Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy istnieją naturalne sposoby zapobiegania próchnicy?

Ubytki to małe dziury w zębach spowodowane próchnicą. Kilka domowych środków zaradczych może zapobiec temu rozpadowi lub zatrzymać go, zanim utworzy wnękę.

Nagromadzenie się żywności i bakterii tworzy film na zębach. Terminem tym jest tablica. Jeśli płytka nie zostanie usunięta, spowoduje to próchnicę zębów.

to rodzaj bakterii, o których wiadomo, że odgrywają rolę w tym rozpadzie.

Plaque buduje się łatwiej w takich miejscach jak:

 • pęknięcia, pestki i rowki w zębach
 • między zębami
 • wokół wszelkich wypełnień, szczególnie gdy są one rozdrobnione lub uszkodzone
 • blisko linii dziąseł

Z biegiem czasu próchnica dociera do wewnętrznej warstwy zęba, zwanej zębiną. W tym momencie zaczyna się rozwijać wnęka.

Możliwe jest zapobieganie ubytkowi przy użyciu domowych środków zaradczych, gdy próchnica znajduje się na etapie przed ubytkiem. Dzieje się tak, gdy próchnica zrobiła dziury w szkliwie zębów, ale jeszcze nie dotarła do zębiny.

Po zaniku zębiny i rozpoczęciu formowania się jamy ustnej konieczne jest profesjonalne leczenie.

Czy możesz pozbyć się ubytków w domu?

Kobieta o próchnicy zbadane przez dentystę, chcąc skorzystać z domowych środków zaradczych.

Ubytki muszą być leczone przez dentystę.

Jednak kilka domowych środków może wzmocnić szkliwo zębów na etapie przed wnęk. Proces ten nazywa się remineralizacją i zapobiega powstawaniu wnęki.

Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem to sprawdzony sposób na remineralizację szkliwa zębów i zapobieganie powstawaniu ubytków.

Wyniki badania z 2014 r. Wskazują, że pasty do zębów o wysokiej zawartości fluorku znacznie twardnieją szkliwo; podając zęby ochronę, której potrzebują, aby zwalczyć próchnicę.

Jednak niektórzy ludzie wolą stosować naturalne domowe środki, a nie produkty zawierające fluor. Niektóre z tych środków obejmują:

1. Ciągnięcie oleju

Ciągnięcie oleju powstało w starożytnym systemie medycyny alternatywnej o nazwie Ayurveda. Polega na włożeniu łyżki sezamu lub oleju kokosowego do ust przez określony czas, a następnie wypluciu.

Podczas gdy niektóre twierdzenia na temat ciągnienia oleju nie są naukowo uzasadnione, badania wskazują, że może poprawić zdrowie zębów. Badanie z 2009 r. Wykazało, że użycie oleju sezamowego w technice ciągnięcia zmniejszało ilość płytki nazębnej i bakterii w takim samym stopniu, jak płyny do płukania ust.

Jeśli odciąganie oleju zmniejsza płytkę nazębną, może to pomóc w remineralizacji szkliwa i zapobieganiu ubytkom. Potrzeba więcej badań, aby potwierdzić te efekty.

2. Aloes zwyczajny

Żel do zębów Aloe Vera może pomóc zwalczyć bakterie, które powodują próchnicę. Działanie przeciwbakteryjne tego żelu zabija szkodliwe bakterie w jamie ustnej, zgodnie z oceną z 2015 roku.

Podczas gdy potrzebne są dalsze badania, żel Aloe Vera może pomóc w remineralizacji szkliwa na etapie przed ubytkiem.

3. Unikaj kwasu fitynowego

Fasola nerek rozrzucone na powierzchni drewnianych.

Kwas fitynowy może uszkadzać szkliwo zębów, a niektórzy uważają, że wycięcie go z diety może zapobiec próchnicy zębów i ubytkom.

Badanie z 1930 połączonych ubytków do diety bogatej w kwas fitynowy. Brakuje jednak ostatnich dowodów na poparcie tego.

Badanie z 2004 r. Wykazało, że kwas fitowy wpływał na wchłanianie minerałów z pożywienia. Niektóre artykuły online wykorzystują to badanie do wyciągnięcia dalszych wniosków. Sugerują, że kwas fitynowy może rozkładać minerały w szkliwie i prowadzić do próchnicy zębów. Warto zauważyć, że w badaniu uczestniczyło mniej niż 20 uczestników.

Kwas fitynowy występuje najczęściej w zbożach i roślinach strączkowych, w tym:

 • kukurydza
 • pszenica
 • Ryż
 • żyto
 • fasola zwyczajna
 • fasola szparagowa
 • fasola Pinto
 • granatowa fasola
 • czarna fasola
 • bób

Konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy kwas fitynowy wpływa na minerały w szkliwie zębów.

4. Witamina D

W przeglądzie z 2013 r. Stwierdzono, że suplementy witaminy D znacznie przyczyniły się do zmniejszenia częstości występowania ubytków.

Witamina może mieć działanie mineralizujące, które pomaga wzmocnić szkliwo zębów.

5. Unikaj słodkich pokarmów i napojów

Zużycie cukru jest jedną z głównych przyczyn ubytków. Cukier miesza się z bakteriami w jamie ustnej i tworzy kwas, który zużywa szkliwo zębów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby ludzie zapobiegali ubytkom, spożywając mniej słodkich pokarmów i napojów.

6. Zjadacz korzenia lukrecji

Korzenie lukrecji w kupie.

Właściwości przeciwbakteryjne korzenia lukrecji mogą być ukierunkowane na bakterie, które powodują próchnicę, zgodnie z próbą z 2011 roku.

Niewielkie badanie z tego samego roku sugerowało, że ssanie lizaka zawierającego wyciąg z lukrecji może pomóc w zapobieganiu próchnicy.

Jednak zanim stomatolodzy będą mogli zalecić te lizaki do profilaktyki ubytku, potrzeba więcej badań.

7. Bezcukrowe gumy

Wyniki badania z 2015 r. Wskazują, że żucie gumy bez cukru po posiłkach zmniejsza poziom bakterii niszczących szkliwo.

Posiadanie mniejszej ilości tych bakterii może prowadzić do silniejszego szkliwa, który jest lepiej przystosowany do wytrzymania rozkładu.

Kiedy iść do dentysty

Środki domowe mogą zmniejszyć ryzyko ubytków lub odwrócić uszkodzenia szkliwa na etapie przed ubytkiem.

Te środki zaradcze należy stosować równolegle z zalecanymi przez dentystę technikami, takimi jak szczotkowanie, najlepiej za pomocą pasty do zębów z fluorem.

Nie wszystkie ubytki powodują ból, dlatego należy regularnie odwiedzać dentystę.

Dentyści mogą wcześnie wykryć ubytki i zalecić działania zapobiegawcze. Mogą również zapewnić wypełnienie, koronę lub inne leczenie w przypadku zaawansowanych przypadków próchnicy.

Like this post? Please share to your friends: