Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Tylenol Slight Overdosing może w końcu stać się zagrożeniem dla życia

Acetaminofen (paracetamol, Tylenol) może zagrażać życiu, jeśli wielokrotnie przyjmujesz nieco więcej niż powinieneś, naukowcy z University of Edinburgh i Scottish Liver Transplantation Unit donosi w British Journal of Clinical Pharmacology. Pacjent z objawami może wpaść do szpitala, nie wiedząc dlaczego, i nie od razu powiedzieć, że przedawkował nieznacznie.

Autorzy twierdzą, że ważne jest, aby pracownicy służby zdrowia dowiedzieli się o tej sytuacji klinicznej, ponieważ rozłożone przedawkowanie acetaminofenu jest potencjalnie bardziej niebezpieczne niż jednorazowe duże przedawkowanie.

Zdenerwowane przedawkowanie może wystąpić, gdy ktoś ma uporczywy ból – za każdym razem jednostka bierze trochę więcej niż powinna.

Autor badania, dr Kenneth Simpson, powiedział:

„Nie podjęli tego rodzaju jednorazowych, jednorazowych masowych przedawkowania popełnianych przez ludzi, którzy próbują popełnić samobójstwo, ale z biegiem czasu ich obrażenia narastają, a efekt może być fatalny”.
Badanie krwi może łatwo wykryć jednorazowe duże przedawkowanie. Problem z rozłożonym przedawkowaniem polega na tym, że w próbce krwi nie będzie bardzo wysokiego poziomu acetaminofenu. Jednak rozłożony pacjent przedawkowania jest poważnie zagrożony niewydolnością wątroby i śmiertelnymi powikłaniami.

Dr Simpson wraz z zespołem postanowił ustalić, jak niebezpieczne może być stopniowe dozowanie, a także jak często jest to możliwe. Zgromadzili dane od 663 pacjentów hospitalizowanych w Royal Infirmary of Edinburgh w latach 1992-2008 z obrażeniami spowodowanymi przez acetaminofen.

161 z nich miało rozległe przedawkowanie, głównie w wyniku złagodzenia objawów bólu głowy, bólu zębów, bólu mięśni i bólów brzucha – co Simpson określił mianem wspólnych bólów.

Dr Simpson powiedział:

„Przy przyjęciu, ci rozrośnięci pacjenci przedawkowani mieli większe problemy z wątrobą i mózgiem, wymagali dializy nerek lub pomocy w oddychaniu i byli bardziej narażeni na śmierć niż ludzie, którzy zażyli pojedyncze przedawkowanie.”
Dla tych, którzy przychodzą do szpitala ponad 24 godziny po przedawkowaniu, problem jest gorszy – ich ryzyko konieczności przeszczepienia wątroby jest znacznie wyższe.

Simpson dodał:

„Przedawkowanie w stanie rozłożonym lub pacjenci występujący późno po przedawkowaniu muszą być uważnie obserwowani i brać pod uwagę antidotum na paracetamol, N-acetylocysteinę, niezależnie od stężenia paracetamolu we krwi.”
Ponieważ badanie krwi najprawdopodobniej nie podniesie alarmu w przypadku rozłożonego przedawkowania, lekarze muszą znaleźć sposób na szybką ocenę, czy pacjent musi być hospitalizowany czy odesłany do domu.

W streszczeniu w czasopiśmie autorzy napisali:

„Zarówno opóźniona prezentacja, jak i rozłożony przedawkowanie są związane z niepożądanymi skutkami po przedawkowaniu paracetamolu, u tych pacjentów występuje zwiększone ryzyko wystąpienia niewydolności wielonarządowej i należy rozważyć ich wczesne przeniesienie do specjalistycznych ośrodków wątroby.”
Tabletki szybkiego uwalniania Tylenol
Tylenol – najbardziej znana marka acetaminofenu w USA

Acetaminofen

Acetaminofen, znany również jako paracetamol, jest bardzo powszechnym środkiem przeciwbólowym OTC (over-the-counter) (przeciwbólowy) i przeciwgorączkowym (reduktor gorączki). Jego formuła cząsteczkowa to C8H9NO2.

Jest szeroko stosowany w przypadku bólów głowy i innych dolegliwości bólowych i jest powszechnie stosowany w leczeniu grypy i przeziębienia. Paracetamol może być również stosowany w połączeniu z opioidowymi lekami przeciwbólowymi w przypadku nasilonych objawów bólu, na przykład po operacji lub w ramach opieki paliatywnej u pacjentów z zaawansowanym rakiem.

Działanie przeciwbólowe acetaminofenu zaczyna działać około 11 minut po połknięciu – jego okres półtrwania wynosi od 1 do 4 godzin.

Większość przypadków przedawkowania narkotyków, które występują w USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii, występuje z acetaminofenem.

W Europie, Ameryce Łacińskiej i wielu innych miejscach na świecie acetaminofen jest znany przez świeckich jako paracetamol.

USA – spora część populacji USA nie zrozumie słowa „paracetamol”, każdy będzie wiedział, czym jest Tylenol, a niektórzy (zwłaszcza pracownicy służby zdrowia) zrozumieją „acetaminofen”.

Napisane przez Christiana Nordqvista

PLMedBook