Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zaburzenia erekcji: Terapia komórkami macierzystymi przywraca funkcje seksualne w badaniu fazy I

Wczesne wyniki badań klinicznych sugerują, że terapia komórkami macierzystymi może być obiecującym sposobem leczenia zaburzeń erekcji po tym, jak procedura ta przywróciła funkcje seksualne mężczyznom z tym schorzeniem.

Mężczyzna z dysfunkcji erekcji siedzi na krawędzi łóżka z kobietą leżącą patrząc w drugą stronę.

Terapia komórkami macierzystymi polega na wstrzykiwaniu własnych komórek macierzystych pacjentów – pochodzących z brzusznych komórek tłuszczowych – do tkanki erekcyjnej prącia.

Główny badacz, dr Martha Haahr ze szpitala uniwersyteckiego w Odense w Danii, wraz z kolegami odkrył, że w ciągu 6 miesięcy od zabiegu 8 z 21 leczonych mężczyzn było w stanie zaangażować się w spontaniczne stosunki seksualne.

Naukowcy przedstawili swoje odkrycia podczas dorocznej konferencji EAU17 – corocznej konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Urologii – która odbyła się w Londynie w Wielkiej Brytanii.

Zaburzenia erekcji (ED) to stan, w którym mężczyzna ma trudności z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji w celu podjęcia współżycia seksualnego.

Według National Institute of Diabetes i trawiennych chorób nerek około 12 procent mężczyzn w wieku poniżej 60 lat i 22 procent mężczyzn w wieku od 60 do 69 lat ma ED.

Wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, choroby serca, przewlekła choroba nerek i chirurgia prostaty to tylko niektóre z warunków fizycznych, które mogą powodować zaburzenia erekcji. Problemy psychologiczne – takie jak lęk, stres, depresja i niskie poczucie własnej wartości – mogą również przyczynić się do zaburzeń erekcji.

Obecne metody leczenia ED obejmują inhibitory PDE5 (takie jak Viagra), implanty prącia i iniekcje. Jednak dr Haahr i zespół zauważają, że wszystkie te terapie mogą mieć znaczące skutki uboczne.

W rezultacie badacze poszukują alternatywnych metod leczenia zaburzeń erekcji, a terapia komórkami macierzystymi okazała się obiecującym kandydatem w badaniach na zwierzętach.

Udoskonalenia funkcji seksualnych widoczne rok po leczeniu

W fazie I badania, dr Haahr i współpracownicy testowali terapię komórkami macierzystymi u 21 mężczyzn, którzy mieli ED w wyniku poddania się radykalnej prostatektomii z powodu raka prostaty. Żaden z mężczyzn nie odpowiedział na standardowe leczenie ED.

W celu wykonania zabiegu na komórkach macierzystych pobierano komórki tłuszczowe brzucha od każdego człowieka poprzez liposukcję. Komórki macierzyste zostały następnie wyizolowane z komórek tłuszczowych i wstrzyknięte do ciał jamistych prącia – gąbczastej tkanki, która zwykle staje się wypełniona krwią podczas erekcji.

Przed zabiegiem komórek macierzystych oraz 6 i 12 miesięcy później, funkcja erekcyjna uczestników została oceniona przy użyciu kwestionariusza International Index of Eretrie Function (IIEF). Wynik IIEF wynoszący 5-7 oznacza poważne zaburzenia erekcji, 12-16 to łagodne lub umiarkowane zaburzenia erekcji, a 22-25 nie oznacza zaburzeń erekcji.

Wszyscy 21 mężczyzn zauważyło, że ich funkcja erekcji poprawia się dzięki terapii komórkami macierzystymi: ich wynik IIEF wzrósł z 6 przed leczeniem do 12 w 6 miesięcy po leczeniu.

Ośmiu z mężczyzn poinformowało, że byli w stanie zaangażować się w spontaniczną aktywność seksualną 6 miesięcy po terapii komórkami macierzystymi, a wynik ten był widoczny w 12 miesięcy po leczeniu. Ci mężczyźni widzieli, że ich wynik IIEF wzrósł z 7 do 14 z terapią komórkami macierzystymi.

„To, co zrobiliśmy, wskazuje, że technika ta może prowadzić do odzyskania spontanicznej erekcji – innymi słowy, bez użycia innych leków, zastrzyków lub implantów” – mówi dr Haahr.

Terapia komórkami macierzystymi „może być rozwiązaniem długoterminowym” w przypadku zaburzeń erekcji

Chociaż wyniki badań są wstępne, zespół twierdzi, że obiecują one terapię komórkami macierzystymi jako skuteczną strategię leczenia zaburzeń erekcji.

„Jako pierwsi używamy własnych tłuszczowych komórek macierzystych człowieka jako leczenia zaburzeń erekcji w badaniu klinicznym. Technika ta została sprawdzona w pracy na zwierzętach, ale po raz pierwszy terapia komórkami macierzystymi pozwoliła pacjentom odzyskać wystarczającą zdolność do erekcji aby umożliwić współżycie „- mówi dr Haahr.

„Jesteśmy zadowoleni z wstępnych wyników, zwłaszcza, że ​​ci mężczyźni wcześniej nie widzieli efektu tradycyjnego leczenia i po 12 miesiącach obserwacji nadal mają dobrą erekcję, co wskazuje, że może to być rozwiązanie długoterminowe.

Sugeruje to możliwość opcji terapeutycznych dla pacjentów cierpiących na zaburzenia erekcji z innych przyczyn. Ale musimy pamiętać, że jest to mała próba, bez grupy kontrolnej. Wciąż pozostaje nam czas od rozwiązania klinicznie dostępnego. „

Dr Martha Haahr

Naukowcy są obecnie w trakcie rozpoczynania badania II fazy, aby dalej badać bezpieczeństwo i skuteczność terapii komórkami macierzystymi w przypadku zaburzeń erekcji.

Dowiedz się, jak jedzenie większej ilości owoców może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

PLMedBook