Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak wysokie wysokości mogą podnieść ryzyko depresji, samobójstwa

Nowy systematyczny przegląd, opublikowany w tym raporcie, wykazał, że ludzie żyjący na obszarach położonych na dużych wysokościach w Stanach Zjednoczonych, takich jak państwa intermountain, mają wyższe niż przeciętne wskaźniki samobójstw i depresji.

człowiek w wielkim kanionie

Naukowcy z University of Utah w Salt Lake City sugerują, że niskie ciśnienie atmosferyczne na dużych wysokościach może obniżyć poziom tlenu we krwi.

Może to wpływać na nastrój i sprawiać, że ludzie żyjący na tych wysokościach są bardziej podatni na myśli samobójcze, tłumaczą.

Ludzie są znacznie bardziej podatni na myślenie, próbę lub całkowite samobójstwo, jeśli mają poważne zaburzenia depresyjne, a około 16 procent ludzi doświadcza tego stanu zdrowia psychicznego w pewnym momencie ich życia.

Duże zaburzenie depresyjne występuje, gdy ktoś ma co najmniej 2 tygodnie niskiego nastroju, samooceny i energii w większości sytuacji.

Częstość występowania dużych zaburzeń depresyjnych różni się znacznie w zależności od regionu, co może sugerować, że czynniki środowiskowe odgrywają rolę w niektórych przypadkach ciężkiego zaburzenia depresyjnego i samobójstwa.

W Stanach Zjednoczonych około 123 osób codziennie bierze sobie życie, sprawiając, że samobójstwo jest 10. główną przyczyną śmierci w całym kraju.

Najwyższe wskaźniki samobójstw w stanach międzymiastowych

Naukowcy przeanalizowali 12 badań, które analizowały związek między wysokością a samobójstwem lub dużą depresją.

Stwierdzili, że większość z tych badań donoszą o związku między zamieszkaniem na obszarach położonych na wyższych wysokościach a wzrostem wskaźników depresji, a zwłaszcza samobójstw.

Przegląd pokazuje, że najwyższe wskaźniki samobójstw „zgrupowano w stanach międzygórskich” wymienionych poniżej:

  • Arizona
  • Colorado
  • Idaho
  • Montana
  • Nevada
  • Nowy Meksyk
  • Utah
  • Wyoming

Naukowcy zidentyfikowali dramatyczny wzrost liczby samobójstw wśród społeczności żyjących na wysokości od 2000 do 3000 stóp.

Badania wykazały silny związek między wzrostem wskaźnika samobójstw i posiadania broni, ale w tym przeglądzie związek między samobójstwem a wysokością był nawet silniejszy niż związek między samobójstwem a posiadaniem broni.

Co ciekawe, chociaż stwierdzono, że społeczności z wyższymi wysokościami mają podwyższone wskaźniki samobójstw, w raporcie stwierdza się, że społeczności te faktycznie „zmniejszyły wskaźnik śmierci ze wszystkich przyczyn”.

Jednak badania ocenione w przeglądzie nie mogły uwzględnić wszystkich czynników, które mogłyby przyczynić się do regionalnego zróżnicowania liczby samobójstw, takich jak różnice kulturowe lub poziom nadużywania substancji.

Autorzy proponują, że mechanizmem napędzającym związek pomiędzy zwiększonymi wskaźnikami samobójstw a życiem na wyższych wysokościach może być stan zwany „przewlekłym niedotlenieniem niedoborowym”, który występuje, gdy ciśnienie atmosferyczne powoduje niski poziom tlenu we krwi. Poprzednie badania ujawniły, że niedotlenienie niedoboru może powodować poważne uszkodzenie mózgu.

Zespół sugeruje, że przewlekła niedotlenienie niedoboru może mieć niekorzystny wpływ na mózg lub może zmienić sposób, w jaki przetwarza on serotoninę, która jest neuroprzekaźnikiem, o którym wiadomo, że wpływa na nastrój.

Like this post? Please share to your friends: