Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy powinienem się martwić o kret?

Mole to małe zmiany w skórze. Są to zbiór melanocytów. Melanocyty są komórkami wytwarzającymi melaninę. Melanina to pigment, który nadaje skórze jej kolor.

Mole są zazwyczaj brązowawe, ale niektóre mogą być znacznie ciemniejsze, podczas gdy inne są koloru skóry. Mogą być szorstkie, płaskie, uniesione i mają wyrastające z nich włosy. Są one na ogół okrągłe lub owalne i mają gładką krawędź.

Mole mogą zmieniać wygląd i ilość. Czasami w końcu zanikają lub spadają. Niektóre mole reagują na zmiany poziomu hormonów, które mogą wystąpić w okresie ciąży, wieku dojrzewania i wieku podeszłego. W czasie nastolatków zwykle liczba ich wzrasta, ciemnieją także w czasie ciąży i stopniowo zanikają wraz z wiekiem.

Większość moli pojawia się w ciągu pierwszych 20-30 lat życia danej osoby, jednak niektóre mogą być obecne, gdy dziecko się urodzi. Wrodzone znamiona melanocytowe są obecne przy urodzeniu, wszelkie mole występujące po urodzeniu są znamionami melanocytarnymi. Osoby ciemnoskóre mają na ogół mniej moli niż osoby o jasnej skórze.

Szybkie fakty dotyczące moli

 • Większość moli jest dziedziczona.
 • Ludzie wychowani w miejscach nasłonecznionych mają zwykle więcej znamion niż inni o tym samym typie skóry, którzy wychowali się na obszarach o stosunkowo słabym nasłonecznieniu.
 • Plamy słoneczne, które mogą być spowodowane przez ciężką oparzenia słoneczne, nie są krety.
 • Ogromna większość moli jest nieszkodliwa. W rzadkich przypadkach mogą rozwinąć się w agresywny typ raka skóry nazywany czerniakiem złośliwym.
 • Jeśli masz krety, powinieneś regularnie je sprawdzać pod kątem zmian tekstury i wyglądu.

Powszeche typy

Okrągły płaski kret łączący. Image credit: Nieznany fotograf, National Cancer Institute, 1985

Junctional melanocytic nevi

Są to zazwyczaj:

 • zwykle okrągłe
 • mieszkanie
 • brązowy

Nazywa się to „skrzyżowaniem”, ponieważ znajduje się na styku warstw skóry właściwej i warstw naskórka.

Dermalny znamię jest podniesione i może mieć włosy. Image credit: Nieznany fotograf, National Cancer Institute, 1985

Nerw melanocytarny skóry

Mają następujące cechy:

 • zwykle podnoszony
 • czasami włosy
 • skóra zabarwiona lub jasnobrązowa

Jest to rodzaj mola, który jest erupcyjny, co oznacza, że ​​wystaje ze skóry.

Kret z białym pierścieniem wokół niego. Image credit: Leonard C. Sperling, M.D., COL, MC, USA, 2009

Halo Nevi

Skóra wokół niego straciła swój kolor, dlatego ma wokół niego biały pierścień

Pierścień jest tym, co nadaje temu typowi mola swoją nazwę.

Kiedy kret w końcu zanika, skóra odzyskuje kolor.

Image credit: Nieznany fotograf, National Cancer Institute, 1985

Dysplastyczny znamion

Znany również jako atypowy nevi lub Clark nevi. Mogą to być:

 • płaski lub wyboisty
 • duży
 • nieregularne na krawędziach

Nie zmieniają się one z czasem i są nietypowo wyglądającym pieprzem.

Starsi ludzie mają zwykle łojotokowe rogowacenia. To nie są mole; mogą wyglądać jak oni, ale są skazy. Wyglądają jak podniesione brodawki. Mogą być szare, brązowe, żółtawe lub czarne. Są częściej spotykane na brzuchu i klatce piersiowej.

Piegi nie są moli.

Leczenie

Większość moli jest nieszkodliwa i nie wymaga leczenia. Mogą one zostać usunięte chirurgicznie, jeśli:

 1. Kret jest podejrzanym czerniakiem.
 2. Jest to uciążliwe, na przykład gdy pacjent jest trudny w goleniu, lub dostaje się w ubraniu.

Kret może zostać usunięty na kilka sposobów:

 • Wycinanie goleniem – obszar wokół mola jest zdrętwiały, a małe ostrze służy do cięcia wokół i pod kretem. Technika powszechnie stosowana dla mniejszych moli. Nie są potrzebne szwy (szwy).
 • Operacja chirurgiczna (biopsja wycięcia) – kret oraz otaczający brzeg zdrowej skóry jest wycinany za pomocą skalpela lub urządzenia uderzeniowego. Szwy są wymagane.

Jeśli czerniak zostanie wykryty we wczesnych stadiach rozwoju, gdy mole jest cienkie i nie urosło w dół od powierzchni skóry i nie rozprzestrzeni się na inne części ciała, jest usuwane za pomocą prostej techniki chirurgicznej.

Jeśli zostanie wykryty w późniejszych etapach, zostanie usunięty, a także zdrowa skóra wokół niego – zwany marginesem bezpieczeństwa. Jeśli nowotwór dostał się do krwioobiegu lub układu limfatycznego i tworzy guzy w innych częściach ciała, pacjent będzie wymagał dalszego leczenia.

Objawy

Normalny pieprzyk

Ogólnie rzecz biorąc, mole są brązowe; Mogą one jednak występować w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach:

 • Kształt – mogą być owalne i okrągłe.
 • Kolor – zazwyczaj są to od średniego do ciemnobrązowego, czerwonawo-brązowego lub cielistego.
 • Rozmiar – mole mogą się bardzo różnić rozmiarem. Mogą zakryć całe ramię lub być tak małe jak szpilka. Zazwyczaj są one mniejsze niż 6 milimetrów (1/4 cala).

Powierzchnia krety może być podniesiona, pomarszczona, płaska lub gładka. Mogą zacząć od jednego koloru i być płaskie, a następnie stać się lekko uniesionym, a kolor może się rozjaśnić. Niektórzy mogą rozwinąć małą łodygę i stopniowo się ścierać.

Często mole znikną całkowicie.

Większość moli pojawia się we wczesnym okresie życia, do wieku około 20 lat, jednak mogą one nadal pojawiać się aż do wieku średniego.

Krety, które pojawią się po 20 roku życia, należy pokazać lekarzowi. Powinieneś również spotkać się z lekarzem, jeśli kret swędzi, ma uczucie pieczenia, jest bolesny, krwawi lub jest wydziela, jest chrupiący lub łuszczący się lub nagle zmienia kolor, wysokość, kształt lub kształt.

Komplikacje

Większość moli nie prowadzi do komplikacji, ale niektóre mogą stać się rakowe.

Dotyczy to w szczególności:

 • Wrodzone znamion – to duże mole, z którymi rodzą się ludzie. Podnoszą one ryzyko rozwoju złośliwego czerniaka, agresywnego i potencjalnie śmiertelnego raka skóry.
 • Mole występujące w rodzinach – nietypowe (dysplastyczne) znamion są większe niż normalnie i zwykle dziedziczne. Osoby ze znamionami dysplastycznymi mają wyższe ryzyko zachorowania na złośliwy czerniak niż inne osoby.
 • Wiele moli – u osób z licznymi moli występuje większe ryzyko zachorowania na złośliwy czerniak.

Diagnozowanie znamion nowotworowych

Ludzie, szczególnie ci z licznymi moli, powinni sprawdzać je regularnie pod względem zmian wielkości, koloru lub kształtu.W większości przypadków zmiany w kretach nie są powodem do zmartwień, są zwykle spowodowane łagodnym wzrostem komórek barwnikowych w skórze. Łagodny oznacza nierakowy.

Podczas wizyty u lekarza na temat kreta, poprosi go o opisanie, kiedy wykryją zmiany, a także o rodzinną historię pieprzyków i ewentualnych komplikacji.

NICE (Krajowy Instytut Zdrowia i Doskonałości Klinicznej), Wielka Brytania, ma 7-punktową listę kontrolną do wykorzystania przy ocenie mola:

 • Czy kret powoduje ból, swędzenie lub zmianę w odczuwaniu?
 • Czy kret ma nieregularny kolor?
 • Czy kret ma nieregularny kształt?
 • Czy krety zmieniły swój rozmiar?
 • Czy kret ma 0,28 cala (7 milimetrów) na wiele lub więcej?
 • Czy kret wycieka?
 • Czy kret jest czerwony i obrzmiały (stan zapalny)?

Jeśli zmiany na krecie są łagodne, lekarz może zrobić zdjęcie kliniczne i zmierzyć jego wymiary. Pacjent zostanie poproszony o powrót po kilku tygodniach, aby sprawdzić, czy którykolwiek z wymiarów się zmienił.

Badając kret

Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​występują oznaki złośliwości, pacjent zostanie skierowany do specjalisty, zwykle do dermatologa.

Dermatolog może albo wyciąć pieprzyk (wycięcie biopsji), albo powiedzieć, że kret nie jest nowotworowy. Idealnie, cały kret jest chirurgicznie usuwany za jednym zamachem. Jeśli znajduje się w trudnym miejscu, może nie być to możliwe.

Usunięty mol zostanie wysłany do laboratorium i obejrzany pod mikroskopem pod kątem oznak zmian komórkowych.

Jeśli wyniki laboratoryjne wracają z podejrzeniem czerniaka, można zlecić dalsze badania w celu ustalenia, czy rak rozprzestrzenił się.

Chronić się przed rakiem skóry

Jeśli utworzy się kre, powstanie, nic nie możesz zrobić, aby temu zapobiec. Można jednak zmniejszyć ryzyko zachorowania na złośliwy czerniak, wykonując następujące czynności:

 • Regularnie sprawdzaj swoje krety pod kątem jakichkolwiek zmian.
 • Ogranicz czas naświetlania skóry przez światło słoneczne.

Najnowsze informacje na temat moli z wiadomości MNT

Osoby z mniejszą liczbą znamion mogą być narażone na bardziej agresywne czerniaki

Podczas, gdy osoby z więcej niż 50 molami mogą być bardziej narażone na zachorowanie na czerniaka, ludzie, którzy mają mniej moli, mogą być bardziej narażeni na bardziej agresywny czerniak.

Liczba moli na prawym ramieniu może przewidywać ryzyko śmiertelnego raka skóry

Liczba moli na prawym ramieniu może być wykorzystana do przewidywania ryzyka wystąpienia czerniaka – najniebezpieczniejszej postaci raka skóry – wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z King’s College London w Wielkiej Brytanii.

Like this post? Please share to your friends: