Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Pięć hobby, które mogą poprawić twoje zdrowie

Dla większości z nas, nasze hobby są istotnym elementem naszego osobistego życia, ale czy wiesz, że mogą być dobre dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego?

pisanie kobiety

Hobby zapewnia satysfakcjonujące, produktywne wykorzystanie naszego wolnego czasu, a nasze podstawowe tożsamości często wiążą się z interesami, które wybieramy, gdy nie pracujemy, nie śpimy lub spędzamy czas z najbliższymi.

Oczywiście większość z nas podejmuje hobby, ponieważ nam się to podoba. Ale, jak się dowiesz, w twojej rozrywce może być o wiele więcej niż zabawa.

Przyjrzyjmy się pięciu hobby, które mogą zapewnić ci zdrowie w 2018 roku.

Taniec: zabawna forma ćwiczeń

Taniec ma cały szereg korzyści zdrowotnych i jest łatwy i przystępny sposób ćwiczeń dla większości ludzi. Pomyśl o tym: nie potrzebujesz dużo sprzętu do tańca – tylko twoje stopy, niektóre melodie, a najlepiej znajomy lub dwóch.

Taniec jest delikatny dla ciała – możesz naciskać tak mocno, jak chcesz, lub ustawić się w wygodnym rowku, który jest właśnie dla Ciebie. I każdy może tańczyć!

para tańcząca

Nawet jeśli nie chcesz się rozluźnić na parkiecie, prawie wszyscy lubią przesuwać swoje ciało do muzyki, nawet jeśli znajduje się w zaciszu własnego domu; nie ma właściwego ani złego sposobu na tańczenie. Po prostu rób, co ci się dobrze podoba!

Taniec jest działaniem społecznym i wiemy, że utrzymywanie aktywności społecznej jest ważne dla ogólnego dobrego samopoczucia. Co najważniejsze, taniec jest zabawą. To bezbolesny, energetyzujący trening. Ale w jaki sposób taniec pomaga nam zachować zdrowie?

Po pierwsze, taniec jest doskonałym treningiem cardio i wiemy, że ćwiczenia cardio pomagają poprawić zdrowie układu krążenia, zwiększyć wytrzymałość oraz wzmocnić kości i mięśnie.

Przegląd Cochrane z 2011 r., W którym przeanalizowano 94 badania z udziałem 9 917 uczestników, wykazał również, że taniec co najmniej trzy razy w tygodniu poprawiał równowagę u osób starszych.

Jest to ważne, ponieważ Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) informuje, że każdego roku 2,8 miliona starszych osób jest leczonych w oddziałach ratunkowych z powodu wypadków.

Częstotliwość niezamierzonych upadków wśród dorosłych również staje się coraz powszechniejsza. CDC twierdzi, że w latach 2005-2014 niezamierzone spadki śmiertelności wzrosły z 43 000 na 100 000 osób do 58 000 na 100 000 osób.

Tak więc, jeśli czynność tak prosta jak taniec może pomóc uniknąć niektórych z tych niezamierzonych upadków, to dlaczego by nie zrezygnować z boogie?

Taniec jest również dobry dla zdrowia mózgu. Badanie wykazało związek pomiędzy regularnymi wyprawami tanecznymi a 76-procentowym zmniejszeniem ryzyka demencji.

Ogrodnictwo dobre dla mózgu

Ogrodnictwo może początkowo nie wydawać się ćwiczeniem, ale badania donoszą, że bogactwo nieoczekiwanych korzyści zdrowotnych wiąże się z utrzymaniem porządku w ogrodzie.

Po pierwsze, proste czynności ciągnięcia chwastów, sadzenia i sięgania po narzędzia, wszystko to przyczynia się do subtelnej formy ćwiczeń aerobowych, które, jak wiemy, pomagają pracować mięśniom i zwiększają siłę, wytrzymałość i elastyczność.

kobieta ogrodnicza

Poza tym bycie na dworze jest dla ciebie dobre. Opublikowane w 2014 roku badania wykazały, że ogrodnictwo i regularna jazda na rowerze zmniejszają prawdopodobieństwo niedoboru witaminy D u osób starszych.

Istnieje związek pomiędzy zmniejszeniem ryzyka demencji a ogrodnictwem, z jednym badaniem, które informuje o 36 procentowym niższym ryzyku otępienia wśród osób codziennie uprawiających ogród.

Zarówno ogrodnictwo, jak i majsterkowanie były również powiązane ze zmniejszeniem ryzyka zawału serca i udaru mózgu nawet o 30 procent w badaniu z 2013 r., Przeprowadzonym przez Instytut Karolinska w Sztokholmie w Szwecji.

Pisanie: cuda w leczeniu ran

Z pewnością siedzenie przy biurku z laptopem lub długopisem i papierem nie może być dobre dla twojego zdrowia? Przygotuj się na szok.

Pisanie zostało powiązane z szeregiem korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego, w tym między innymi z poprawy pamięci, poziomu stresu i snu.

Kilka badań, na przykład, odkryło, że pisanie o swoich doświadczeniach pomaga chorym na raka, by pogodzić się ze swoimi chorobami, pomagając pacjentom wytrzymać stres i potencjalnie przyczyniać się do poprawy wyników fizycznych.

Jedno intrygujące badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Auckland w Nowej Zelandii zbadało nawet, czy pisanie może wpłynąć na szybkość z jaką rany goją się.

Naukowcy wyznaczyli jedną grupę uczestników, aby pisali przez 20 minut dziennie o swoim najbardziej traumatycznym doświadczeniu życiowym i przydzielili innej grupie zadanie pisania na ten sam okres każdego dnia o swoich planach na następny dzień.

Dwa tygodnie po pierwszym dniu pisania, pobierano małe biopsje skóry od uczestników. Naukowcy następnie sfotografowali powstałe rany co 3-5 dni, aż do ich wygojenia.

Okazało się, że 11 dni po biopsji, 76 procent ran w grupie piszących o traumie utonęło, podczas gdy w grupie uczestników piszących o swoich codziennych planach, tylko 42 procent ran zostało uleczonych.

Ogólnie rzecz biorąc, pisanie jest świetnym narzędziem do autoekspresji, a podczas kronikowania o traumie może być katharsic, istnieją również możliwe świadczenia socjalne na piśmie dla publiczności publicznej. Blogowanie może na przykład pomóc ludziom w nawiązywaniu nowych relacji i budowaniu społeczności wokół ich zainteresowań.

Muzyka to medycyna

Odtwarzanie i słuchanie muzyki może również przynieść korzyści zarówno psychiczne, jak i fizyczne. W 2013 r. Odnotowano pierwszy na dużą skalę przegląd prac badawczych badających wpływ muzyki na neurochemię.

kobieta słuchająca muzyki

Przegląd sugerował, że muzyka może wzmocnić układ odpornościowy organizmu, obniżyć poziom stresu i lęku oraz zmniejszyć depresję.

Wśród pacjentów oczekujących na operację okazało się, że słuchanie muzyki jest bardziej skuteczne w zmniejszaniu lęku niż leki na receptę, a słuchanie i odtwarzanie muzyki było powiązane z niższymi poziomami „kortyzolu” hormonu stresu.

Aby dowiedzieć się, jak bardzo muzyka pobudza nasze mózgi, badanie z 2011 roku porównało także reakcję mózgu na muzykę z jej reakcjami na jedzenie i seks, ponieważ przyjemne uczucia pochodzące od wszystkich trzech są powodowane uwalnianiem dopaminy z neuroprzekaźnika.

Zwierzęta: Dobre dla serca

Zwierzęta wszystkich typów mogą być wspaniałymi towarzyszami i mogą pomóc nam być zdrowszymi na wiele sposobów.

Według CDC posiadanie zwierzaka może nie tylko zapewniać możliwości ćwiczeń, aktywności na świeżym powietrzu i socjalizacji, ale może również pomóc w zmniejszeniu:

kobieta z psem

  • Ciśnienie krwi
  • Poziom cholesterolu
  • Poziomy trójglicerydów
  • Uczucia samotności.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób przekłada się to na szersze korzyści zdrowotne, warto pamiętać, że wszystkie te czynniki mogą pomóc zminimalizować ryzyko zawału serca.

Jednak w badaniu z 2013 r. Zakwestionowano, czy związek między posiadaniem zwierząt domowych jest bezpośrednio związany z obniżonym ryzykiem chorób serca wśród właścicieli zwierząt domowych, o którym informowano w poprzednich badaniach.

„Posiadanie zwierząt, w szczególności własności psów, jest prawdopodobnie związane ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca” – powiedział autor badania Glenn N. Levine. „Możliwe, że zdrowsi ludzie to zwierzęta domowe, a nie fakt, że zwierzak faktycznie prowadzi do zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego.

Jeśli masz regularne hobby, które ci się podoba, dlaczego nie poświęcić trochę czasu na zastanowienie się, w jaki sposób możesz zastosować swoje działania związane z hobby w celu poprawy swojego zdrowia?

A jeśli myślisz o podjęciu nowego hobby, mamy nadzieję, że ten artykuł dał ci kilka pomysłów na to, jak być zdrowszym podczas zabawy!

Like this post? Please share to your friends: