Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy uzależnienie od nosa jest powodem do niepokoju?

Gdy zadrapie nos, prawy aerozol do nosa może zapewnić bardzo potrzebną ulgę. Ponieważ sprzedawane są bez recepty, wiele osób zakłada, że ​​mogą z nich korzystać w razie potrzeby bez problemów. Ale czy to prawda?

Odpowiedź zależy od rodzaju zastosowanego sprayu do nosa. Niektóre z nich można bezpiecznie stosować codziennie przez kilka miesięcy. Jednak inni mogą powodować tak zwane „uzależnienie od nosa”, jeśli są stosowane przez więcej niż kilka dni.

Infekcja nosa nie jest prawdziwym „uzależnieniem”, ale może powodować uszkodzenie wnętrza nosa. Może powodować obrzęk i długotrwałą duszność, która prowadzi do niewłaściwego użycia i nadużywania sprayu.

W niektórych przypadkach może być konieczne poddanie się dodatkowemu zabiegowi – nawet zabiegowi chirurgicznemu – w celu naprawienia wszelkich uszkodzeń.

Aby uniknąć tego problemu, ważne jest, aby zapoznać się z różnymi rodzajami aerozoli do nosa i jak bezpiecznie ich używać.

Natryski solne do nosa

[Spray do nosa]

Bezodrzutowe aerozole do nosa są ogólnie uważane za bezpieczne dla wszystkich grup wiekowych. Spraye solne mogą pomóc rozluźnić i rozrzedzić śluz w nosie. Pozwalają na łatwiejszy oddech, gdy nos jest zatkany z powodu przeziębienia lub alergii. Nie zawierają żadnych leków i nie wywołują efektów ubocznych.

Te rozpylacze zawierają niewielką ilość soli i wysterylizowaną wodę. Niektóre zawierają również konserwanty, które zapobiegają wzrostowi pleśni lub bakterii. Preparaty nie zawierające środków konserwujących są dostępne w puszkach aerozolowych, które utrzymują płyn w sterylności.

Wiele aerozoli solnych podaje na butelce „sól fizjologiczną” i „lek”. Dla pewności ludzie powinni szukać chlorku sodu (soli) i wody jako głównych składników, bez „aktywnych” składników.

Czy słonowodne spraye nasenne są uzależniające?

Nie. Spraye solne nie mają skutków ubocznych i mogą być używane w razie potrzeby.

Steroidowe aerozole do nosa

Wiele osób łączy pojęcie „sterydy” z kulturystami, którzy chcą poprawić masę mięśniową. Są one znane jako sterydy anaboliczne i działają poprzez promowanie rozwoju męskich hormonów płciowych, takich jak testosteron.

Steroidowe spraye do nosa nie są sterydami anabolicznymi. Składnik tych produktów znany jest jako kortykosteroid. Kortykosterydy są użyteczne w łagodzeniu stanu zapalnego spowodowanego nadmierną reakcją układu odpornościowego. Stany takie jak pokrzywka, wysypka na skórze z powodu alergii lub ukąszeń, astma i alergie na nos mogą być leczone różnymi rodzajami kortykosteroidów.

Steroidowe aerozole do nosa stosują kortykosteroid bezpośrednio do nosa w celu leczenia objawów alergii nosa, takich jak kichanie i katar. Mogą one przynieść ulgę w przypadku kataru siennego lub alergii nosa i często mogą zastąpić inne leki przeciwalergiczne przyjmowane doustnie.

Te rozpylacze zwykle zaczynają działać po kilku dniach użytkowania. Muszą być używane codziennie przez cały sezon alergii, aby nadal zapewniać ulgę. Działania niepożądane występują niezbyt często, ale mogą obejmować krwawienia z nosa, choroby oczu, takie jak zaćma i bóle głowy.

Niektóre rodzaje kortykosteroidów mogą spowolnić wzrost u dzieci, zwłaszcza jeśli są stosowane przez dłuższy czas. Badanie wykazało niewielki spadek wzrostu u dzieci, które stosowały określony rodzaj aerozolu do nosa, który zawierał rodzaj kortykosteroidu zwany furoinianem flutykazonu. Dzieci powinny używać tylko steroidowych aerozoli do nosa pod kierunkiem lekarza z tego powodu.

Steroidowe aerozole do nosa są powszechnie dostępne w sklepach, chociaż niektóre z nich mogą wymagać recepty lekarskiej. Składniki aktywne mogą być wymienione jako propionian flutikazonu lub acetonid triamcynolonu.

Czy steroidowe spraye do nosa uzależniają?

Nie. Spraye do nosa z kortykosteroidami są bezpieczne dla większości osób. Osoby, które muszą używać aerozoli do nosa steroidów przez 6 miesięcy lub dłużej, powinny porozmawiać ze swoim lekarzem.

Przeciwzapalne aerozole do nosa

[Spraye do nosa]

Leki przeciwhistaminowe są stosowane od lat w leczeniu sezonowych alergii. Leki przeciwhistaminowe blokują substancję chemiczną o nazwie histamina, która jest odpowiedzialna za objawy alergii, takie jak kichanie, swędzenie i katar.

Spraye do nosa o działaniu przeciwhistaminowym umożliwiają stosowanie leku bezpośrednio do nosa. Może to pomóc w leczeniu objawów alergii nosa u źródła i może powodować mniej skutków ubocznych niż tabletki dla niektórych osób.

Sól sodowa kromoglikanu jest lekiem przeciwhistaminowym dostępnym bez recepty i może być stosowana w wieku 2 lat i powyżej zgodnie z zaleceniami. Może upłynąć tydzień lub dłużej, zanim dana osoba odczuje całkowite ustąpienie objawów alergii.

Czy leki przeciwhistaminowe do nosa są uzależniające?

Nie. Spraye z kromoglikanem sodu są niedyskryminujące i można je stosować codziennie przez okres do 12 tygodni. Osoby, które powinny z nich korzystać dłużej, powinny zapytać lekarza.

Lek zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa

Dostępne są bezzębne spraye bez recepty i są przeznaczone do czasowego zmniejszania naczyń krwionośnych w nosie. Jest to znane jako zwężanie naczyń. Chociaż zapewnia to chwilową ulgę ze względu na sztywność, nie leczy ani przeziębienia ani alergii.

Te rozpylacze są sprzedawane pod różnymi markami, ale aktywnym składnikiem jest oksymetazolina.

Czy leki zmniejszające przekrwienie nosa są uzależniające?

Tak. Te spraye mogą wywoływać to, co często nazywa się „uzależnieniem od nosa” u niektórych osób. Dzieje się tak często, gdy środek obkurczający nos jest stosowany zbyt często lub zbyt długo. Prawidłowym terminem dla tego problemu jest zatłoczenie zwrotne.

W przypadku zatłoczenia zwrotnego osoba może stwierdzić, że musi częściej używać sprayu, często kilka razy dziennie lub dłużej. Za każdym razem, gdy stosuje się spray, naczynia krwionośne w nosie zwężają się, powodując kurczenie się tkanki wewnątrz nosa.

Po ustaniu działania leku nosa tkanka puchnie ponownie, czasami puchnie jeszcze bardziej niż wcześniej. Przy dalszym stosowaniu obrzęk ten może się nasilić i prowadzić do stałego obrzęku tkanki. Długotrwałe stosowanie tych aerozoli może również uszkodzić tkankę, powodując infekcję i ból.

Objawy zatkania odbicia lub uzależnienia od aerozolu do nosa mogą obejmować:

  • Czuję się znowu zatłoczony wkrótce po użyciu sprayu obkurczającego
  • Regularnie stosuj spray do obkurczania, ale czujesz, że już nie działa
  • Czuję silną potrzebę używania sprayu częściej niż polecono
  • Używaj sprayu, aby normalnie oddychać codziennie

Aby uniknąć tego problemu, zalecamy używanie go nie więcej niż dwa razy dziennie przez zaledwie 3 dni.

Osoby, które częściej stosują spray, powinny zgłosić się do lekarza. Tkankę nosową należy zbadać pod kątem uszkodzenia lub nadmiernego obrzęku.

Zazwyczaj osoba musi przestać używać sprayu i może potrzebować innego leku, aby złagodzić obrzęk, taki jak steroidowy aerozol do nosa.

Alternatywy dla aerozoli do nosa

Ponieważ roztwór soli fizjologicznej w aerozolu do nosa jest lekiem bezalkoholowym i uważany jest za bezpieczny, często jest pierwszym wyborem w przypadku łagodnego zatoru spowodowanego przez alergie i przeziębienia. Naczynia Neti są również skutecznym sposobem na wypłukiwanie śluzu i alergenów z nosa.

Ostrzegamy jednak, że garnki Neti muszą być używane ze sterylizowaną wodą i odpowiednio oczyszczone, aby uniknąć rzadkich, ale niebezpiecznych infekcji.

[Neti Pot]

Ci, którzy nie chcą stosować sterydów lub leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa, mogą zdecydować się na leki przeciwobrzękowe dostępne bez recepty i antyalergiczne. Ważne jest, aby stosować te leki zgodnie z instrukcją na etykiecie.

Ludzie powinni również poprosić pediatrę o podanie leków małym dzieciom.

Należy unikać ostrożnego podawania leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa, aby uniknąć zatorów i uszkodzenia delikatnej tkanki nosowej.

Spraye do nosa należy traktować jak leki i nigdy nie należy ich stosować częściej niż podano na etykiecie.

Like this post? Please share to your friends: