Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zapalenie stawów i reumatyzm: Jaka jest różnica?

Zamieszanie artretyzmu i reumatyzmu jest zrozumiałe. Chociaż słowo „reumatyzm” nie znajduje się już w słowniku medycznym, wciąż jest używane nieformalnie do opisywania objawów podobnych do tych, które występują w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Reumatyzm i zapalenie stawów mają tendencję do wykorzystywania jako opisy różnych objawów, takich jak ból stawów i zapalenie.

W tym miejscu wyjaśnimy dokładnie, co rozumie się pod pojęciem „artretyzm” i „reumatyzm” i jak dwa współczesne terminy opisują dwa różne stany chorobowe: zapalenie kości i stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów.

Szybkie fakty dotyczące zapalenia stawów i reumatyzmu:

 • Personel medyczny nie używa już słowa „reumatyzm”, ale pozostaje w ogólnym języku, nie ma prawdziwej różnicy między reumatyzmem a artretyzmem.
 • Reumatoidalne zapalenie stawów jest rodzajem choroby autoimmunologicznej (gdzie organizm atakuje własne komórki).
 • Uważa się, że ponad 50 milionów Amerykanów żyje z zapaleniem stawów.
 • Ponad 300 000 dzieci żyje z zapaleniem stawów w Stanach Zjednoczonych.
 • Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów często pokrywają się, ale mają pewne zasadnicze różnice i wymagają różnych metod leczenia.

Reumatyzm a zapalenie stawów

Nie ma większej różnicy. Najważniejszą różnicą jest to, że reumatyzm nie jest już preferowany.

Wykorzystanie „reumatyzmu”

staw artretyczny

Reumatyzm wciąż znajduje się w słowniku i odnosi się do wielu stanów mięśni i stawów.

Jednak lekarze nie używają już tego słowa. Słownik medyczny Black’a mówi, że jest „przestarzałym terminem medycznym, który nie ma już zdefiniowanego znaczenia”.

Słowa podobne do reumatyzmu są wciąż używane przez lekarzy; na przykład reumatoidalne i reumatologiczne. Dobrze znane czasopismo Arthritis & Rheumatology jest źródłem informacji dla lekarzy w tej dziedzinie. Reumatolodzy to lekarze specjalizujący się w leczeniu chorób stawów i tkanek łącznych.

Kiedy nie-lekarze używają słowa „artretyzm”, czasami odnoszą się do choroby zwyrodnieniowej stawów, kiedy używają słowa „reumatyzm”, często oznaczają reumatoidalne zapalenie stawów.

Najlepiej używać precyzyjnej terminologii współczesnej, wtedy nie ma miejsca na zamieszanie.

Artretyzm

Artretyzm oznacza dosłownie „zapalenie stawów”, ale jest on używany jako termin zbiorczy dla złożonej rodziny zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego (mięśni i szkieletu) obejmujących ponad 100 różnych chorób lub stanów.

Fundacja Arthritis, organizacja non-profit w USA, szacuje, że istnieje 53 miliony Amerykanów żyjących z zapaleniem stawów.

Chociaż obraz, który przychodzi na myśl przy omawianiu zapalenia stawów, jest starszym dorosłym, artretyzm może dotknąć ludzi w każdym wieku. W rzeczywistości dwie trzecie przypadków zapalenia stawów występuje u osób dorosłych w wieku poniżej 65 lat, a 300 000 dzieci w Ameryce cierpi na artretyzm.

Dwie najczęstsze postacie zapalenia stawów to choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów.

Co to jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych postaci zapalenia stawów. Jest to spowodowane zużyciem stawów. Objawy zwykle rozwijają się stopniowo i obejmują:

 • bolące lub sztywne stawy
 • sztywność po odpoczynku, która poprawia się wraz z ruchem
 • ból pogarsza się po aktywności lub pod koniec dnia

Chrząstka chroni stawy i chroni je, zapobiegając ocieraniu się o siebie kościami. W chorobie zwyrodnieniowej ta chrząstka ulega uszkodzeniu i zostaje utracona, co pozwala kościom zderzyć się boleśnie.

Może to wynikać z nadużywania danego stawu, nazywane jest to pierwotną chorobą zwyrodnieniową stawów. W innych przypadkach zapalenie kości i stawów może być spowodowane stanem medycznym, takim jak otyłość. W takich przypadkach określa się to jako wtórne zapalenie kości i stawów. Czasami jednak przyczyna choroby zwyrodnieniowej stawów nie jest jasna.

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów jest inną powszechną postacią zapalenia stawów. Jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że ​​ciało błędnie traktuje własne tkanki jako obce i atakuje je.

W reumatoidalnym zapaleniu stawów układ odpornościowy atakuje stawy i inne części ciała, powodując objawy, które często obejmują ból, zmęczenie i ciepłe, obrzęknięte, zapalnie wyglądające stawy.

Reumatoidalne zapalenie stawów a choroba zwyrodnieniowa stawów

starszy mężczyzna na łóżku rano

Choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów są odrębnymi stanami.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest spowodowana zużyciem; reumatoidalne zapalenie stawów jest spowodowane nieodpowiednią odpowiedzią immunologiczną.

Istnieją również różnice w sposobie, w jaki choroby prezentują się osobnikowi.

Oto kilka sposobów, w jakie dwa warunki są różne:

 • Reumatoidalne zapalenie stawów częściej atakuje środkowe stawy palców i stawów, które łączą palce z dłonią.
 • Choroba zwyrodnieniowa częściej atakuje staw u podstawy kciuka i na końcu palców.
 • Reumatoidalne zapalenie stawów jest zwykle symetryczne, innymi słowy, jeśli dotyczy to lewego kolana, na prawe kolano również ma wpływ.
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów niekoniecznie jest symetryczna.

Zarówno w chorobie zwyrodnieniowej stawów, jak i reumatoidalnym zapaleniu stawów, stawy będą sztywne i bolesne rano. W chorobie zwyrodnieniowej stawów trwa to około 20 minut, ale w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów może trwać dłużej niż 45 minut.

Warto zauważyć, że możliwe jest zarówno zapalenie kości i stawów, jak i reumatoidalne zapalenie stawów. Na przykład osoba może mieć reumatoidalne zapalenie stawów w kolanie i zapalenie kości i stawów w kościach kręgosłupa.

Choroba zwyrodnieniowa stawów nie powoduje reumatoidalnego zapalenia stawów, ale reumatoidalne zapalenie stawów może prowadzić do wtórnego zapalenia kości i stawów, uszkadzając staw.

Like this post? Please share to your friends: