Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy olejki eteryczne mogą leczyć depresję?

Olejki eteryczne są używane do wielu celów, od służenia jako naturalny środek odstraszający komary w zmniejszaniu bólu pleców i karku. Czy jednak olejki eteryczne mogą pomóc w leczeniu depresji?

Olejki eteryczne nie leczą depresji i nie powinny być stosowane jako alternatywa dla leczenia zaleconego przez lekarza. Olejki eteryczne mogą być jednak stosowane jako terapia uzupełniająca obok konwencjonalnych terapii, takich jak terapia behawioralna i leki przeciwdepresyjne.

Niektóre olejki eteryczne mogą złagodzić niektóre psychologiczne i fizyczne objawy związane z depresją. Niektóre badania wykazały, że stosowanie olejków eterycznych może poprawić sen, poprawić nastrój i poprawić jakość życia danej osoby.

Olejki eteryczne mogą również pomóc złagodzić objawy lęku, które są powszechne u osób z depresją. Szacuje się, że około 43 procent osób z lękiem i stresem stosuje jakąś alternatywną terapię, aby zmniejszyć objawy

Podobnie jak w przypadku wszystkich form alternatywnej terapii, olejki eteryczne należy stosować ostrożnie. Zawsze omawiaj użycie olejków eterycznych z lekarzem lub aromaterapeutą.

Oleje, które mogą pomóc

Twierdzi się, że następujące olejki eteryczne mogą pomóc w niektórych objawach depresji:

lawenda

 • Bergamotka może zmniejszyć lęk i stres
 • Bergamotka, lawenda i kadzidło miały pozytywny wpływ na ból i depresję u osób z nieuleczalnym rakiem
 • Lavadin zmniejszył obawy u pacjentów przed operacją
 • Lawenda może zmniejszać zachowania podobne do lęku i hamować depresję, występującą u pacjentów dentystycznych oraz obniżać stres i lęki u studentów pielęgniarstwa
 • Lawenda, kadzidło i róża mogą pomóc złagodzić niepokój i lęk podczas porodu
 • Lawenda, rumianek rzymski i neroli zmniejszyły poziom lęku u pacjentów przed operacją serca nieoperacyjnego
 • Lawenda może również poprawić sen
 • Róża może być pomocna w lęku, depresji i stresie
 • Rozmaryn może zapewniać efekty przeciwdepresyjne
 • Słodka pomarańcza może zmniejszyć lub zapobiec lękowi
 • Dziki imbir może hamować reakcje zachowań podobnych do depresji
 • Ylang ylang może zmniejszyć częstość akcji serca, ciśnienie krwi i częstość oddechów

Inne oleje, które mają łagodzić objawy depresji, które wymagają dalszych badań, obejmują:

 • Basil może zmniejszyć stres, lęk i depresję
 • Rumianek może uspokoić emocje i zmniejszyć napięcie nerwowe
 • Clary Sage może zmniejszyć lęk, stres, ataki paniki i depresję
 • Bodziszek może złagodzić niepokój, stres i zmęczenie nerwowe
 • Grejpfruty mogą działać uspokajająco i obniżać poziom lęku i stresu

Jakość dowodów na olejkach eterycznych

Olejki eteryczne

Wiele domniemanych korzyści z olejków eterycznych opiera się na rachunkach osobistych, a nie poparte dowodami naukowymi. Olejek eteryczny, który mógł „pracować” dla jednej osoby, może nie mieć wpływu na inną.

Ze względu na zapach olejków eterycznych, trudno jest prowadzić badania, w których uczestnicy i naukowcy nie wiedzą, które olejki eteryczne są używane. Z tego powodu wiele badań dotyczących wpływu olejków eterycznych na lęk i stres jest niejednoznacznych.

Jeden artykuł badawczy podsumowujący systematyczne przeglądy stosowania aromaterapii na nadciśnienie, depresję, lęk, ulgę w bólu i otępienie stwierdził, że aromaterapia jest nieskuteczną terapią dla każdego schorzenia.

Konieczne są dalsze badania, zanim lekarze będą w stanie zalecić olejki eteryczne jako leczenie pierwszego rzutu w leczeniu depresji. Jednak jako terapia uzupełniająca, olejków eterycznych może poprawić lub zmniejszyć indywidualne objawy i poprawić skuteczność innych metod leczenia.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to związki, które są ekstrahowane z kory, kwiatów, liści, łodyg, korzeni i innych części roślin.

Związki są ekstrahowane z instalacji w procesie destylacji – zwykle parą wodną lub wodą lub metodami mechanicznymi, takimi jak tłoczenie na zimno. To, co zostało z fabryki po tym procesie, jest określane jako olejki eteryczne.

Większość badań nad olejkami eterycznymi i depresją dotyczy olejków eterycznych stosowanych w aromaterapii. Tutaj oleje są najczęściej wdychane przez nos lub usta lub wcierane w skórę.

Nałożenie olejków eterycznych na skórę może wywołać reakcję alergiczną, podrażnienie skóry i wrażliwość na słońce u niektórych osób, dlatego oleje muszą najpierw zostać zmieszane z olejem nośnikowym, takim jak oliwka, awokado migdałowe lub olej kokosowy. Zaleca się również przeprowadzenie testu alergicznego przed użyciem olejków eterycznych, ponieważ mogą one powodować podrażnienie.

Chociaż Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła kilka olejów do stosowania jako dodatki do żywności i zaklasyfikowała je jako „ogólnie uznane za bezpieczne”, nie zaleca się trawienia olejków eterycznych.

FDA nie reguluje olejków eterycznych stosowanych w aromaterapii.

Jak oni pracują

Substancje chemiczne zawarte w olejkach eterycznych mogą wchodzić w interakcje z ciałem poprzez wchłanianie przez skórę do krwioobiegu lub stymulowanie obszarów mózgu poprzez wdychanie.

Kiedy wyspecjalizowane komórki nerwowe w górnej części nosa wykrywają zapachy, wysyłają impuls do mózgu wzdłuż nerwu węchowego do obszaru zwanego węchową bańką.

Węchowa żarówka przetwarza impuls i dostarcza informacje o zapachu innym sąsiednim obszarom mózgu. Te inne obszary są znane jako układ limbiczny.

Układ limbiczny to zespół struktur mózgowych, które mają odgrywać zasadniczą rolę w kontrolowaniu zachowania, emocji, pamięci i nastroju.

Znaczenie zapachu

Pachnące olejki eteryczne na rynku

Używanie olejków eterycznych, aby złagodzić objawy depresji, może działać z powodu ich zapachu.

Wędzenie jest jednym ze sposobów, w jaki ludzie łączą się ze światem wokół siebie. Ludzie są bardzo wrażliwi na węch i uważa się, że dana osoba może rozpoznać 1 trylion różnych aromatów.

Aromaty są bardzo ważne i bardzo emocjonalne. Każdy reaguje na inny zapach – sposób, w jaki reagują na zapach, zależy od tego, co kojarzy się z tym zapachem. Na przykład pewien zapach może wywołać wspomnienie, o którym dawno zapomniano.

Ponieważ zapachy są tak sugestywne, ma to sens, że aromaty z olejków eterycznych mogą promować lepsze emocje i nastrój; a to z kolei może przynieść ulgę w zaburzeniach nastroju, takich jak depresja. Istnieje jednak niewiele badań naukowych, które potwierdzają ten fakt.

Zagrożenia i skutki uboczne

Należy przeprowadzić dalsze badania, aby dowiedzieć się, jak olejki eteryczne wchodzą w interakcje z innymi lekami i terapiami.

Zaleca się, aby dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią unikały stosowania olejków eterycznych, ponieważ nie jest jeszcze wiadomo, jaki wpływ mogą na nie mieć.

Każdy, kto rozważa użycie olejków eterycznych, powinien porozmawiać z lekarzem lub z personelem aromaterapeutycznym, aby omówić potencjalne korzyści i zagrożenia. Istnieją pewne dowody na to, że olejki eteryczne działają, a jeśli nie wyrządzają szkody, mogą poprawić skuteczność innych metod leczenia lub zmniejszyć objawy.

Like this post? Please share to your friends: