Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Obraz ciała: co to jest i jak mogę to poprawić?

Obraz ciała odnosi się do tego, jak dana osoba widzi swoje własne ciało, a zwłaszcza jak bardzo są one atrakcyjne.

Wielu mężczyzn i kobiet martwi się o swój wizerunek ciała.

Obraz ciała to nie tylko to, co widzimy w lustrze. Obejmuje wspomnienia, założenia i uogólnienia, zgodnie z National Nutrition Association (NEDA).

W całej historii ludzie przywiązywali wagę do piękna ludzkiego ciała. Społeczeństwo, media i kultura popularna często kształtują sposób postrzegania własnego ciała, ale popularne standardy nie zawsze są pomocne.

Ciągłe bombardowanie obrazami medialnymi może powodować, że ludzie czują się niekomfortowo w swoim ciele, a to może prowadzić do niepokoju, choroby i niezdrowego zachowania. Może wpływać na sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z innymi oraz na to, jak postrzegamy wiele aspektów naszego życia.

Co oznacza obraz ciała?

[kobieta i makijaż - obraz ciała]

Obraz ciała odnosi się do postaw emocjonalnych danej osoby, jej przekonań i postrzegania własnego ciała.

Zostało zdefiniowane jako „wieloaspektowe doświadczenie psychologiczne ucieleśnienia”.

Obraz ciała odnosi się do:

 • co osoba wierzy w swój wygląd
 • jak oni myślą o swoim ciele
 • jak wyczuwają i kontrolują swoje ciało, kiedy się poruszają
 • jak się czują na temat swojego ciała, w tym jego wzrostu, wagi i kształtu

Może być dodatnia lub ujemna.

Negatywny obraz ciała jest często związany z zaburzeniami, takimi jak zaburzenie dysmorfii ciała (BDD), zaburzenie tożsamości integralności ciała i zaburzenia odżywiania.

Co to jest pozytywny wizerunek ciała?

[obraz ciała - kobieta czesała włosy]

Osoba o pozytywnym wizerunku ciała ma prawdziwe i jasne postrzeganie kształtu ciała i wyglądu, z którym inni by się zgodzili.

Osoba jest zadowolona z tego, jak wyglądają, a akceptują i czują się dobrze z ich ciałem i wyglądem, nawet jeśli nie pasują do tego, co sugerują media, rodzina lub przyjaciele.

Są świadomi tego, jak wyglądają, nie są ich osobowością. Są dumni ze sposobu, w jaki wyglądają i czują się pewnie w swoim ciele.

Zdrowy styl życia, ze zrównoważoną dietą i ćwiczeniami, może przyczynić się do pozytywnego wizerunku ciała.

Częścią pozytywnego wizerunku ciała jest możliwość oddzielenia tego, jak cenimy siebie od tego, jak wyglądamy. Ludzie, którzy zdają sobie sprawę, że poczucie własnej wartości nie jest związane z wyglądem, mają wrażenie, że dobrze się czują.

Czym jest negatywny obraz ciała?

Negatywny obraz ciała może powstać, gdy człowiek czuje, że jego wygląd nie odpowiada temu, czego oczekuje społeczeństwo, rodzina, przyjaciele i media.

Mogą często porównywać się z innymi i mogą czuć się nieadekwatne w tym zakresie. Mogą czuć się zawstydzeni, zakłopotani i pozbawieni pewności siebie. Często czują się niekomfortowo i niezręcznie w swoim ciele.

Jednostka często ma nierealne spojrzenie na siebie. Mogą patrzeć w lustro i widzieć części swojego ciała w zniekształcony, nierzeczywisty sposób. Na przykład kobieta z prawidłowym wskaźnikiem masy ciała (BMI) może uporczywie postrzegać siebie jako grubą.

Niektórzy ludzie rozwijają zaburzenie znane jako zaburzenie dysmorfii ciała (BDD). Osoba z BDD widzi swoje ciało lub część ciała w negatywny sposób. Mogą poprosić o operację plastyczną, aby „skorygować” rozmiar nosa, na przykład, kiedy wszystkim innym wydaje się to normalne.

Może to być niebezpieczne, jeśli prowadzi do problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja. Osoba może wykonywać niepotrzebne operacje, niebezpieczne nawyki utraty wagi, takie jak dieta awaryjna. Mężczyzna może zaangażować się w niewłaściwe użycie hormonów do budowy mięśni.

Naukowcy z University of Illinois w Chicago odkryli, że młode kobiety o normalnej lub niskiej masie ciała, które uważały, że są zbyt ciężkie, były bardziej narażone na niebezpieczne zachowania związane z utratą wagi niż ci, którzy byli w stanie dokładnie ocenić ich masę ciała.

Skąd się bierze negatywny obraz ciała?

Obraz ciała nie rozwija się w izolacji. Kultura, rodzina i przyjaciele przekazują pozytywne i negatywne informacje o naszych ciałach.

[człowiek z negatywnym obrazem ciała]

Media, rówieśnicy i członkowie rodziny mogą mieć wpływ na wizerunek ciała danej osoby. Mogą zachęcać mężczyzn i kobiety, a nawet młodych chłopców i dziewczynki, do wierzenia, że ​​istnieje ciało idealne. Obraz często jest nienaturalny.

Reklamy mogą sugerować, że wszyscy mężczyźni powinni być wysocy z dużymi mięśniami, a wszystkie kobiety powinny być smukłe. Nie zawsze jest to realistyczne, ponieważ każdy robi coś inaczej.

Gdy widzowie porównują się z modelami klinicznymi z niedowagą i gwiazdami reality show, które przeszły radykalną chirurgię kosmetyczną, niektórzy czują presję, by postawić sobie nierealistyczne i nienaturalne cele.

Branża mody stawia niezdrowy przykład, stosując niedowagę modeli do wyświetlania swoich produktów. Ich wpływ może wpływać na samopoczucie psychiczne i fizyczne u osób podatnych.

Ponieważ ciało zmienia się wraz z wiekiem, może to wpływać na obraz ciała osoby. Choroba i wypadki również mogą mieć wpływ. Mastektomia na raka piersi lub amputacja kończyny może sprawić, że ludzie ponownie zastanowią się, jak wyglądają dla siebie i innych.

Wiele osób z otyłością ma negatywny wizerunek ciała. Badania sugerują, że u osób z otyłością udane interwencje odchudzające mogą poprawić obraz ciała.

Brak poczucia emocjonalnego może sprawić, że ktoś będzie bardziej podatny na wywoływanie negatywnego obrazu ciała.

Badania wykazały, że dziewczęta i kobiety o większej odporności, związane ze wsparciem rodziny, satysfakcją ze względu na płeć, strategiami kopiowania, kondycją i dobrym samopoczuciem, mają bardziej pozytywny wizerunek.

Negatywne myśli i uczucia mogą być utrwalane poprzez interakcje z innymi.

„Gruba mowa” ma miejsce, gdy ludzie, najczęściej kobiety, spotykają się i komentują, jak wyglądają i czują się „grubi”.

Może to być sposób na połączenie i sprawienie, że siebie i innych ludzi poczuje się lepiej, pokazując, że nie są osamotnieni w „odczuwaniu tłuszczu”. Może również prowadzić do dalszych negatywnych uczuć, niskiego nastroju i negatywnych wzorców żywieniowych.

Czy kobiety są bardziej niezadowolone ze swoich ciał niż mężczyźni?

[obraz człowieka i jego ciało]

Powszechnie uważa się, że kobiety prawdopodobnie są niezadowolone ze swoich ciał.

Jednak badania, że ​​mężczyźni są również zaniepokojeni ich wygląd. Według jednego z raportów, 95 procent męskich studentów jest niezadowolonych z jakiegoś aspektu ich ciał.

Badania sugerują, że istnieje wiele podobieństw między negatywnym obrazem ciała u mężczyzn i kobiet oraz że mają one wiele takich samych czynników. Jednak mężczyźni mają tendencję do „ciszej” na temat ich dyskomfortu.

Badanie z 2004 roku wykazało, że stosunek kobiet do ich wizerunku ciała ma tendencję do pozostawania stabilnym przez cały okres życia, chociaż znaczenie kształtu, wagi i wyglądu zmniejsza się wraz z wiekiem.

Wskazówki dotyczące poprawy wizerunku ciała

Oto kilka wskazówek, jak poprawić samopoczucie:

 1. Świętuj, co potrafi twoje ciało: biegaj, pływaj, tańcz, śpiewaj i tak dalej
 2. Wymień 10 rzeczy, które lubisz, i przypnij je tam, gdzie możesz je zobaczyć
 3. Pamiętaj, że piękno to nie tylko pozory
 4. Zobacz siebie w lustrze jako całość, a nie jako nos lub udo
 5. Myśl pozytywnie: przytłaczaj negatywne wiadomości pozytywnymi
 6. Noś wygodne ubrania, które dobrze na tobie wyglądają
 7. Unikaj lub aktywnie krytykuj wiadomości multimedialne i obrazy, które sprawiają, że czujesz się tak, jakbyś był kimś innym
 8. Wykorzystaj czas poświęcony na wolontariat, ćwiczenia lub hobby
 9. Unikaj „grubej gadaniny” i zachęcaj swoich znajomych, aby robili to samo
 10. Zrób coś miłego dla twojego ciała, na przykład masażu lub strzyżenia

Obraz ciała i ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenie może pomóc osobie być bardziej pewną siebie w swojej sile i zwinności, a także może przyczynić się do utrzymania zdrowej wagi i wielkości ciała. Może również zmniejszyć lęk i depresję. Jednak ludzie ćwiczą z różnych powodów.

W 2015 r. Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy ćwiczą ze względów funkcjonalnych, aby być sprawnymi, mają bardziej pozytywny wizerunek ciała. Ci, którzy ćwiczą, aby poprawić swój wygląd, czują się mniej pozytywnie o swoich ciałach.

Autorzy sugerują podkreślenie funkcjonalnych korzyści ćwiczeń i odstresowanie motywów związanych z zewnętrznymi pozorami, aby pomóc ludziom w budowaniu bardziej pozytywnego wizerunku ciała.

Like this post? Please share to your friends: