Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest plwocina?

Plwocina powstaje, gdy płuca danej osoby są chore lub uszkodzone. Plwocina nie jest śliną, ale grubym śluzem – czasami nazywanym flegmą – która jest odkurzona z płuc.

Ciało wytwarza śluz, aby utrzymać cienkie, delikatne tkanki dróg oddechowych wilgotne, tak aby małe cząstki ciał obcych, które mogą stanowić zagrożenie, mogły zostać uwięzione i wypchnięte.

Czasami, na przykład w przypadku infekcji w płucach, wytwarzany jest nadmiar śluzu. Ciało próbuje pozbyć się tego nadmiaru, kaszląc je jako plwocinę.

Przyczyny i kolory

Kobieta kaszle do ręki.

Jest wiele różnych powodów, dla których organizm produkuje nadmiar plwociny. Poniżej znajduje się lista niektórych z tych przyczyn wraz z opisem plwociny.

Palenie

U palaczy śluz gromadzi się w płucach, powodując „kaszel palacza”. Wytworzona plwocina może być zielona, ​​żółta lub krwawa.

Astma

Ludzie z astmą mają drogi oddechowe, które są wrażliwe na alergeny, zanieczyszczenia środowiska i infekcje dróg oddechowych. Ta wrażliwość może prowadzić do zapalenia dróg oddechowych, jak również do wzrostu produkcji śluzu.

Zwłóknienie torbielowate

Mukowiscydoza jest dziedziczną chorobą spowodowaną przez wadliwy gen. Prowadzi to do zablokowania mniejszych dróg oddechowych grubym śluzem, co powoduje trudności w oddychaniu.

Gęsty śluz w mukowiscydozie staje się idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Wiele osób z mukowiscydozą rozwija przewlekłe bakteryjne infekcje płuc.

Infekcje dróg oddechowych (RTI)

Plwocina, która ma inny kolor niż ślina, może być znakiem niższego RTI. W przypadku plech bakteryjnych plwocina może również mieć gęstą konsystencję i nieprzyjemny zapach.

Zasadniczo, plwocina jest ciemnozielona na wczesnych etapach infekcji i stopniowo rozjaśnia się wraz ze wzrostem infekcji. Jest to obecność enzymu o nazwie mieloperoksydaza, która nadaje plwocinie zielony kolor podczas infekcji.

Niektóre infekcje mogą spowodować, że plwocina będzie żółta, szara lub zardzewiała.

Wspólne RTI

Kobieta w łóżku z gorączką i termometrem temperatury.

Grypa

Grypa lub grypa mogą powodować zieloną flegmę. Główne objawy to:

 • wysoka temperatura, 100.4 ° F lub wyższa
 • zmęczenie
 • słabość
 • bół głowy

Inne częste objawy obejmują ogólne bóle i bóle, kaszel i objawy podobne do zimna, takie jak zatkany lub cieknący nos, kichanie i ból gardła.

Ludzie powinni odpoczywać w domu, pić dużo wody i utrzymywać ciepło. Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty pomogą w przypadku grypy, a większość osób poczuje się lepiej w ciągu tygodnia.

Jeśli leki przeciwwirusowe, takie jak oseltamiwir, rozpoczną się w ciągu 2 dni od zachorowania, mogą zmniejszyć czas trwania choroby 1-2 dni. Przyjmowanie leków przeciwwirusowych w późniejszym okresie infekcji może być również korzystne, szczególnie gdy ktoś jest bardzo chory lub ma wysokie ryzyko wystąpienia powikłań.

Zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli to infekcja głównych dróg oddechowych płuc, oskrzeli, które ulegają stanom zapalnym i wytwarzają dodatkowy śluz. Ludzie z tym schorzeniem mogą kaszleć żółtawoszarą lub zielonkawą plwociną.

Zapalenie oskrzeli jest stanem płuc, który może być ostry lub przewlekły.

Ostre zapalenie oskrzeli trwa około 3 tygodni. Przewlekłe zapalenie oskrzeli definiuje się jako codzienny kaszel, który powoduje plwocinę i utrzymuje się przez co najmniej 3 miesiące i występuje przez dwa kolejne lata. Jest to objaw innych chorób płuc, w tym rozedma płuc i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Większość przypadków ostrego zapalenia oskrzeli można leczyć w domu niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) i pić dużo płynów.

Zapalenie płuc

Kaszel wytwarzający plwę żółtą, zieloną, brązową lub plwociną może być oznaką zapalenia płuc, infekcji bakteryjnej, która prowadzi do obrzęku tkanek w płucach.

Inne typowe objawy to:

 • trudności w oddychaniu
 • szybkie bicie serca
 • gorączka
 • ogólne złe samopoczucie
 • pocenie się i dreszcze
 • utrata apetytu

Jeśli ktoś myśli, że ma zapalenie płuc, powinien udać się do lekarza.

Gruźlica (TB)

Jeśli ktoś ma gruźlicę, może wykrztusić zieloną lub krwawą flegmę. Będą również odczuwać objawy, które mogą obejmować:

 • utrata masy ciała
 • nocne poty
 • gorączka
 • zmęczenie
 • utrata apetytu
 • obrzęk szyi

TB jest poważnym stanem, ale można leczyć 6-miesięcznym kursem antybiotyków.

Chociaż gruźlica jest infekcją bakteryjną, która wpływa głównie na płuca, może również wpływać na górną część ciała, gruczoły, kości i układ nerwowy.

Kiedy iść do lekarza

Lekarz słucha oddechu pacjenta.

Każdy, kto podejrzewa, że ​​ma gruźlicę, powinien zwrócić się o pomoc lekarską i uzyskać leczenie.

Jeśli ktoś myśli, że może mieć zapalenie płuc, powinien również porozmawiać z lekarzem. Stan może być trudny do zdiagnozowania, ponieważ dzieli objawy z innymi częstymi przypadkami. W łagodnym zapaleniu płuc można leczyć w domu antybiotyki, odpoczynek i dużo płynów.

Większość innych RTI rozwiąże się sama w czasie. Lekarze zalecają przyjmowanie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, picie dużej ilości płynów i odpoczynek.

Jednak będą chwile, w których najlepiej będzie zwrócić się o pomoc lekarską. Te sytuacje obejmują sytuację, w której ktoś ma ciężki kaszel trwający dłużej niż 3 tygodnie.

Jeśli ktoś ma temperaturę ponad 100,4 ° F przez więcej niż 3 dni, może to być objaw zapalenia płuc, dlatego ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem.

Jeśli osoba kaszle śluzem krwi, oddycha gwałtownie, rozwija bóle w klatce piersiowej lub staje się senna lub zdezorientowana, powinna udać się do lekarza.

To samo dotyczy każdego, kto cierpi na schorzenia serca lub płuc lub doświadczył powtarzających się epizodów zapalenia oskrzeli

Co to jest test na plwocinę?

Jeśli ktoś odwiedza lekarza, może zostać poproszony o poddanie się testowi kultury plwociny. Ten test jest używany do diagnozowania bakteryjnego zapalenia płuc lub zapalenia oskrzeli. Może być również używany do monitorowania sposobu działania danego warunku.

Test hodowli plwociny zwykle wykonuje się za pomocą plamy Gram, która identyfikuje bakterie, które powodują zakażenie. Jeśli plama grama nie jest w stanie wykryć bakterii wywołujących zakażenie, można również przeprowadzić specjalistyczne testy. Obejmują rozmaz i kulturę AFB, aby znaleźć gruźlicę i infekcje prątkami gruźlicy, kulturę grzybów lub kulturę.

Próbka plwociny będzie zazwyczaj pobierana rano. W zależności od zakażenia, w ciągu następnych dni można pobrać maksymalnie trzy próbki.

Po wysłaniu na badanie plwociny można poprosić ludzi o umycie zębów, wypłukanie ich ust wodą i unikanie jedzenia przez 1-2 godziny wcześniej.

Aby wytworzyć próbkę z płuc, zwykle trzeba kaszleć. Jeśli ktoś nie może wykrztusić plwociny, może zostać poproszony o wdychanie jałowej soli fizjologicznej lub roztworu gliceryny w celu poluzowania flegmy w płucach. Czasami można też stosować inhalację parową.

Oprócz testu kultury plwociny, lekarz może poprosić kogoś o pełną morfologię krwi w celu wykrycia innych objawów choroby.

PLMedBook