Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Manewr Heimlicha (pchnięcia brzucha): Jak to zrobić

Manewr Heimlicha wykorzystuje pchnięcia brzucha, aby wypchnąć przedmioty z gardła. Pod płucami znajduje się mięsień zwany przeponą. Ten mięsień kurczy się, aby poruszyć płuca, pomagając im wydychać powietrze.

W 1972 roku lekarz z Cincinnati przeczytał historię o zadławieniu się. W tym czasie dławienie było szóstą główną przyczyną przypadkowej śmierci. Te statystyki zainspirowały lekarza do opracowania prostego sposobu zapobiegania tym zgonom. Procedura stała się znana jako manewr Heimlicha.

Manewr Heimlicha działa poprzez sztuczny kaszel. Poprzez naciśnięcie membrany manewr wymusza wydostawanie się powietrza z płuc i przez gardło, przez co uwięziony zostaje przedmiot.

Szybkie fakty dotyczące manewru Heimlicha:

 • Kiedy osoba dusi się, nie może wdychać lub wydychać powietrza, dlatego nie można kaszleć obiektu podczas epizodu udławienia.
 • Do lat 70. ubiegłego stulecia nie istniała szeroko akceptowana strategia oparta na badaniach, dotycząca zarządzania zadławieniem.
 • Ludzie powinni tylko wykonywać manewr Heimlicha na kimś, kto się dławi.

Jak wykonać manewr Heimlicha

Istnieją cztery sposoby na wykonanie manewru Heimlicha, w zależności od wieku i potrzeb osoby dławiącej. Podstawowa akcja z każdym podejściem jest taka sama: użycie mięśni przepony do wypchnięcia przedmiotu z gardła.

Świadomy dorosły lub dziecko

Jeśli osoba dorosła lub dziecko w wieku powyżej 1 lat jest przytomna, ale nie może mówić, kaszleć lub oddychać, natychmiast wykonaj manewr Heimlicha, wykonując następujące czynności:

 1. Stań za duszącą się osobą, z rękoma owiniętymi wokół talii.
 2. Złóż jedną rękę w pięść. Ustaw kciuk pięści na brzuchu osoby, poniżej żeber i nad pępkiem. Można wyczuć mięsień przepony.
 3. Połóż drugą dłoń na pięści i wepchnij ją w ten mięsień szybkim, silnym, skierowanym do góry pchnięciem.
 4. Kontynuuj naciskanie brzucha, dopóki obiekt nie wyjdzie.

Nieprzytomny dorosły lub dziecko

Jeśli dziecko lub dorosły jest nieprzytomny lub nie może usiąść lub stać, wykonaj następujące czynności:

 1. Ustaw osobę dławiącą płasko na plecach.
 2. Usiądź na udach osoby, twarzą w ich stronę
 3. Połóż jedną rękę na drugiej, a następnie umieść piętę dłoni na ich przeponie, tuż pod klatką piersiową i nad pępkiem.
 4. Oprzyj się na rękach, pchając i wchodząc.
 5. Kontynuuj powtarzanie pchnięć, aż obiekt zostanie usunięty.

Wykonywanie Heimlich na sobie

Jeśli dusisz się samemu lub gdy nie ma nikogo, kto mógłby pomóc, wykonaj następujące czynności:

 1. Zrób pięść, a kciukami skierowanymi do wewnątrz, umieść pięść w przeponie – pod klatką piersiową i powyżej pępka.
 2. Wciśnij i pociągnij, aż obiekt zostanie wyrzucony.
 3. Jeśli nie można tego zrobić lub nie działa, przechyl obiekt, taki jak licznik lub krzesło. Ustaw krawędź przy membranie, aby naciskać i wsuwać. Przesuń lekko do przodu i do tyłu, aby wytworzyć pchnięcia.
 4. Powtarzaj, aż obiekt zostanie usunięty.

Niemowlęta poniżej 1 roku

U niemowląt poniżej 1 roku życia wykonaj następujące kroki:

 1. Umieść dziecko twarzą w dół na przedramieniu, upewniając się, że głowa dziecka jest niższa od klatki piersiowej.
 2. Gdy przedramię spoczywa na udzie, podeprzyj głowę dziecka dłonią.
 3. Upewnij się, że usta i nos dziecka nie są zakryte.
 4. Użyj pięty drugiej ręki, aby czterokrotnie uderzać plecami dziecka między łopatki. Powtarzaj, dopóki obiekt nie wyjdzie.
 5. Jeśli to się nie powiedzie, odwróć dziecko. Umieść dwa palce na środku piersi dziecka, między sutkami. Mocno wciśnij cztery razy na głębokość około 1 cala. Powtarzaj, dopóki obiekt nie wyjdzie.

Historia manewru Heimlicha

Henry Heimlich

Henry Heimlich, chirurg klatki piersiowej, czytał o epidemii zadławienia się śmiercią w restauracjach.

Odkrył, że Amerykański Czerwony Krzyż zalecił pogoń za dławiącymi ofiarami. Ale nie było wielu dowodów na poparcie tej strategii.

Zaczął testować różne strategie na znieczulonym psie. Heimlich uważał, że uderzenia w plecy nie działały, ponieważ zmuszały obiekt dalej do dróg oddechowych. Odkrył również, że prasowanie klatki piersiowej również nie przydaje się, ponieważ żebra zapobiegły wydalaniu wystarczającej ilości powietrza w płucach.

Heimlich odkrył, że naciskając na przeponę w kierunku do góry, płuca mogą wypchnąć wystarczającą ilość powietrza, aby wydalić przedmiot. Ta prosta procedura stała się manewrem Heimlicha iw ciągu kilku lat organizacje takie jak Czerwony Krzyż zaczęły go polecać jako najlepszą strategię ratowania życia ludzi, którzy się dławili.

Czy manewr Heimlicha jest lepszy niż inne strategie?

Chociaż manewr Heimlicha w większości sytuacji zastąpił ciosy i pchnięcia w skrzyniach, niektórzy ratownicy nadal używają tych strategii, gdy Heimlich zawiedzie. Nie jest jasne, czy Heimlich jest lepszym wyborem, czy tylko bardziej popularnym, a może i łatwiejszym.

Badanie przeprowadzone w 1976 roku, w którym porównano uderzenia brzucha w stylu Heimlicha z pchnięciami klatki piersiowej, wykazało, że uderzenia klatki piersiowej były bardziej skuteczne. Wielkość próby była jednak bardzo niewielka, ale składała się z zaledwie sześciu mężczyzn. Przy większej liczebności badacze mogliby uzyskać różne wyniki, więc badanie nie powinno być postrzegane jako jednoznaczny dowód, że napór w klatce piersiowej jest lepszy.

Ćwiczenie manewru Heimlicha

Manewr Heimlicha demonstrowany w klasie pierwszej pomocy

Nie jest możliwe wykonanie manewru Heimlicha na kimś, kto się nie dusi.

Jednakże, ponieważ technika polega na popychaniu przepony, możliwe jest, aby osoba zapoznała się z procedurą, lokalizując swoją przeponę i wyczuwając gruby pas mięśni tuż pod klatką piersiową.

Mocne pchanie tego mięśnia powinno wywołać wstrząs, który wypycha powietrze z płuc.

Może to zwiększyć pewność siebie w przypadku rzeczywistego epizodu dławiącego.

Heimlich manewruje bezpieczeństwem

Jeśli dana osoba może kaszleć, mówić, krzyczeć lub oddychać, nie dusi się. Zaczekaj, aż wypchną przedmiot. Rozpocznij manewr Heimlicha tylko wtedy, gdy dana osoba nie jest w stanie usunąć obiektu i nie może oddychać.

Manewr Heimlicha nie uratuje tonących ofiar i nie uratuje ludzi z innych sytuacji kryzysowych, takich jak zatrzymanie akcji serca lub napad drgawkowy.

Wniosek

Czasami manewr Heimlicha zawodzi, albo dlatego, że przedmiot jest zbyt głęboko zagłębiony w gardle, albo dlatego, że człowiek nie wykonuje poprawnie manewru. Z tego powodu zawsze zadzwoń pod numer 911 natychmiast, gdy ktoś się dławi.

Jeśli dwie osoby są dostępne, należy zadzwonić pod numer 911, a drugi wykonać manewr Heimlicha. To maksymalizuje szansę przeżycia nawet wtedy, gdy Heimlich nie działa.

Like this post? Please share to your friends: