swój ślad po wykonaniu kilku kroków z gołymi, mokrymi stopami. Osoba z normalną pronacją zobaczy, że odcisk palca jest połączony z odciskami stopy o około połowę szerokości stopy. Osoba, która przesadza, zobaczy swój odcisk stopy związany z całą szerokością stopy.

Jeśli dana osoba spróbuje tych trzech metod i nadal nie jest pewna, czy przesadza, może wybrać wizytę u specjalisty prowadzącego sklep, podiatrę lub ortopedę. W niektórych specjalistycznych sklepach urzędnicy są przeszkoleni, by sprawdzać, czy nie są nadmiernie przesadzone.

Podiatra, ortopeda lub fizjoterapeuta może postawić diagnozę. Osoba, która doświadcza bólu lub przewlekłych obrażeń, powinna spotkać się ze specjalistą ds. Overpronation, szczególnie jeśli próbowali samodzielnie naprawić problem w przeszłości.

Specjalista może zalecić opcje leczenia, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu.

Możliwości leczenia

Istnieje wiele różnych opcji leczenia dostępnych dla overpronation. Główne opcje leczenia to:

 • wybierając buty wspomagające
 • noszenie ortezy
 • wykonywanie ćwiczeń wzmacniających łuki i mięśnie wokół nich

Wybór obuwia wspomagającego

Osoba z overpronation powinna zachować szczególną ostrożność przy wyborze obuwia, szczególnie podczas wybierania butów do każdej aktywności, która wymaga wielokrotnych uderzeń na stopy, takich jak bieganie lub chodzenie.

Każdy z overpronation powinien szukać butów, które oferują dodatkowe wsparcie i stabilność, dzięki czemu buty minimalizują wpływ każdego kroku.

Osoba z overpronation szukającą butów wspomagających może chcieć wykonać następujące czynności przy wyborze obuwia:

 • mierzyć obie stopy
 • robić zakupy pod koniec dnia i pod koniec tygodnia, gdy stopy są trochę spuchnięte
 • nosić cienkie skarpetki podczas zakupów
 • szukaj butów, które oferują dodatkowe wsparcie łuku

Działający sklep oferujący pewną formę analizy stylu chodzenia, podiatra lub chirurg ortopeda może polecić dobre buty.

Ćwiczenia do overpronation

Podiatra kontrolujący stopy pacjenta.

Czasami osoba z nadmierną protekcją zostanie skierowana do fizjoterapeuty w celu wzmocnienia ćwiczeń.

Ćwiczenia te mogą wspomóc łuki stóp i mięśnie, które wspomagają łuki.

Fizjoterapeuta może zalecić, aby osoba z nadmierną rezerwacją i związanymi z nią obrażeniami mogła do swoich rutynowych czynności dodać następujące ćwiczenia:

 • Pierwsza pozycja demi plié: Z frekwencją od bioder, więc stopy wychodzą na zewnątrz, a pięty są razem, zegnij kolana, trzymając pięty na podłodze.
 • Walcowanie stóp: Stojąc z rozstawionymi stopami o szerokości biodra, zwinąć ciężar ciała na zewnątrz stóp, a następnie kilkakrotnie powrócić do normalnej pozycji.
 • Rozciągnięty odcinek łydki: Ciasne mięśnie łydek mogą obciążać ścięgna Achillesa zbyt mocno, pogarszając płaskie stopy. Rozciągnij mięśnie łydek, siedząc z wyciągniętymi przed sobą nogami, z rozłożonymi nogami. Następnie zawinąć do przodu w talii i sięgnąć po palce u nóg.

Noszenie ortezy

Ortotyki to specjalne wkładki, które wsuwają się w buty, aby zapewnić dodatkowe wsparcie dla łuku i pomóc zminimalizować wpływ sposobu, w jaki ktoś chodzi.

Bardziej ogólna ortezy są dostępne bez recepty i mogą zapewnić wystarczające wsparcie, aby zapobiec urazom wynikającym z nadmiernej protekcji.

Jednak w niektórych przypadkach osoba z nadmierną populacją może wymagać niestandardowych ortotek, które podyktor może zamówić w oparciu o analizę stylu chodzenia danej osoby.

Zapobieganie

Niektóre osoby nie mogą zapobiec overpronation, ale mogą zmniejszyć jego efekt poprzez użycie orthotyki i odpowiedniego obuwia.

Osoby te mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko urazu związanego z nadmierną protekcją, wykonując zalecane ćwiczenia.

Inne osoby mogą być w stanie zapobiec rozwojowi nadpobudliwości poprzez utrzymanie zdrowej wagi.

Perspektywy

Każdy, kto doświadcza bólu lub powtarzających się obrażeń spowodowanych nadmierną protekcją, powinien zgłosić się do lekarza. Lekarz może zalecić wiele opcji dla osoby, która może złagodzić ból i zapobiec ponownemu uszkodzeniu.

Osoby z urazami związanymi z overpronieniem mogą podjąć kroki, aby zapobiec dalszym obrażeniom w przyszłości.

Dla wielu osób z overpronation rozwiązanie jest tak proste, jak noszenie ortezy lub zmiana obuwia.

PLMedBook