Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wybory żywieniowe pomagające w zapobieganiu rakowi piersi

Podczas gdy nie ma jednego jedzenia ani diety, które mogłyby zapobiec lub spowodować raka piersi, dieta jest dziedziną, w której indywidualne wybory mogą mieć rzeczywisty wpływ.

Rak piersi jest złożoną chorobą, która ma wiele przyczyn. Niektóre z tych czynników, takich jak wiek, historia rodziny, genetyka i płeć, nie mogą być kontrolowane.

Istnieją jednak czynniki, które ludzie mogą kontrolować, takie jak palenie tytoniu, nie ćwiczenia, nadwaga i dieta. Niektórzy badacze utrzymują, że dieta może odpowiadać za 30 do 40 procent wszystkich nowotworów.

Jedzenie do jedzenia

Rak piersi może rozpoczynać się w różnych miejscach, rozwijać się na różne sposoby i wymagać różnego rodzaju leczenia. Podobnie jak niektóre nowotwory lepiej reagują na niektóre rodzaje leczenia, niektóre raki dobrze reagują na określone pokarmy.

kolorowe owoce i warzywa

Poniższe pokarmy są ogólnie uważane za część zdrowej diety i mogą pomóc w zapobieganiu rozwojowi lub progresji raka piersi:

 • szeroki wybór kolorowych owoców i warzyw
 • produkty bogate w błonnik, takie jak pełne ziarna, fasola i rośliny strączkowe
 • niskotłuszczowe mleko i produkty mleczne
 • produkty na bazie soi
 • żywność bogata w witaminę D
 • żywność, w szczególności przyprawy, o właściwościach przeciwzapalnych

Badanie ponad 91 000 kobiet wykazało, że stosowanie diety składającej się głównie z roślin może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi o 15 procent. Centrum Raka Idy i Przyjaciela Józefa zaleca od 8 do 10 porcji owoców i warzyw dziennie.

Wraz z innymi korzyściami, owoce i warzywa są bogate w flawonoidy i karotenoidy, które wiążą się z wieloma korzyściami medycznymi. Badania wykazały, że następujące owoce i warzywa są dobre dla zapobiegania rakowi piersi:

 • ciemne, zielone, liściaste warzywa
 • papryka
 • pomidory
 • bakłażan
 • owoc cytrusowy
 • marchew
 • brokuły
 • Jarmuż
 • cebule
 • jabłka
 • gruszki
 • brzoskwinie
 • truskawki

Błonnik pokarmowy

Chociaż badania nad błonnikiem pokarmowym i jego wpływem na raka piersi są obecnie niejednoznaczne, szereg badań sugeruje, że może pomóc w ochronie przed chorobą. Ponieważ włókno wspomaga układ trawienny i regularną eliminację odpadów, pomaga organizmowi pozbyć się toksyn i ogranicza szkody, które mogą wyrządzić.

Całe ziarna i rośliny strączkowe zawierają również przeciwutleniacze, które mogą pomóc w zapobieganiu wielu chorobom. Spożywanie bogatych w błonnik roślin strączkowych, takich jak soczewica, wiąże się również ze zmniejszonym ryzykiem raka piersi. Centrum Raka Idy i Przyjaciela Josepha zaleca od 30 do 45 gramów błonnika dziennie.

Dobry tłuszcz

Tłuszcz może wydawać się mało prawdopodobnym kandydatem na listę dobrych pokarmów do profilaktyki raka piersi, ale wielonienasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe nazywa się „dobrymi tłuszczami”. Występują w oliwie z oliwek, awokado, nasionach i orzechach.

Ponadto kwasy tłuszczowe omega-3, występujące u ryb zimnowodnych, takich jak łosoś i śledź, są powiązane ze zmniejszonym ryzykiem raka piersi. Wielu ekspertów zaleca dietę, w której około 20 do 30 procent dziennych kalorii pochodzi z tłuszczu, nie więcej niż 8 procent wszystkich kalorii z tłuszczów nasyconych.

Soja

Soja

Obszerne badania w ciągu ostatnich 25 lat wykazały, że soja jest wyjątkowo zdrowym źródłem pożywienia, bogatym w białko, zdrowy tłuszcz, witaminy i minerały, ale ma niską zawartość węglowodanów. Oprócz zmniejszania ryzyka wystąpienia raka sutka, odnotowano także zmniejszenie zawartości lipoprotein o niskiej gęstości lub „złego cholesterolu” i zmniejszenie ryzyka chorób serca.

Soja znajduje się w żywności, takich jak:

 • tofu
 • tempeh
 • Edamame
 • mleko sojowe
 • orzechy sojowe

Korzyści

Niektóre badania wykazały, że korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania kwasów tłuszczowych omega-3 u niektórych ryb mogą wynikać z ich zdolności do zmniejszania stanu zapalnego, co jest potencjalnym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju raka piersi.

Naukowcy sugerują, że błonnik przyczynia się do zapobiegania raka piersi, pomagając organizmowi w eliminacji estrogenu. Wiele terapii raka piersi ma na celu powstrzymanie estrogenu od interakcji z komórkami raka piersi, więc jedzenie diety bogatej w błonnik może wspierać ten proces i przyspieszyć eliminację estrogenu.

Beta-karoten występujący w warzywach, w tym marchwi, wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Naukowcy spekulują, że może to być spowodowane tym, że zakłóca proces wzrostu komórek rakowych.

Żywność, której należy unikać

Ponieważ naukowcy wciąż badają wpływ różnych pokarmów na ryzyko raka piersi, zaleca się, aby ludzie ograniczali spożycie alkoholu, cukru, tłuszczu i czerwonego mięsa.

Alkohol

Badania wykazały związek między regularnym spożywaniem alkoholu a zwiększonym ryzykiem raka piersi. Breastcancer.org informuje, że alkohol może zwiększać poziom estrogenu i uszkadzać komórki DNA. Zauważają również, że kobiety pijące trzy napoje alkoholowe tygodniowo zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi o 15 procent. Ryzyko wzrasta o około 10 procent z każdym dodatkowym napojem dziennie.

Cukier

Naukowcy z University of Texas MD Anderson Cancer Center odkryli, że kiedy myszy spożywają dietę bogatą w cukier jak typowa amerykańska dieta, częściej rozwijają się guzy gruczołu sutkowego, podobne do raka piersi u ludzi. Ponadto guzy te są bardziej podatne na rozprzestrzenianie się lub przerzuty.

Gruby

smażone tłuszcze trans tłuszczowe

Badania sugerują, że nie wszystkie tłuszcze są złe. Podczas gdy tłuszcz z przetworzonej żywności wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi, tłuszcz z owoców i warzyw wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka.

Tłuszcze trans są obecnie powiązane ze zwiększonym ryzykiem raka piersi i należy ich unikać. Tłuszcze trans są najczęściej spotykane w żywności przetworzonej, takiej jak smażone potrawy, niektóre krakersy, pączki i pakowane ciastka lub ciastka.

czerwone mięso

Chociaż badania są w toku, niektóre badania wykazały związek między czerwonym mięsem a większym prawdopodobieństwem wystąpienia raka piersi, szczególnie jeśli mięso jest „dobrze zrobione”. Ponadto przetwory mięsne i wędliny mają zazwyczaj wysoką zawartość tłuszczu, soli i konserwantów i nie są uważane za skuteczną żywność dla profilaktyki raka piersi.

Inne wskazówki

Według Centrum Zwalczania Nowotworów Idy i Josepha, poniższe mogą również pomóc organizmowi chronić się przed rakiem piersi:

 • Może pomóc witamina D z regularnej ekspozycji na światło słoneczne. Witamina D występuje również w żywności, takiej jak jaja, ryby z zimną wodą i wzbogacone produkty. Skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić poziomy i jeśli są niskie, rozważ suplement.
 • Zielona herbata wiąże się z szeregiem korzystnych efektów zdrowotnych, w tym wzmacnianiem układu odpornościowego i zmniejszeniem ryzyka raka piersi.
 • Kurkuma to żółta przyprawa, o której doniesiono, że ma właściwości przeciwzapalne i może ograniczać wzrost komórek raka sutka.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest ważne dla dobrego samopoczucia w ogóle, a szczególnie dla osób zaangażowanych w walkę z rakiem piersi, ponieważ otyłość jest znanym czynnikiem ryzyka choroby.

Aktywność fizyczna jest równie ważna, jak jedzenie zdrowej żywności w profilaktyce raka piersi. National Cancer Institute donosi, że kobiety, które ćwiczą przez 4 godziny tygodniowo lub dłużej, mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi.

Like this post? Please share to your friends: