Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Pięć sposobów radzenia sobie z migreną

Migreny to nie tylko przeciętne bóle głowy. Mogą być wyniszczające, przychodzą niespodziewanie i towarzyszyć im mogą różnorodne skutki denerwujące, takie jak skrajne nudności, upośledzenie funkcji poznawczych i zaburzenia wzroku. Zbadaliśmy najlepsze sposoby radzenia sobie z nimi.

kobieta w łóżku z bólem głowy

Według ostatnich doniesień migrena jest siódmą główną przyczyną „lat spędzonych z niepełnosprawnością” na całym świecie.

Migreny są ciężkimi atakami bólu głowy, które mogą trwać od 4 do 72 godzin. Często towarzyszą im silne nudności i wymioty, ostra wrażliwość na światło i dźwięki, aw niektórych przypadkach także tymczasowe upośledzenie funkcji poznawczych i alodynia, czyli gdy normalny dotyk jest odczuwany jako bolesny.

Osoby mogą zacząć doświadczać migreny od dzieciństwa, a ich częstość wzrasta znacznie do wieku dorosłego, aż do wieku od 35 do 39 lat. Migreny są do trzech razy częstsze u kobiet niż u mężczyzn, a ataki również dłużej trwają u kobiet.

Wiele badań łączy przewlekłą migrenę ze zmniejszoną jakością życia i zaburzoną aktywnością. Jakie są zatem opcje profilaktyki i leczenia dostępne dla osób dotkniętych migrenami? Oto lista pięciu najczęściej cytowanych podejść.

1. Leki na receptę i dostępne bez recepty

Gama leków dostępnych bez recepty i leków na receptę służy do leczenia migreny. Obejmują one:

  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Są to powszechne leki OTC i obejmują kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, diklofenak i naproksen. Są one zdecydowanie najszerzej stosowanym rodzajem leków w przypadku migreny, częściowo dlatego, że są one łatwo dostępne i niedrogie, ale także dlatego, że są skuteczne zarówno w łagodnych, jak i umiarkowanych atakach.
  • kobieta trzyma pigułki

  • Tryptany. Są to agoniści receptora serotoninowego, które, jak sama nazwa wskazuje, selektywnie aktywują receptory serotoninowe. Niskie poziomy serotoniny są czasami uważane za jedną z przyczyn ataków migreny. Tryptany są czasami przepisywane w celu uregulowania tej nierównowagi, ale nie we wszystkich przypadkach są skuteczne.
  • Ergotamina. Jest to substancja chemiczna, która może zapewnić natychmiastową ulgę w bólu. Lek jest zwykle przepisywany tylko osobom, które rzadko doświadczają migreny lub których ataki trwają przez dłuższy czas. Ergotamina jest czynnikiem zwężającym naczynia, co oznacza, że ​​naczynia krwionośne stają się węższe. Jako taki może powodować nieprzyjemne działania niepożądane ze strony układu krążenia, dlatego nie jest zalecany osobom, które często cierpią na migrenę.
  • Leki przeciwwymiotne. Ponieważ ciężkie nudności i wymioty dotykają większość osób, które doświadczają migreny, leki przeciwwymiotne lub leki przeciwdziałające nudnościom, są często przepisywane.

Specjaliści zalecają, aby leki przyjmowane w celu złagodzenia migreny „były podejmowane tak wcześnie, jak to możliwe po rozpoczęciu [ataku]” w celu zmaksymalizowania skuteczności.

Leki zapobiegawcze są również czasami przepisywane osobom, które doświadczają migreny, chociaż są one generalnie symptomatyczne i lepiej przystosowane do współistniejących stanów, niż do samej migreny.

Mogą one obejmować, na podstawie indywidualnych przypadków, leki hipotensyjne (które są lekami ukierunkowanymi na wysokie ciśnienie krwi), leki przeciwdrgawkowe (które są lekami zwykle stosowanymi w leczeniu padaczki) i leki przeciwdepresyjne. Jednak większość tych zabiegów może również powodować działania niepożądane, więc mają tendencję do słabej przyczepności.

2. Suplementy diety

Suplementy są często stosowane w profilaktyce migreny, zwłaszcza że są łatwiej dostępne i nie mają tylu skutków ubocznych, co tradycyjne leki.

Niektóre z suplementów, które okazały się pomocne w przypadku migreny, to:

witamina b 2

  • Koenzym Q10. Wydaje się, że koenzym Q10, wraz z innymi lekami zapobiegawczymi, skutecznie zmniejsza zarówno nasilenie, jak i częstotliwość napadów migreny.
  • Ryboflawina lub witamina B-2. Ostatnie badania sugerują, że ten suplement diety może działać jako środek neuroprotekcyjny, zabezpieczając funkcje i strukturę mózgu, i może być skuteczny w zmniejszaniu bolesności migrenowych bólów głowy.
  • Magnez. Jest to minerał, który odgrywa kluczową rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie, w tym w metabolizmie i regulacji ciśnienia krwi. Niektóre badania sugerują, że różne rodzaje suplementacji magnezu są korzystne w zmniejszaniu intensywności i częstotliwości migreny, chociaż nie wszyscy naukowcy się z tym zgadzają.
  • Melatonina. Jest to hormon, który reguluje stany snu i czuwania u zwierząt oraz chroni przed stresem oksydacyjnym – który jest procesem, który może prowadzić do uszkodzenia komórek i śmierci – w roślinach. Niektóre badania sugerują, że może być skuteczny w zapobieganiu migrenom i może być bardziej korzystny niż inne leki zapobiegawcze, ponieważ ma mniej skutków ubocznych.
  • Lepiężnik. Odnosi się to do ekstraktów z korzenia rośliny Lepiężnik (), które jest powszechne w Europie i niektórych częściach Ameryki Północnej i Azji. Wiele badań sugeruje, że Lepiężnik jest skuteczny w zapobieganiu migrenom, ale niektórzy specjaliści zalecają, aby ten suplement diety był ostrożny.

3. Terapia „neuromodulacji”

Terapia „neuromodulacyjna” działa poprzez stymulację mózgu lub rdzenia kręgowego, aby promować lub tłumić różne funkcje ośrodkowego układu nerwowego. Czasami bodźce dostarczane są za pomocą wszczepionych urządzeń.

Ten rodzaj leczenia jest częściej stosowany w leczeniu chorób przewlekłych, które powodują silny ból lub drgawki.

Dwa rodzaje terapii neuromodulacyjnej są obecnie zatwierdzane przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Pojedyncza pulsacyjna przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (sTMS) polega na stymulowaniu mózgu poprzez impulsy magnetyczne generowane przez urządzenie umieszczone nad głową osoby. FDA zatwierdziła sTMS w leczeniu ostrej migreny.

Przezskórna stymulacja nerwu pozaoczodołowego (t-SNS) działa w podobny sposób, z urządzeniem umieszczonym na czole generującym impulsy magnetyczne, które stymulują nerw podoczodołowy, który pozwala impulsom przemieszczać się przez czoło do głowy, oczu i zatok. FDA zatwierdziła t-SNS jako profilaktyczne leczenie migreny.

4. Medytacja

kobieta medytuje na trawie

Medytacja jest coraz częściej badana jako sposób na złagodzenie stresu i bólu, jak donosiła. Badania sugerują, że medytacja – w szczególności medytacja duchowa – może poprawić tolerancję na ból w przypadku migren.

Badanie dotyczyło uczestników, którzy mieli do czynienia z migreną w ich codziennym życiu. Zostali oni losowo przydzieleni do ćwiczenia jednego z czterech rodzajów medytacji lub technik relaksacyjnych: medytacji duchowej, skupionej na sobie medytacji świeckiej, medytacji świeckiej na zewnątrz lub progresywnego rozluźnienia mięśni.

Stwierdzono, że osoby zaangażowane w medytację duchową rzadziej atakowały migreny i miały wzmocniony próg tolerancji na ból.

5. Akupunktura

również wcześniej informowali o badaniach, które sugerowały, że akupunktura może być skutecznym alternatywnym sposobem leczenia przewlekłego bólu. Niedawno opublikowany artykuł stwierdził, że akupunktura może zmniejszyć zarówno częstość jak i intensywność migreny bez aury, którym są migreny, którym nie towarzyszą zaburzenia widzenia lub czasowe upośledzenie funkcji poznawczych.

Wydaje się to wspierać wcześniejsze badania z podobnymi odkryciami, które zalecały akupunkturę jako pierwszy punkt kontaktowy dla osób zajmujących się migreną, które chcą badać podejścia niefarmaceutyczne.

Czy często doświadczasz migreny? Jeśli tak, to w jaki sposób wpływają one na twój styl życia i jakie podejścia podejmiesz, aby sobie z nimi poradzić? Czy stosujesz tradycyjne lub nietradycyjne leczenie w celu leczenia lub zapobiegania atakom? Daj nam znać, jakie są twoje strategie radzenia sobie i jeśli istnieją jakieś terapie, o których chcesz wiedzieć więcej.

Like this post? Please share to your friends: