Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy możesz dostać raka na migdałkach?

Rak migdałków jest rzadką postacią raka z objawami, które często są podobne do innych chorób. Podobnie jak wiele nowotworów, przyczyny są niejasne, ale są pewne kluczowe czynniki ryzyka. Dowiadujemy się więcej o symptomach, leczeniu i prognozie.

Rak migdałków należy do grupy nowotworów wywodzących się z jamy ustnej i gardła. Są one znane jako raki w jamie ustnej i gardle i często są zgrupowane pod rakiem głowy i szyi.

Migdałki są częścią układu odpornościowego. Bronią organizm przed bakteriami i wirusami, które dostają się do jamy ustnej lub gardła.

Jeśli rak zostanie wykryty na wczesnym etapie, zwykle dostępnych jest więcej opcji leczenia. Zwiększa to szansę na udane leczenie i powrót do zdrowia.

Co to jest rak migdałków?

Rak migdałków

Rak migdałków zaczyna się od komórek nowotworowych lub guza w migdałkach. Może nadal mieć wpływ na ludzi, którzy usunęli migdałki, ponieważ niektóre tkanki często pozostają po operacji.

Ludzie, którzy piją alkohol, palą lub mają wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), mają większe ryzyko zachorowania na raka migdałków.

Migdałki znajdują się w tylnej części gardła, po jednej z każdej strony. Każdy migdałek składa się z kolekcji tkanki limfatycznej. Jest to tkanka zawierająca limfocyty, które są komórkami zwalczającymi choroby.

Migdałki łapią i niszczą bakterie i wirusy. Mogą zmieniać rozmiar i często pęcznieją krwią, aby złapać zarazki, na przykład gdy ktoś jest przeziębiony.

Objawy

Wiele objawów raka migdałków może być spowodowanych innymi chorobami lub problemami zdrowotnymi, takimi jak zapalenie gardła lub zapalenie migdałków.

Poniżej wymienione są niektóre z objawów, które mogą wskazywać na raka migdałków:

 • biała lub czerwona plamka na migdałku
 • ból gardła, który utrzymuje się przez długi czas
 • uczucie czegoś w gardle, które nie znika
 • trudności z połykaniem
 • zmiany w głosie osoby
 • guzek w szyi
 • niewyjaśniona utrata masy ciała

Osoba powinna zgłosić się do lekarza, jeśli którykolwiek z tych objawów utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie.

Przyczyny i czynniki ryzyka

człowiek zapalił papierosa

Nie ma ostatecznej przyczyny raka migdałków, ale wiek, genetyka i wiele czynników środowiskowych mogą mieć wpływ na rozwój raka.

Czynniki ryzyka dla raka migdałków obejmują:

 • palenie lub używanie wyrobów tytoniowych
 • picie alkoholu
 • o HPV

Gdy ktoś pali papierosa lub pije alkohol, substancja przedostaje się do ust. Tyton i alkohol mogą uszkodzić DNA lub kodowanie genetyczne w komórkach, a uszkodzenie to jest związane z rakiem. Raki jamy ustnej i gardła pojawiają się, gdy komórki w jamie ustnej lub gardle stają się nowotworowe.

HPV to grupa wirusów, które rozprzestrzeniają się poprzez kontakty seksualne. Znaczna liczba przypadków raka głowy i szyi jest powiązana z HPV, ale naukowcy wciąż nie są pewni, dlaczego tak się dzieje.

Diagnoza

Lekarz zapyta pacjenta o historię choroby, objawy i wszelkie znane czynniki ryzyka. Przeprowadzą badanie fizykalne, patrząc na jamę ustną i gardło, i wyczuwając kostki lub coś niezwykłego.

Jeśli lekarz uważa, że ​​istnieje możliwość wystąpienia raka migdałków, zaleci, aby dana osoba spotkała się z lekarzem specjalistą. Specjalista może następnie wykonać inne testy i egzaminy, aby sprawdzić obecność raka, w tym biopsję.

Biopsja to niewielka próbka tkanki pobranej z dotkniętego obszaru, w tym przypadku migdałków. Próbka jest badana pod mikroskopem w poszukiwaniu komórek rakowych.

Testy obrazowania, które można zobaczyć w ciele, są czasem wykorzystywane do określenia zakresu choroby. Mogą sprawdzić, jak daleko rozprzestrzenił się rak lub szukać guza.

Stadium raka zależy od jego ciężkości i tego, czy rozprzestrzenił się na inne części ciała. Znajomość etapu może pomóc lekarzom określić najlepszy sposób leczenia.

Etapy raka migdałków to:

 • Etap 0: Znany również jako przedrakowy, gdy obecne są niektóre nieprawidłowe komórki, które mogą stać się nowotworem.
 • Etap 1: Guz ma mniej niż 2 centymetry (cm), który nie rozprzestrzenił się.
 • Etap 2: Istnieje guz o wielkości 2-4 cm, który się nie rozprzestrzenia.
 • Etap 3: Guz jest większy niż 4 cm i rozprzestrzenił się na otaczający węzeł chłonny.
 • Etap 4: Rak rozprzestrzenił się na inne obszary jamy ustnej, gardła lub ciała.

Leczenie

mikroskop używany do sprawdzania biopsji prostaty

Leczenie raka migdałków jest zróżnicowane i zależy od stadium i miejsca występowania nowotworów. Rak może być złożony, więc różni lekarze, specjaliści i pracownicy służby zdrowia mogą być zaangażowani w leczenie danej osoby.

Operacja usunięcia guza jest zwykle pierwszą metodą leczenia raka dotykającą jamy ustnej i gardła. Jest prawdopodobne, że migdałki zostaną usunięte, jeśli rak nie rozprzestrzenił się.

Chirurgia usuwa również tkanki wokół guza, nawet jeśli wygląda normalnie, aby zmniejszyć ryzyko pozostawienia komórek rakowych.

Radioterapię można stosować do zatrzymania wzrostu nowotworu lub do zniszczenia komórek nowotworowych.

Chemioterapia wykorzystuje leki do zabijania komórek nowotworowych, spowalnia ich rozprzestrzenianie się lub zmniejsza rozmiar guza, aby ułatwić jego obsługę. Jest często stosowany wraz z radioterapią w przypadku raka jamy ustnej i gardła.

Opracowywane są nowe leki nazywane celowaną terapią, ukierunkowaną na komórki rakowe w precyzyjny i selektywny sposób. Z tego powodu terapia celowana może mieć mniej skutków ubocznych niż chemioterapia.

Ważne jest również, aby osoba z zaawansowanym rakiem była wspierana w radzeniu sobie z bólem. Jest to często określane jako leczenie paliatywne i koncentruje się na łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia.

Rak migdałków i jego leczenie utrudniają normalne spożywanie posiłków i picie. Niektórzy ludzie mogą potrzebować rurki do karmienia, która trafia bezpośrednio do żołądka przez skórę, aby zapewnić osobie wystarczającą ilość pokarmu.

Perspektywy

Rak migdałków jest stosunkowo rzadki, a życie z rzadką postacią raka może być szczególnie trudne.Zrozumienie choroby i uzyskanie informacji o dostępnych terapiach może ułatwić proces.

Znalezienie nowotworu we wczesnym stadium często oznacza, że ​​jest łatwiej go leczyć. To poprawia szanse na odzyskanie sił. Diagnozowanie wczesnego raka migdałków jest krytyczne i może być jasne, że migdałki są powiększane przez patrzenie na nie lub odczuwanie gardła.

Jednak migdałki mogą puchnąć z wielu innych powodów, w tym przeziębienia. Każdy, kto martwi się o swoje objawy, powinien porozmawiać z lekarzem.

Like this post? Please share to your friends: