Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wzrost włosów stymulowany za pomocą komórek macierzystych

Zespół naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles zdołał wyhodować włosy zaczynając od komórek macierzystych, odsłaniając kluczowe zdarzenia molekularne związane ze wzrostem włosów i stymulując je u dorosłych myszy.

bliska łysienia włosy mężczyzny

Nowe badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie, oferuje krok po kroku wyjaśnienie procesu, w którym rosną włosy. Odkrycia otwierają drogę do stymulacji wzrostu włosów u pacjentów z łysieniem lub łysieniem typu męskiego.

Zespół badaczy postanowił zbadać, jak pęcherzyki wyrastają ze skóry i jak wytwarzają włosy, stosując tak zwane organoidy, które są skupiskami komórek macierzystych hodowanych in vitro, które mogą samoorganizować się w organopodobną strukturę.

Użyli trójwymiarowej struktury organoidów, aby lepiej zrozumieć dany organ, ponieważ mają podobne właściwości do narządu, który imituje – w tym przypadku jest to ludzka skóra.

Pierwszym autorem badania jest Mingxing Lei, doktor habilitowany z laboratorium Stem Cell w University of Southern California (USC).

Sześciostopniowy proces wzrostu włosów

Lei i zespół wykorzystali organoidy skóry pochodzące zarówno z noworodków, jak i dorosłych komórek skóry. W szczególności używali komórek progenitorowych, które są typem komórki, która jest bardziej zróżnicowana niż komórki macierzyste. Oddzieliły je od skóry noworodków i dorosłych, a następnie przeszczepiły je do myszy nagich.

Następnie naukowcy wykonali szczegółowe zdjęcia poklatkowych kultur 3-D, aby zobaczyć, jak zachowują się komórki i jak rozwija się włosy.

Lei i współpracownicy byli w stanie zobaczyć, że nowonarodzone komórki uformowały skóropodobne organoidy w sześciostopniowym procesie, który rozpoczął się od zdysocjowanych komórek progenitorowych (krok pierwszy), które wkrótce zagregowały się (krok drugi).

Te zagregowane komórki przekształciły się następnie w spolaryzowane torbiele (krok trzeci), które następnie przekształciły się w tak zwane zrośnięte cysty (krok czwarty), które przeszły do ​​postaci płaskiej skóry (krok piąty).

W końcowym etapie procesu skóra utworzyła pęcherzyki (krok szósty), które przeszczepiono myszom. Tutaj produkują włosy.

W przeciwieństwie do tego, naukowcy stwierdzili, że zdysocjowane komórki skóry progenitorowej od dorosłej myszy nie przeszły etapu agregacji ani nie wytworzyły żadnych włosów.

Lei i jego koledzy poszli dalej na badania molekularne i biofizyczne, które stanowiły podstawę tego sześcioetapowego procesu wzrostu włosów, wyjaśniając, że naukowcy „wykorzystali połączenie bioinformatyki i badań molekularnych”, aby rozwikłać te mechanizmy.

Odkryli zwiększoną aktywność w różnych genach, w tym w tych związanych z produkcją kolagenu – włóknistego białka, które można znaleźć w skórze i innych tkankach łącznych – oraz insuliny, która jest hormonem regulującym poziom cukru we krwi.

Pobudzający wzrost włosów

Poprzez hamowanie aktywności niektórych genów na różnych etapach rozwoju organoidów, naukowcy byli w stanie wyjaśnić swoją rolę w przechodzeniu z jednej fazy do następnej.

„Nasze badanie wyjaśnia przebieg zdarzeń molekularnych i procesów biofizycznych w rdzeniu procesu samoorganizacji podczas morfogenezy tkanek” – piszą autorzy. „Klucze molekularne do wieloetapowego przejścia morfologicznego są zidentyfikowane i można je dodać lub zahamować, aby przywrócić zatrzymany proces w komórkach dorosłych.”

W rzeczywistości Lei i koledzy zastosowali tę nowo nabytą wiedzę molekularną i genetyczną do organoidów stworzonych z dojrzałych komórek skóry, aby przyspieszyć proces wzrostu włosów.

Co istotne, Lei i zespół mogli z powodzeniem stymulować wzrost włosów w tych organoidach. Organoidom dorosłym udało się wyprodukować o 40 procent więcej włosów niż organoidy pochodzące od noworodków.

„Zwykle wiele starzejących się osób nie rozwija się dobrze, ponieważ dorosłe komórki stopniowo tracą zdolność regeneracji” – wyjaśnia starszy autor, profesor Cheng-Ming Chuong, z Keck School of Medicine w USC. Jednak wyjaśnia, że ​​odkrycia jego zespołu mają implikacje, które mogą to zmienić.

„Dzięki naszym nowym odkryciom jesteśmy w stanie sprawić, że dorosłe komórki myszy ponownie wytwarzają włosy.” W przyszłości ta praca może zainspirować strategię stymulowania wzrostu włosów u pacjentów z różnymi stanami od łysienia do łysienia. „

Prof. Cheng-Ming Chuong

Like this post? Please share to your friends: