Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

11 zdrowych faktów żywieniowych na temat tapioki

Spis treści

 1. Nie zawiera alergenów
 2. Bez cholesterolu
 3. Błonnik
 4. Lekkostrawny
 5. Przybranie na wadze
 6. Wapń
 7. Niski poziom sodu
 8. Folate
 9. Mangan
 10. Żelazo
 11. Zapobiega przejadaniu się
 12. Dolna linia

Przegląd

Tapioka to produkt skrobiowy wytwarzany z bulw manioku. Te bulwy pochodzą z Brazylii i dużej części Ameryki Południowej. Tapioka jest dostępna w postaci mąki, mączki, płatków i pereł. Perełki tapioki są powszechnie używane do wyrobu puddingu z tapioki i herbat z bąbelków. Tapioka jest również używana jako zagęszczacz.

Tapioka to prawie całkowicie węglowodany skrobiowe (węglowodany). Ludzie, którzy ograniczają spożycie węglowodanów lub obawiają się, że skrobie wpływają na poziom cukru we krwi, mogą postrzegać tapioka jako niezdrową. Tapioka ma wysoką skalę indeksu glikemicznego. Indeks glikemiczny mierzy szybkość wzrostu poziomu cukru we krwi po jedzeniu.

Oto przegląd informacji o wartościach odżywczych dla tapioki.

1. Bez powszechnych alergenów

Perły tapioki

Tapioka jest bezglutenowa, bez orzechów i bez ziarna. Nie spowoduje problemów u osób z celiakią, nadwrażliwością na gluten i uczuleniem na orzechy. Mąka z tapioki można znaleźć w wielu produktach bezglutenowych. Jest to dobry sposób na wypiekanie w domu bez alergenów. Jest to również alternatywa dla białej mąki do zagęszczania zup, sosów i nadzień do ciast.

2. Bez cholesterolu

Tapioka nie zawiera cholesterolu. Wysoki poziom cholesterolu może powodować nagromadzenie płytki nazębnej w tętnicach, która jest znana jako miażdżyca. Pozostawione niezaznaczone, miażdżyca może prowadzić do dusznicy bolesnej, ataku serca i udaru mózgu.

3. Zawiera błonnik dietetyczny

Filiżanka perełek tapioki ma około 1,5 grama błonnika. To niewiele, ale może pomóc Ci w osiągnięciu dziennej zalecanej wartości od 21 do 38 gramów. Większość ludzi nie spożywa prawie wystarczającej ilości błonnika. Jednak światłowód oferuje wiele korzyści zdrowotnych, takich jak obniżenie poziomu cholesterolu, utrzymanie poziomu cukru we krwi i zapobieganie zaparciom.

4. Jest lekkostrawny

Tapioka znana jest z łatwości na brzuchu. Wiele osób uważa, że ​​jest ono łatwiejsze do trawienia niż mąki wykonane z ziaren lub orzechów. Tapioka może być zalecana jako źródło kalorii i energii podczas wybuchów trawiennych z warunków, takich jak zespół jelita drażliwego i zapalenie uchyłka.

5. Wspiera przybieranie na wadze

Budyń z tapioki

Jeśli chcesz szybko przybrać na wadze, może pomóc tapioka. Jedna filiżanka perełek tapioki ma 544 kalorii i 135 węglowodanów.

Jeśli spożywasz kilka miseczek puddingu z tapioką (który zawiera dodatkowe kalorie, węglowodany i tłuszcz) dziennie i dodajesz tapioki do innych produktów spożywczych, masz duże szanse na pakowanie na funty bez negatywnego wpływu spożywania zbyt dużej ilości tłuszczu i cholesterol.

6. Źródło wapnia

Masz więcej wapnia w swoim ciele niż jakikolwiek inny minerał. Wapń jest ważny dla mocnych kości i zębów. To także:

 • pomaga skurczyć się i rozszerzyć naczynia krwionośne i mięśnie
 • pomaga nerwom wysyłać wiadomości
 • pomaga w krzepnięciu krwi

Według National Osteoporosis Foundation, codziennie traci się wapń poprzez skórę, pot, mocz i kał. Twoje ciało nie może wytworzyć wapnia, który zastąpi to, co utracone. Wapń musi być uzyskany z pożywienia, które jesz. Jedna szklanka perły z tapioki ma 30 miligramów (mg) wapnia, około 3 procent dziennej zalecanej wartości. Ponownie, nie jest to imponująca kwota, ale liczy się do dziennego spożycia.

7. Niska zawartość sodu

Większość ludzi spożywa zbyt dużo sodu. Zwłaszcza, że ​​sód jest ukryty na widoku w przetworzonych przekąskach, zupach i przyprawach. Dieta wysokosodowa wiąże się z wysokim ciśnieniem krwi, chorobami serca i udarem mózgu. Tapioka zawiera bardzo małą ilość sodu. Jedna filiżanka perełek tapioki ma zaledwie 2 mg.

8. Źródło kwasu foliowego

Folian to witamina B, którą organizm potrzebuje do wytworzenia DNA i podziału komórki. Kwas foliowy ma również kluczowe znaczenie dla kobiet w wieku rozrodczym, aby zapobiegać wadom cewy nerwowej, takim jak bifidazy kręgosłupa. Niedobór kwasu foliowego może również powodować anemię. Jedna filiżanka perełek tapioki ma 6 mikrogramów kwasu foliowego, co stanowi 2% zalecanej dziennej wartości.

9. Źródło manganu

Jedna filiżanka perełek tapioki zapewnia 8 procent manganu, którego potrzebuje twój organizm każdego dnia. Mangan jest niezbędnym minerałem śladowym, który pomaga organizmowi w metabolizowaniu węglowodanów, cholesterolu i aminokwasów. Wspiera również rozwój kości i tkanki łącznej.

10. Źródło żelaza

Tapioka jest dobrym źródłem żelaza. Jedna filiżanka peruka tapioki zapewnia ponad 13 procent dziennej zalecanej wartości. Żelazo znajduje się w hemoglobinie, białku, które przenosi tlen do wszystkich części ciała. Jeśli nie uzyskasz wystarczającej ilości żelaza, może rozwinąć się niedokrwistość z niedoboru żelaza. Ten stan może powodować poważne skutki uboczne, takie jak duszność, zmęczenie i ból w klatce piersiowej.

11. Pomaga utrzymać Cię w pełni

Węglowodany i błonnik w tapiokach wypełniają się. Podczas gdy tapioka nie może być okrzyknięta pokarmem odchudzającym, może dłużej utrzymywać pełnię dłużej i tłumić głód. Może to zmniejszyć szanse przejadania się.

Dolna linia

Biszkopt z tapioki

Jest bogaty w węglowodany i kalorie, więc nie można nazwać tapioki zdrowiem. Mimo to może pomóc w spełnieniu zalecanej dziennej dawki kilku ważnych składników odżywczych. I to jest smaczne jedzenie, aby cieszyć się, jeśli chcesz przytyć.

Tapioka może zmieścić się w twoim zdrowym planie żywienia, gdy jesz z umiarem. Należy pamiętać, że wiele przepisów tapioki, takich jak pudding z tapioki i herbata bańkowa, jest obciążonych dodatkowymi kaloriami i tłuszczami z dodanych cukrów i mleka lub śmietany. Twórz lżejsze wersje, zastępując mlekiem migdałowym lub beztłuszczowym mleko pełne. Możesz zastąpić cukier stewią lub erytrytolem na cukier.

Like this post? Please share to your friends: