Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zbyt szybkie jedzenie może prowadzić do zwiększenia masy ciała, chorób serca

Zbyt szybkie odżywianie może zwiększyć rozmiar talii, a także zwiększyć ryzyko chorób serca, cukrzycy i udaru mózgu.

człowiek pochłaniający makaron

Wyniki nowego badania – niedawno zaprezentowanego podczas Sesji Naukowych American Heart Association 2017 w Anaheim, w Kalifornii – sugerują, że pożeranie jedzenia może poważnie zaszkodzić zdrowiu cardiometabolicznemu.

Dr Takayuki Yamaji – kardiolog z Uniwersytetu Hiroshima w Japonii – jest głównym autorem badania, w którym badano ponad 1000 uczestników w okresie 5 lat.

W badaniu skupiono się na związku między szybkością jedzenia a występowaniem zespołu metabolicznego, który jest wspólną nazwą nadaną pięciu czynnikom ryzyka w przypadku poważnych stanów kardiometabolicznych, takich jak choroby serca, cukrzyca i udar.

Te pięć czynników ryzyka to wysokie ciśnienie krwi, wysokie triglicerydy lub tłuszcze znajdujące się we krwi, wysoki poziom cukru we krwi, niski poziom „dobrego” cholesterolu i duża obwód w talii.

Coraz więcej osób rozwija syndrom z powodu wzrostu ogólnej liczby otyłości, ostrzegają National Institutes of Health (NIH). Obecnie szacuje się, że ponad jedna trzecia (34%) dorosłej populacji Stanów Zjednoczonych ma zespół metaboliczny.

„W przyszłości,” ostrzeżenie NIH „, zespół metaboliczny może wyprzedzić palenie papierosów jako wiodący czynnik ryzyka chorób serca”.

Na całym świecie rozpowszechnienie zespołu metabolicznego może wynosić od 10 do 84 procent populacji, w zależności od tego, gdzie się koncentrujemy.

Badanie nawyków żywieniowych u dorosłych Japończyków

Dr Yamaji i jego koledzy zbadali 1083 uczestników, z których 642 stanowili mężczyźni. Średnio uczestnicy mieli nieco ponad 51 lat.

Ci ludzie nie mieli oznak zespołu metabolicznego na początku badania w 2008 roku, a badacze obserwowali je przez okres 5 lat.

Za pomocą samodzielnie wypełnionego kwestionariusza uczestnicy podali informacje na temat ich stylu życia, nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej i historii medycznej.

Jeżeli uczestnicy uzyskali co najmniej 10 kilogramów od 20 roku życia, to zostało to zakwalifikowane jako „przyrost masy ciała” dla celów badania.

Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, zgodnie z ich szybkością jedzenia: powolni zjadacze, normalni zjadacze i szybko zjadacze.

Szybkie żywienie związane z zespołem metabolicznym

W ciągu 5-letniego okresu obserwacji u 84 osób wystąpił zespół metaboliczny. Ogólnie rzecz biorąc, wyższa szybkość jedzenia koreluje z większym przyrostem masy ciała, wyższym poziomem cukru we krwi, wyższym poziomem lipoprotein o niskiej gęstości lub „złym” cholesterolem i większą talią.

Osoby szybko zjadające pokarm miały prawie dwukrotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu metabolicznego w porównaniu do swoich normalnych posiłków.

Mówiąc dokładniej, osoby jedzące szybko miały o 11,6 procent większe szanse na rozwój czynników ryzyka, w porównaniu z 6,5 procentową szansą na normalne zjadanie. Tymczasem osoby wolno żyjące miały tylko 2,3% szans na rozwinięcie się zespołu metabolicznego.

Autorzy badania podsumowują: „Szybkość jedzenia związana była z otyłością i częstym występowaniem zespołu metabolicznego w przyszłości, dlatego jedzenie może być […] istotnym czynnikiem stylu życia w zapobieganiu zespołowi metabolicznemu u Japończyków”.

Dr Yamaji komentuje odkrycia, mówiąc: „Jedzenie wolniej może być kluczową zmianą stylu życia, aby pomóc w zapobieganiu zespołowi metabolicznemu […] Kiedy ludzie jedzą szybko, nie czują się pełni i są bardziej narażeni na przejedzenie.”

„Szybkie jedzenie powoduje większe fluktuacje glukozy, co może prowadzić do insulinooporności. Wierzymy również, że nasze badania będą miały zastosowanie do populacji USA”.

Dr Takayuki Yamaji

PLMedBook